Friday, August 04, 2006

Komputer w domu.

Sposób i miejsce ustawienia komputera powinniśmy dobrze przemyśleć. Istotne jest na przykład, aby pomiędzy komputerem a ścianą pozostawić nieco miejsca w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pomyślmy również o tym, że monitor komputera emituje sporo ciepła, dlatego nie należy przykrywać otworów wentylacyjnych w jego obudowie. Aby podłączyć do sieci komputer, monitor i drukarkę, w pobliżu biurka muszą się znaleźć co najmniej trzy gniazdka (lub przedłużacz z rozgałęźnikiem). Natomiast pod monitor przyda się stabilny stół, najlepiej z szufladą na dyskietki, instrukcje obsługi i inne akcesoria.
Zwróćmy też uwagę na odpowiednią wysokość, na jakiej powinien znaleźć się monitor: wysokość środka ekranu powinna odpowiadać wysokości, na której znajduje się nasza broda. Do tego przechylamy monitor nieco do tyłu. Monitory podłączane do komputerów typu deskop znajdują się zwykle nieco za wysoko, kiedy postawimy je na obudowie komputera, najlepiej więc umieścić obudowę komputera obok monitora.
Żeby nie męczyć wzroku, twarz użytkownika powinna znajdować się w odległości ok. 50 cm od ekranu monitora. Dodatkowo, od czasu do czasu możemy spojrzeć gdzieś w dal, rozluźniając napięte mięśnie oczu.
W pokoju, w którym pracujemy z komputerem, powinniśmy się zatroszczyć o odpowiednie oświetlenie. Trzeba zwrócić uwagę, by monitor nie znalazł się naprzeciwko ostrego światła lub okna. Światło odbija się wówczas na ekranie monitora, co zmusza do niepotrzebnego wytężania wzroku.
W celu osłabienia szkodliwego wpływu siedzącego trybu pracy przy komputerze, należy zachować odpowiednią pozycję. Najlepiej jest siedzieć prosto i trzymać ręce w takiej pozycji, by łokcie znajdowały się na tej samej wysokości co klawiatura. Wystarczającą wygodę podczas siedzenia, trwającego nawet kilka godzin, gwarantują specjalne krzesła biurowe o regulowanej wysokości. O odpowiednim dopasowaniu wysokości krzesła i ustawieniu monitora należy też pamiętać, kiedy przed komputerem sadzamy dziecko.




- spróbujmy trzymać ręce poziomo - podczas pisania dłonie nie powinny być ani skierowane do góry, ani w dół. ważna jest przy tym odpowiednia wysokość stołu, gwarantująca zachowanie wygodnej i luźnej pozycji;

- na ekranie monitora mogą się pojawić refleksy światła - np. pochodzącego od lampy czy okna. odbicia takie skutecznie przeszkadzają w pracy, niebezpiecznie nadwerężając nasze oczy. czasem wystarczy niewielkie przesunięcie monitora lub choćby założenie żaluzji, by znacznie poprawić czystość obrazu;

- nie przesuwamy klawiatury na sam brzeg stołu, aby zachować miejsce dla rąk, które od czasu do czasu muszą odpocząć. jeśli mamy problemy ze stawami śródręcza, możemy się zaopatrzyć w odpowiednią podkładkę, odciążającą dłonie podczas pisania;

- krzesło powinno posiadać regulację wysokości i odpowiednie oparcie, odciążające nasze kręgi;

- zwracamy też uwagę na zachowanie dostatecznej ilości miejsca pod stołem, aby zapewnić sobie wygodną pozycję i od czasu do czasu móc ją zmienić. Zachowywanie wciąż tej samej pozycji może prowadzić do powstawania skurczów;

- jeśli nie możemy płasko postawić stóp na podłodze, należy zaopatrzyć się w odpowiednią podkładkę pod stopy.




Lista zakupów: akcesoria
Przy zakupie komputera warto się zastanowić, czy w miejscu pracy nie będą nam potrzebne rozmaite akcesoria:
- meble: stół, krzesło z regulacją wysokości, lampka
- pojemniki: na dyskietki, na CD-ROM-y, pudełka na pojedyncze krążki CD
- artykuły biurowe: papier, koperty, czyste dyskietkki, taśma do drukarki lub naboje z tuszem do drukarki atramentowej
- środki czystości: zestaw do czyszczenia klawiatury, dyskietka czyszcząca, miękka szmatka do monitora
- inne: podkładka pod mysz, podkładka pod nadgarstki, kosz.



Bezpieczeństwo
Obok magnetowidów i telewizorów komputery znajdują się na szczycie listy najchętniej kradzionych urządzeń elektronicznych. Dlatego dobrze jest oznaczyć wszystkie elementy trudno usuwalnym markerem lub niewidocznym ultrafioletowym. Z pewnością pomoże to w rozpoznani własnego sprzętu w razie ewentualnej kradzieży.
Ponadto dobrze jest też ubezpieczyć posiadany sprzęt. Jeśli używamy komputera przenośnego, upewnijmy się, czy ubezpieczenie obejmuje również przypadek kradzieży poza domem.
Na koniec jeszcze jedno: zawsze pamiętajmy o tworzeniu kopii bezpieczeństwa naszych najważniejszych danych i umieszczeniu ich na dyskietkach. W wielu przypadkach utrata danych może być znacznie gorsza niż przypadek samego sprzętu.



Zieleń dobrze nastraja
Rośliny znakomicie poprawiają atmosferę pracy. Nie należy jednak stawiać ich w bezpośrednim sąsiedztwie komputera, ponieważ ryzykujemy wtedy przypadkowe rozlanie wody i zniszczenie sprzętu.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki