Sunday, August 06, 2006

edytory tekstu.

Komputer z zainstalowanym edytorem tekstu ma znacznie większe możliwości niż prosta maszyna do pisania. W przypadku maszyny każde uderzenie klawisza nanosi na papier jeden znak. Jeżeli popełnimy przy tym jakiś błąd lub zechcemy zmienić całe zdanie, musimy wszystko napisać od początku bądź posłużyć się gumką.
Wszystko wygląda całkiem inaczej, jeśli do pisania używamy komputera. Każdy wprowadzony znak pojawi się najpierw na ekranie monitora. Wpisany tekst możemy w każdej chwili dowolnie modyfikować i wydrukować na papierze dopiero wtedy, gdy zakończymy wszelkie korekty i będziemy w pełni zadowoleni z rezultatów naszej pracy.
Edycja tekstu za pomocą komputera ma też inne zalety. Prostym kliknięciem myszy możemy dowolnie przenosić całe zdania i tak formatować całość, by zyskała ona na wydruku prawdziwie profesjonalny wygląd.
Jeżeli zechcemy sformatować tekst w jakiś specjalny sposób, nadać mu odpowiedni układ strony, umieścić w nim grafikę czy wreszcie wydrukować rezultat naszej pracy na folii przeznaczonej do prezentacji na projektorze, jedynym wyjściem pozostanie komputer z edytorem tekstu. Najważniejsze pozostawiliśmy na koniec: wszystko, co wpiszemy, możemy zachować w postaci pliku, by w przyszłości łatwo go odtworzyć, dokonywać w nim dowolnych zmian, wstawiać go do innego dokumentu czy wreszcie usunąć.


Jaki edytor tekstu?
Dostępnych jest bardzo wiele edytorów tekstu, począwszy od prostego WordPada, który bezpłatnie otrzymujemy z Windows 95, skończywszy na profesjonalnych narzędziach, takich jak MS Word czy WordPerfect. Niektóre z nich są oferowane jako część pakietu, czyli zestawu programów zawierającego dodatkowo np. arkusz kalkulacyjny czy bazę danych. Za najlepsze pakiety uznawane są dziś: MS Works, MS Office. Lotus, SmartSuite, Corel, WordPerfect Office oraz Claris Works. Wielu sprzedawców sprzętu często oferuje komputery z zainstalowanymi programami. Łączna cena bywa zazwyczaj znacznie niższa, niż gdybyśmy oddzielnie kupowali sprzęt i programy.



Różnice pod względem jakości
Dzisiejsze programy do edycji tekstu, poza wchodzącym w skład Windows WordPadem, są dość podobne. Różnice dotyczą szczegółów, takich jak komfort obsługi oraz liczba funkcji specjalnych, które w jednych programach występują, w innych nie. Praktycznie za pomocą każdego edytora tekstu możemy rysować, sprawdzać pisownię, a także rejestrować i uruchamiać własne makra.



Specjalistyczne programy do edycji tekstu
Jeśli zajmujemy się obróbką tekstów specjalnego rodzaju, np. zawierających strukturalne wzory chemiczne bądź skomplikowane równania matematyczne, czy też piszemy tekst w różnych językach, będziemy musieli rozejrzeć się za takim programem, który uda się dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. W tym celu najlepiej będzie zwrócić się do sprzedawcy, dokładnie informując go o tym, czego potrzebujemy. Należy przy tym pamiętać, by przed dokonaniem zakupu wypróbować dany program (choćby tylko w sklepie).


Wygląd obszaru roboczego edytora
Nieistotne, z jakim edytorem będziemy mieli do czynienia: większość z nich wygląda na ekranie bardzo podobnie. Analogicznie jak we wszystkich innych programach dla Windows, także tu na samej górze mamy pasek menu. Znajdziemy na nim wszystkie polecenia, jakimi dysponuje program. Przy prawej krawędzi znajduje się pasek przewijania. Za jego pomocą możemy przesuwać tekst, jeśli nie mieści się na ekranie monitora.
Pod paskiem menu znajdują się jeszcze dwa inne zestawy, tzw. paski narzędzi. Zawierają one ikony takich poleceń, jak zachowywanie na dysku, formatowanie bądź drukowanie. Aby ich użyć, wystarczy jedno kliknięcie myszą, bez konieczności przedzierania się przez gąszcz poleceń menu. Poniżej znajduje się linijka. Jest ona bardzo pomocna przy tworzeniu złożonego układu strony, np. dopasowywaniu tekstu oraz umieszczonej w nim grafiki do marginesów.
Na drugim pasku narzędzi znajdziemy informacje na temat stosowanej aktualnie czcionki, rozmiaru pisma oraz formatu akapitu. Mamy tu także menu z listą gotowych stylów pisania.
U dołu ekranu są wyświetlane informacje dotyczące bieżącej strony, wiersza i kolumny.


- na pasku menu znajdziemy wszystkie funkcje programu;

- przyciski paska narzędzi "standardowy" umożliwiają szybki dostęp do najważniejszych funkcji;

- pasek narzędzi "formatowanie" pozwala opracować wygląd tekstu i akapitów. możemy tu zmieniać rozmiar oraz typ czcionki;

- za pomocą linijki definiujemy tabulatory, wcięcia i marginesy;

- w obszarze edycji wpisujemy tekst i umieszczamy w nim grafikę;

- za pomocą pasków przewijania możemy przewijać tekst dokumentu.



Jaki komputer?
Edytory tekstu nie mają szczególnie dużych wymagań sprzętowych. Poprawnie pracują na komputerze 486 z 8 MB pamięci operacyjnej i zainstalowanym Windows, o ile nasze dokumenty nie przekraczają kilku stron.
Programy te nie zajmują również zbyt wiele miejsca na dysku. Potrzebują około 30 MB, choć przyda się dodatkowa przestrzeń dla zapisywanych dokumentów, czyli plików zawierających tekst.
Dokumentem tekstowym może być np. list, ulotka lub dziennik. Z reguły nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, chyba że umieścimy w nim wiele obrazków.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki