Friday, August 04, 2006

Napędy dysków.

Magnetyczna powierzchnia dyskietki jest dobrze chroniona plastikową osłoną. Po włożeniu dyskietki do napędu zaczyna się kręcić umieszczony w niej krążek. Jednocześnie przy próbach odczytu lub zapisu odsuwana jest na bok metalowa osłona, udostępniając powierzchnię krążka dla głowicy odzytu-zapisu. W ten sposób możliwe jest odczytywanie bądź zapisywanie danych na dyskietce.


Użytkowanie dyskietek i ich napędu.
Po zakończeniu pracy z dyskietką należy ją wyjąć z napędu. Dyskietki przechowujemy w specjalnych pojemnikach. Należy uważać, aby nigdy nie znajdowały się one na monitorze lub w bezpośrednim sąsiedztwie głośników, których pole magnetyczne może zniszczyć cenną zawartość. Dyskietki posiadają specjalny otwór zabezpieczający przed zapisem. Przesuwając mały suwak znajdujący się na spodzie, można zasłonić otwór umożliwiając w ten sposób modyfikowanie zawartości dyskietki. Ponieważ głowica napędu również ulega zanieczyszczeniu, należy systematycznie używać specjalnej dyskietki czyszczącej.

Dysk twardy.
Dyski twarde oferują znacznie więcej pamięci niż dyskietki. Są one umieszczane wewnątrz obudowy komputera lub w łatwo dostępnej "szufladzie", tzw. kieszeni. Ich głowica zapisująco-odczytująca znajduje się tuż nad powierzchnią magnetyczną i jest w ciągłej gotowości do zapamiętywania bądź udostępniania danych z dysku.

Napęd CD-ROM.
CD-ROM-y należą do pamięci przeznaczonych wyłącznie do odczytu (ang. Read-Only Memory = ROM). Dane są zapisywane na srebrnym krążku w formie mikroskopijnych nierówności odczytywanych przez promień lasera.

Użytkowanie dysków CD-ROM i ich napędów.
CD-ROM-y nie są niezniszczalne. Ich powierzchnia ulega zanieczyszczeniom i może zostać porysowana. W takim przypadku może nie powieść się odczytanie ich zawartości. Płyty CD ujmuje się wyłącznie za krawędzie boczne, a po użyciu natychmiast umieszcza z powrotem w plastikowym pudełku. Puste pudełka można kupić w sklepach. Jeśli soczewka lasera zostanie zanieczyszczona, należy użyć specjalnego zestawu do jej oczyszczenia.


- metalowa osłona - chroniąca przed przypadkowym dotknięciem magnetycznej powierzchni dyskietki jest odsuwana na bok w trakcie dokonywania odczytu lub zapisu;

- plastikowa osłona - chroni powierzchnię dyskietki;

- suwak zabezpieczający przed zapisem - chroni zawartość dyskietki przed przypadkowym skasowaniem lub nadpisaniem znajdujących się na niej danych. jeśli otwór jest przesłonięty, można zarówno zapisywać, jak i usuwać informacje;

- oznaczenie informujące o typie dyskietki: np. HD to dyskietka wysokiej gęstości (High Density) - można na niej zapisać 1 440 KB danych;

- naklejka - służąca do opisania dyskietki. różnokolorowe etykiety pomagają sortować dyskietki.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki