Tuesday, August 01, 2006

Klawiatura.

Do pracy z komputerem niezbędna jest klawiatura, za pomocą której możemy wprowadzać informacje i kontrolować oprogramowanie.
Jedne klawisze służą do wpisywania tekstu i liczb, inne do poruszania kursorem myszy na ekranie, pozwalając na sterowanie uruchominym programem. Klawiatura PC-ta nie jest tak prosta w obsłudze, jak klawiatura maszyny do pisania, ponieważ posiada szereg dodatkowych klawiszy odpowiedzialnych za wykonywanie różnych zadań.
Nie różni się od niej natomiast, jeśli chodzi o układ klawiszy: znaków i cyfr. Dodatkowo jednak wyposażona jest w klawiaturę numeryczną, znajdującą się po prawej stronie. Klawisze te najlepiej nadają się szczególnie do szybkiego wpisywania długich ciągów cyfr. Ponadto u góry klawiatury znajdują się tak zwane klawisze funkcyjne - oznaczone od F1 do F12. Umożliwiają one szybki dostęp do specjalnych funkcji, jak na przykład drukowanie czy zapis. Oczywiście klawisze te nie działają tak samo we wszystkich programach. Jedynie klawisz F1 prawie zawsze spełnia tę samą funkcję: po jego naciśnięciu na ekranie pojawia się system pomocy danego programu.


Shift, Caps Lock - wersaliki lub wielkie litery generowane są przy wciśniętym klawiszu Shift. ten sam efekt uzyskujemy po naciśnięciu klawisza Caps Lock. kolejne naciśnięcie klawisza Shift przywraca normalny układ klawiatury.

Esc - klawisz Esc ratuje w sytuacji, gdy przez pomyłkę wybraliśmy jakąś opcję menu lub funkcję. najczęściej jego naciśnięcie odwołuje wybrane polecenie.

Tab - klawisz Tab służy do wstawiania w tekście znaku tabulatora. w przypadku tabel i komórek arkusza kalkulacyjnego umożliwia on przemieszczanie się pomiędzy sąsiednimi kolumnami.

F1 - w większości programów windowsowych naciśnięcie klawisza F1 powoduje wyświetlenie okna pomocy.

klawisz funkcyjny - pod każdym z dwunastu klawiszy funkcyjnych może kryć się jakaś funkcja specjalna - na przykład zapis lub drukowanie.

Print Screen, Scroll Lock, Pause - trzem klawiszom: Print Screen, Scroll Lock oraz Pause, nazywanym też klawiszami DOS-owymi, przypisane są funkcje systemu operacyjnego DOS. pod Windows klawisze te są używane bardzo rzadko.

Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock - trzy diody sygnalizują, czy zostały wciśnięte klawisze: Num Lock, Caps Lock bądź Scroll Lock.

Ctrl, Alt - klawisze Ctrl i Alt wykorzystywane są w kombinacjach z innymi klawiszami literowymi i funkcyjnymi, umożliwiając dostęp do dalszych funkcji niektórych programów. większość opcji menu wywołuje się poprzez użycie kombinacji klawisza odpowiedniej litery (podkreślony znak w nazwie opcji) i klawisza Alt.

Backspace, Delete, Insert - po naciśnięciu klawisza Backspace usuwany jest znak znajdujący się po lewej stronie kursora. kursor przesuwa się przy tym o jedną pozycję w lewo. z kolei klawisz Delete usuwa znak znajdujący się na prawo od kursora, który jest wówczas przesuwany o jedną pozycję w prawo. klawisz Insert służy do przełączania w tryb nadpisywania tekstu. ponowne jego naciśnięcie powoduje z powrotem ustawienie normalnego trybu edycji.

klawisze kierunkowe, Page Up, Page Down, Home, End - za pomocą klawiszy kierunkowych można poruszać kursorem na ekranie - w pionie lub poziomie. z kolei klawisze Page Up i Page Down przesuwają kursor od razu o całą stronę w górę lub w dół, a Home i End ustawiają kursor na początku albo na końcu wiersza.

Klawiatura numeryczna, Num Lock - klawiatura numeryczna jest wączona dopiero wówczas, gdy naciśniemy klawisz Num Lock. służy ona przede wszystkim do szybkiego wpisywania długich kolumn liczb. jeśli Num Lock jest wyłączony, klawisze numeryczne zamieniają się w klawisze kierunkowe, służące do poruszania kursorem.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki