Sunday, August 06, 2006

Uruchamianie komputera.

Po włączeniu komputera na ekranie pojawi się jedynie kilka linijek tekstu. Komputer sygnalizuje tym samym, że wykonuje właśnie test wszystkich urządzeń. Stąd bierze się odgłos pracy twardego dysku i napędu dyskietek.
Jeśli wszystko jest w porządku, rozpoczyna się ładowanie systemu operacyjnego z twardego dysku do pamięci operacyjnej. Wykonywane są przy tym polecenia zawarte w plikach AUTOEXEX.BAT i CONFIG.SYS. Na koniec uruchamiany jest system Windows. Równocześnie dokonywana jest też kontrola stanu drukarki, co możemy poznać po miganiu diod kontrolnych na jej panelu sterowania. Kiedy pojawi się ekran Windows komputer jest gotowy do pracy.



Wyłączamy komputer
Zanim wyłączymy komputer musimy zakończyć działanie wszystkich uruchominych programów. Gdy na ekranie pojawi się napis "można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer" upewniamy się, czy w napędach nie pozostawiliśmy żadnego dysku, a następnie wyłączamy sprzęt.
Aby zakończyć pracę z Windows, z menu Start wybieramy polecenie Zamknij system. Pojawi się wówczas okno dialogowe, w którym zaznaczamy opcję Zakończyć pracę komputera i klikamy przycisk OK. Nigdy nie wyłączamy komputera przed całkowitym zamknięciem wszystkich programów i samego Windows. W przeciwnym razie możemy utracić ważne dane lub poważnie naruszyć stabilność systemu.



Gdy komputer "zawiesi się"
Może się zdarzyć, że komputer przestanie reagować na jakiekolwiek operacje wykonywane przez użytkownika. W takim wypadku mówi się o "zawieszeniu systemu". Często jedynym wyjściem pozostaje wyłączenie całego urządzenia. Ale uwaga: nie zawsze brak reakcji komputera oznacza, że nastąpiło jego zawieszenie - od czasu do czasu może być zajęty do takiego stopnia, że nie jest w stanie natychmiast odpowiedzieć na nasze sygnały. Na przykład wskaźnik myszy w postaci klepsydry oznacza, że właśnie trwa wykonywanie jakiejś skomplikowanej operacji i trzeba chwilę odczekać.
Jeśli przez dłuższy czas nic się nie będzie działo, może to oznaczać, że zawiesił się tylko jeden program. Trzeba wtedy wcisnąć jednocześnie trzy klawisze: [Ctrl], [Alt] i [Dekete]. Na ekranie zostanie wyświetlone okno dialogowe podające informację o tym, który program zawiesił się. W oknie mamy też opcję zamykającą źle działający program - tracimy jednak przy tym wszystkie informacje, które wcześniej nie zostały zapisane na dysk. Po zamknięciu programu możemy kontynuować pracę z Windows.
Czasem zdarzy się jednak, że nawet użycie wspomnianej kombinacji klawiszy nie przyniesie żadnego efektu. Wówczas pozostaje już tylko przycisk Reset znajdujący się na obudowie komputera. Po jego naciśnięciu komputer zachowuje sie jak po ponownym podłączeniu napięcia. Również w tym wypadku wszystkie nie zachowane dane przepadają bezpowrotnie.



Problemy z uruchomieniem komputera
Jeśli podczas startu komputer wykryje jakiś błąd, rozlegnie się odpowiedni sygnał - jeden lub kilka dźwięków, a na ekranie pojawi się komunikat o błędzie. Najczęściej z urządzeniami wszystko jest w porządku, zaś problem dotyczy jedynie niedokładnego podłączenia któregoś z przewodów. Gdyby jednak była to poważniejsza awaria należy zanotować wszystkie komunikaty wyświetlone na ekranie i właśnie nimi kierować się podczas usuwania przyczyny niedomagania.



Obsługa błędów
Większość błędów w trakcie użytkowania nie wynika z defektów urządzeń, lecz błędów obsługi. Typowy przykład: drukarka nie drukuje, ponieważ nie została podłączona do komputera.
Innym częstym błędem, popełnianym również przez fachowców, jest niedokładne podłączenie wszystkich przewodów. Jeśli więc po włączeniu komputera okaże się, że nie działa mysz bądź klawiatura, przede wszystkim sprawdzamy, czy dobrze umieściliśmy ich wtyczki w gniazdach.
Pozostawiona w napędzie dyskietka może być powodem pojawienia się komunikatu "no system disk". Wystarczy ją wyjąć i nacisnąć klawisz [Enter].
Z kolei hałaśliwe odgłosy komputera z jednoczesnym pojawieniem się na ekranie szeregu niezrozumiałych znaczków mogą być spowodowane przyciśnięciem jednego z klawiszy podczas startu komputera.



Listwa zasilająca
Przedłużacz z kilkoma gniazdkami umożliwia podłączenie komputera i kilku urządzeń dodatkowych (drukarki, monitora) do jednego gniazda sieci. Należy przy tym uważać, aby w trakcie pracy przez omyłkę nie nacisnąć wyłącznika, ponieważ zakończy się to bezpowrotną utratą danych. Przedłużacz musi zapewniać pracę z uziemieniem.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki