Thursday, August 03, 2006

Pamięć operacyjna i dyskowa.

Każdy komputer posiada własną pamięć. Zapisywane są w niej programy, z którymi właśnie pracujemy. Stąd nazywana jest ona pamięcią operacyjną, w skrócie RAM - od angielskiego terminu "Random Access Memory". Pamięć ta znajduje się w specjalnych modułach zainstalowanych wewnątrz komputera. W komputerze ze zbyt małą ilością pamięci operacyjnej, bardziej złożone programy będą pracować bardzo wolno. Jeśli mamy siebie takie programy, należy wyposażyć nasz komputer w 16 lub 32 megabajty pamięci operacyjnej.


Zapisywanie informacji w plikach
Wszystkie informacje, z których korzysta nasz komputer, zachowywane są na twardym dysku, na dyskietkach lub CD-ROM-ach w postaci oddzielnych plików. Aby nie stracić orientacji, możemy tworzyć foldery, w których będą umieszczane wybrane pliki. Foldery spełniają taką samą rolę, jak segregatory zawierające akta. W celu uzyskania dostępu do wybranego pliku konieczne jest uprzednie otwarcie w windowsowym Eksploratorze foldera, w którym ten plik się znajduje.


Dyskietki
Jeśli zechcemy przenieść pliki na inny komputer, należy je najpierw skopiować na dyskietkę, którą następnie umieścimy w napędzie dyskietek drugiego komputera, co umożliwi dostęp do zapisanych na niej plików. Poza tym dyskietki wykorzystywane są też do archiwizacji i tworzenia kopii bezpieczeństwa najważniejszych danych, znajdujących się na twardym dysku. Dyskietki to tani i bezpieczny nośnik pamięci, charakteryzujący się jednak względnie niewielką pojemnością: maksymalnie 1,40625 megabajta. Choć oznaczenie 1,44 MB nie jest zbyt dokładne - wynika z błędu w przeliczeniu z kilobajtów na megabajty - zdążyło się już przyjąć.


Dysk twardy
Dysk twardy znajduje się we wnętrzu obudowy komputera i służy do zachowania programów i danych. Wszystkie zainstalowane w komputerze programy są na nim zapisane i gotowe do uruchomienia. Po zakupie programu najpierw należy skopiować go z dyskietki lub CD-ROM-u na twardy dysk.Dzisiejsze wersje programów zajmują najczęściej dość dużo miejsca na dysku - dlatego dobrze jest się zaopatrzyć w odpowiednio pojemny dysk. Jeśli mamy zamiar pracować z Windows, a w nim z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym - potrzebować będziemy około 200 MB. Aby więc wystarczyło miejsca dla programów i dla danych, na dysku naszego komputera powinno znaleźć się przynajmniej 420 megabajtów wolnego miejsca.


CD-ROM
CD-ROM-y to najnowszy rodzaj nośnika pamięci. Umożliwia on jedynie odczyt zapisanych na nim informacji - do jednokrotnego zapisu służą nagrywarki CD-ROM, które wciąż są dość drogie.
Największą zaletą płyt CD-ROM jest ich pojemność wynosząca 650 megabajtów. Dlatego najbardziej złożone programy oferowane są właśnie na CD-ROM-ach, z których mogą być uruchamiane lub instalowane tak samo, jak z dyskietek. Po zainstalowaniu programu jest on jednak najczęściej uruchamiany z twardego dysku. Wówczas nie jest już potrzebny dysk CD-ROM, który spokojnie możemy wyjąć z napędu. Na nieco innej zasadzie działają programy multimedialne, również sprzedawane na CD-ROM-ach. Zawierają wiele obrazów, sekwencji wideo i nagrań dźwiękowych. W przypadku programów multimedialnych na twardym dysku instalowany jest jedynie program sterujący, który korzysta z informacji znajdujących się na płycie. Dlatego w trakcie działania programów multimedialnych CD-ROM musi się znajdować w napędzie.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki