Monday, July 31, 2006

wyposażenie komputera.

Komputer bez oprogramowania nie przedstawia właściwie żadnej wartości. Zanim więc zdecydujemy się na zakup sprzętu powinniśmy dobrze zastanowić się, do czego będziemy go potrzebować, a więc jakie musimy zainstalować na nim oprogramowanie.
Z pewnością będzie potrzebny system operacyjny. Najpopularniejszym obecnie systemem jest Windows - praktycznie każdy typowy program do domu lub biura jest dostępny w wersji dającej się uruchomić pod jego kontrolą. System ten jest dość prosty w obsłudze, a co najważniejsze, potrafi dostatecznie dobrze kontrolować i zarządzać wszystkimi komponentami komputera.
Z drugiej strony jego wymagania odnośnie sprzętu nie są małe - potrzebuje dość wydajnego komputera, a przede wszystkim odpowiednio dużej pamięci operacyjnej już w momencie uruchomienia. Jeżeli wymagania te nie zostaną spełnione, nie zdołamy uruchomić ani samego systemu, ani tym bardziej żadnego innego programu dla Window.
Zbyt wolny komputer nie potrafi natychmiast zareagować na naciśnięcie klawisza. W przypadku takiego sprzętu uruchamiane gry będą działały w ślimaczym tempie, a ruch na ekranie będzie się odbywał skokami. Podobne kłopoty mogą wystąpić z dźwiękiem, który będzie odgrywany z przerwami.
W celu ustrzeżenia się przed podobnymi problemami warto zaopatrzyć się w komputer z procesorem Pentium 100 i 16 MB pamięci operacyjnej. Wówczas będziemy mogli stwierdzić, że posiadamy w zapasie rezerwy. Z pewnością przydadzą się one, gdy na rynku pojawiają się nowsze wersje programów.
Szybkość działania programu w głównej mierze zależy od tego, ile mamy pamięci operacyjnej (RAM). Czasem więcej pamięci może przynieść tyle korzyści co wymiana procesora na szybszy. 8 MB to absolutne minimum. Jeśli marzy nam się w miarę wygodna praca z komputerem, niezbędne będzie zaopatrzenie się w 16 MB. Dodatkowe moduły pamięci można dokupić po jakimś czasie.
Obok pamięci operacyjnej w naszym komputerze nie może również zabraknąć twardego dysku, na którym zainstalujemy nasze oprogramowanie. Obecnie za dolną granicę pod tym względem należy przyjąć ok. 500 MB. Pamiętajmy jednak, że nawet kupując nieco większy dysk zbyt wiele nie stracimy. Wystarczy bowiem, że sprawimy sobie kilka nowych programów, aby natychmiast potrzebować dodatkowych megabajtów.
Obok klawiatury i myszy nie wolno też zapomnieć o monitorze. Najlepiej, aby był to monitor kolorowy współpracujący z kartą grafiki SVGA - obecnym standardem w tej dziedzinie. Takie karty pozwalają uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości przy co najmniej 256 kolorach.
Dokładając do całego zestawu napęd CD-ROM, kartę dźwiękową i głośniki zamienimy nasz sprzęt w komputer multimedialny. Jeżeli zechcemy czasami zajrzeć do Internetu konieczny będzie zakup modemu łączącego nasz komputer z siecią telefoniczną.
Zanim dokonamy zakupu komputera powinniśmy porównać oferty różnych sprzedawców. Najczęściej bowiem proponują oni całe zestawy wraz z najróżniejszym oprogramowaniem. W ten sposób być może względnie tanio nabędziemy też interesujące nas programy.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki