Monday, August 14, 2006

Narzędzia dodatkowe.

Nowoczesne edytory tekstu są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak moduł sprawdzający pisownię, dzielenie wyrazów oraz słownik synonimów - tak zwany tezaurus. Narzędzia te znacznie ułatwiają pracę i pomagają przy pisaniu poprawnych językowo tekstów.


Sprawdzanie pisowni
Nieraz zdarzy się, że podczas pisania pomylimy klawisze, wcale tego nie zauważając. Po napisaniu tekstu dobrze jest więc sprawdzic jego pisownię. Odpowiednie narzędzie znajdziemy w menu Narzędzia/Pisownia. Porównuje ono każde słowo naszego tekstu z własną listą wyrazów. Jeśli natknie się na słowo napisane błędnie, wyświetli listę propozycji zmiany, którą powinniśmy przejrzec przed dokonaniem korekty.
Oczywiście żaden słownik nie jest doskonały, dlatego czasem praca z nim może byc nieco uciążliwa. Jeśli w tekście kilkakrotnie wystąpiło nazwisko "Kowalski", słownik nie znajdzie go na swojej liście. Możemy jednak dodac ten wyraz do listy słownika, aby w przyszłości był uznawany za poprawny ortograficznie. Jeśli nie będziemy wiedziec, jak napisac dane słowo, wystarczy je zaznaczyc myszką i wywołac funkcję sprawdzającą pisownię.
Wskazówka: pod opcją Narzędzia/Autokorekta znajduje się lista najbardziej typowych pomyłek popełnianych podczas pisania, które możemy kazac programowi korygowac automatycznie, czyli w trakcie pisania. W przypadku gdy na początku słowa wpiszemy dwie duże litery, program zamieni drugą z nich na małą. Opcje Autokorekty możemy zmieniac, aby określic, które błędy mają byc poprawiane, a które nie.


Dzielenie wyrazów
Jeśli jakieś słowo nie mieści się w wierszu, program automatycznie przenosi je do kolejnej linijki. W ten sposób niektóre wiersze są znacznie krótsze od innych, zwłaszcza wtedy, gdy tekst jest wyrównywany lewostronnie lub użyto dużej czcionki. W takim przypadku trzeba skorzystac z modułu dzielenia wyrazów. Wybieramy z menu polecenie Narzędzia/Dzielenie wyrazów, a w wyświetlonym okienku przycisk Ręcznie. Dzięki temu będziemy mogli pozbyc się błędnych propozycji programu. Wyrazy dzielimy dopiero w momencie, kiedy tekst jest już skończony.
Wskazówka: nigdy nie dzielimy wyrazów samodzielnie za pomocą znaku łącznika (-), który pozostałby później w danym miejscu słowa. Po skasowaniu fragmentu dokumentu może bowiem nastąpic przesunięcie pozostałych wyrazów w tekście. Wówczas wstawione znaki dzielenia byłyby widoczne w środku wiersza, a więc musielibyśmy usuwac je ręcznie, ponieważ automatycznie zostaną skasowane jedynie prawdziwe znaki podziału wstawiane przez program.


Odpowiednie słowo
Czasem zdarza się, że musimy użyc danego słowa po raz kolejny z rzędu. Wówczas z pomocą może przyjśc tezaurus. Oferuje on listę synonimów, za pomocą których pozbędziemy się niepożądanych powtórzeń w tekście. Wówczas zaznaczamy dane słowo i wybieramy opcję Narzędzia/Tezaurus. Jeśli któryś z wyświetlonych synonimów uznamy za odpowiedni dwukrotnie go klikamy, a program wstawi go w miejsce uprzednio zaznaczonego słowa. Trzeba tylko dostosowac końcówkę zgodnie z zasadami gramatyki.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki