Wednesday, August 02, 2006

Monitor.

Monitor nie różni się zanadto od zwykłego odbiornika telewizyjnego, prócz faktu, iż potrafi odbierać informacje przesyłane mu przez komputer. Instrukcje dotyczące tego, co ma być wyświetlane na jego ekranie, przekazuje mu zainstalowana w komputerze karta graficzna, która przetwarza je do postaci zrozumiałej dla monitora.
Ekran monitora funkcjonuje na takiej samej zasadzie, jak zwykły telewizor: trzy wiązki elektronów - każda dla jednego koloru (czerwonego, zielonego i niebieskiego) powodują świecenie warstwy pokryter fosforem, która znajduje się za matową szybą. W momencie, kiedy wszystkie trzy wiązki jednocześnie trafią z maksymalną intensywnością w jeden punkt - przybierze on kolor biały. Inne kolory powstają w ten sposób, że trzy wiązki elektronów trafiają w dany punkt z różną intensywnością.
Jakość obrazu zależy przede wszystkim od jego częstotliwości odświeżania: im częściej odświeżany jest w czasie jednej sekundy obraz, tym spokojniej jest on postrzegany przez ludzkie oko. Częstotliwość odświeżania jest najczęściej niższa, gdy wyższa jest rozdzielczość obrazu oraz gdy obraz wyświetlany jest przez kartę graficzną w bardzo dużej liczbie kolorów. Wiele monitorów oferuje w Windows całkiem dobrą jakość przy rozdzielczości 800 x 600 punktów obrazu (pikseli) i palecie 256 kolorów.



Regulacja obrazu
Obraz wyświetlany na monitorze może być regulowany na kilka sposobów. W celu optymalnego ustawienia kontrastu i jasności należy wyświetlić na ekranie czarny tekst na białym tle. Najpierw ustawiamy jasność na wartość minimalną, po czym regulujemy kontrast obrazu - jeśli będzie nam się wydawał zbyt ciemny, podwyższamy nieco stopień jasności. Jeśli obraz będzie zbyt jasny, będzie nieprzyjemny dla oczu i będzie je męczył migotaniem. Jeśli na zewnątrz obrazu są widoczne czarne pasy, można zmienić szerokość bądź wysokość wyświetlanego obrazu i tak go ustawić, by w maksymalnym stopniu pokrył powierzchnię ekranu.



Co to jest SVGA?
SVGA (Super Video Graphics Array) to standard jakości wyświetlania obrazu, obowiązujący wśród komputerów osobistych z systemem Windows. Podczas wyświetlania pojedynczego obrazu w standardzie SVGA trzy wiązki elektronów przebiegają bardzo szybko po ekranie, tworząc w obrazie 600 linii zawierających po 800 pikseli. W ten sposób obraz może być generowany więcej niż 70 razy w ciągu każdej sekundy.
Kupowany dziś monitor oraz karta graficzna powinny odpowiadać opisanemu wyżej standardowi. Przy rozdzielczości 640 x 480 pikseli na ekranie będzie możliwe jednoczesne wyświetlenie do 16 milionów kolorów, co odpowiada jakości fotograficznej.



Rozmiar ekranu
W przypadku monitorów komputerowych przekątna ekranu mierzona jest w calach. Jeden cal odpowiada 2, 54 centymetra. W większości przypadków w zupełności wystarcza monitor o przekątnej ekranu równej 15 cali. Pozwalają one na wykonywanie większości normalnych zadań i nie zabierają tyle miejsca na stole, co 17- czy 20-calowe monitory, używane przede wszystkim przez grafików i inżynierów, pracujących z programami kreślarskimi i wspomagającymi projektowanie.



Jakość obrazu
Jakość obrazu monitora zależy od wielu czynników - przede wszystkim od jego rozdzielczości, liczby wyświetlanych jednocześnie kolorów oraz częstotliwości odświeżania.
Częstotliwość odźwieżania obrazu (mierzona w hercach) określa, jak często w ciągu sekundy następuje odtworzenie obrazu. Jeśli nie dzieje się to odpowiednio często, zauważalne będzie migotanie obrazu. Aby otrzymać w pełni stabilny obraz, konieczne jest co najmniej 72-krotne odświeżenie obrazu w ciągu każdej sekundy. Tak więc częstotliwość odświeżania nie mówi nic na temat szybkości, z jaką na ekranie monitora odbywa się ruch obrazu (odtwarzane sekwencje wideo czy animacja).
Liczba wyświetlanych jednocześnie kolorów zależy od możliwości zainstalowanej karty graficznej. W Windows za standard uważa się paletę 256 kolorów. Jeśli jednak zamierzamy zająć się obróbką obrazu (czy wideo), zdecydowanie lepiej będzie nam się pracowało przy 64 000 lub nawet 16 milionach kolorów. Naturalnie wraz ze wzrostem liczby kolorów maleje szybkość przetwarzania obrazu.
Rozdzielczość obrazu mówi o tym, z ilu punktów (pikseli) się on składa. Jej wartością jest liczba punktów obrazu w linii pomnożona przez liczbę linii. Im wyższa jest ta wartość, tym ostrzejszy obraz możemy uzyskać. Za standard w Windows przyjmuje się rozdzielczość 800 x 600 punktów.
Wskazówka: dla zdrowia oczu najważniejszym czynnikiem jest częstotliwość odświeżania obrazu, która powinna być jak najwyższa. W Windows powinna być ona ustawiona na co najmniej 72 Hz. Jednocześnie warto zmniejszyć liczbę jednocześnie wyświetlanych kolorów (lecz nie poniżej 256). Przy zakupie sprzętu zawsze też dobrze jest poprosić sprzedawcę o odpowiednie ustawienie obrazu.



Czyszczenie
Ponieważ monitory są naładowane elektrycznie, kurz i wszelkie zanieczyszczenia bardzo szybko zbierają się na powierzchni ich ekranu. Kurz i odciski palców najlepiej usuwać za pomocą miękkiej szmatki i odpowiednich środków do czyszczenia okien. Nie należy za to używać żadnych proszków, ani rozpuszczalników, które mogłyby pozostawić na ekranie trwałe ślady.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki