Wednesday, August 02, 2006

Mysz.

Mysz ułatwia wykonywanie wielu czynności przy pracy z komputerem. W Windows służy do poruszania kursora na ekranie monitora lub szybkiego wybierania poszczególnych opcji menu. W podręcznikach obsługi większości programów znajdujemy takie same określenia czterech operacji, wykonywanych za pomocą myszy: "wskazywanie", "klikanie", "dwukrotne klikanie" oraz "przeciąganie" lub "przenoszenie". Wskazanie obiektu (np. rysunku) na ekranie polega na umieszczeniu w jego obszarze wskaźnika myszy. Przez kliknięcie należy rozumieć naciśnięcie przycisku myszy, czemu towarzyszy charakterystyczny dźwięk. W ten sposób wybierane są na przykład polecenia menu. Dwukrotne kliknięcie wywołuje niektóre funkcje menu oraz uruchamia programy. Umieszczenie wskaźnika myszy w obszarze wybranego obiektu, naciśnięcie i przytrzymanie przycisku, a następnie przesunięcie myszy po podkładce (a jednocześnie obiektu na ekranie) jest określane mianem przeciągania. W ten sposób na przykład zaznaczamy i przenosimy w inne miejsce ekranu fragmenty tekstu lub rysunki.



Posługiwanie się myszą
Przed przystąpieniem do pracy należy nauczyć się prawidłowo trzymać mysz. Kciuk powinien znajdować się na jej lewej ściance, natomiast palce: wskazujący i środkowy luźno spoczywać na obu przyciskach. Dobrze jest przy tym, by podkładka pod mysz znajdowała się po prawej stronie, możliwie jak najbliżej klawiatury. Dzięki temu unikniemy nadwerężenia ramienia.
Kiedy przesuwamy mysz po podkładce, na spodzie urządzenia obraca się mała kulka. W tym samym czasie na ekranie przesuwa się wskaźnik myszy - odpowiednio do ruchu myszy. Jeśli podniesiemy mysz do góry, nie będzie się działo nic. Już po kilku ćwiczeniach opanujemy wykonywanie każdej z czterech wcześniej wymienionych czynności, zwłaszcza, że do poruszania myszą przyzwyczaimy się niemal automatycznie. Najlepszym ćwiczeniem może być zabawa w rysowanie za pomocą programu "Paintbrush": pozwala on na kreślenie przy użyciu myszy linii, okręgów i innych figur.


Jak funkcjonuje mysz
Komputer odczytuje ruchy myszy dzięki kulce znajdującej się na jej spodzie. Dotyka ona dwóch kółek zaopatrzonych w czujniki. Przesuwając mysz poruszamy również kulkę, a tym samym i kółka z czujnikami. Te zaś przekazują informacje do komputera, który odpowiednio je przetwarza, powodując ruch wskaźnika myszy na ekranie monitora.


Odmiany myszy
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów myszy. Niektóre świetnie leżą w dłoni, inne charakteryzują się oryginalną budową. Ponadto istnieją myszy specjalnie zaprojektowane dla osób leworęcznych, a także myszy bezprzewodowe działające na podczerwień. Alternatywą dla tych urządzeń są tak zwane trackballe. W ich przypadku kulka znajduje się na wierzchu i jest poruszana bezpośrednio ręką użytkownika. Trackballe są najczęściej stosowane w notebookach.


Podkładka pod mysz
Istotnym czynnikiem wpływającym na łatwość obsługi myszy jest podkładka. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jej powierzchnię: powinna być równa i szorstka, aby kulka myszy nie ślizgała się ani nie podskakiwała na nierównościach.


Plaga myszy
Częsta i intensywna praca z komputerem prowadzi czasem do nadwerężenia mięśni dłoni lub ramienia. Przede wszystkim jest to związane z grami komputerowymi, które wymagają szczególnie częstego i szybkiego klikania myszą. Uważajmy więc, by trzymać mysz w dłoni dość luźno i od czasu do czasu robić przerwę, korzystając ze skrótów klawiszowych i wydając polecenia za pomocą klawiatury. Zamiast myszy możemy też nabyć trackballa.


Dopasowanie myszy
Niektórzy użytkownicy wolą szybko poruszający się wskaźnik myszy i natychmiastowy efekt w postaci reakcji programu. Inni natomiast preferują myszy działające znacznie wolniej, dzięki czemu łatwiej trafić kursorem w wybrany cel na ekranie. W Panelu sterowania istnieje do tego odpowiednie ustawienie regulujące szybkość ruchu wskaźnika myszy. Dwukrotne kliknięcie ikony Myszy otwiera nowe okno, w którym możemy dowolnie ustawić szybkość ruchu wskaźnika i dwukrotnego kliknięcia. Dla osób leworęcznych przewidziana została opcja zamiany przycisków myszy.


Mysz też się brudzi
We wnętrzu myszy w krótkim czasie zbierają się najróżniejsze zanieczyszczenia. Jeśli zauważymy, że wskaźnik przeskakuje na ekranie, należy zabrać się za oczyszczenie myszy. W tym celu odkręcamy płytkę znajdującą się na jej spodzie, po czym wyjmujemy kulkę z obudowy. Czyścimy ją wodą z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń. Kółka we wnętrzu myszy czyścimy watą nasączoną alkoholem. Przed ponownym złożeniem myszy należy upewnić się, że wszystkie elementy są całkowicie suche.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki