Friday, July 21, 2006

S.

  • Sc
ScanDisk - program narzędziowy w Windows. Za jego pomocą możliwe jest sprawdzanie powierzchni nośników danych - dysków twardych, dyskietek i innych w celu odnalezienia ewentualnych błędów oraz ich naprawienia. Stąd zaleca się uruchamiać ten program od czasu do czasu. ScanDisk znajduje się w menu startowym Windows - Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe.

Schedule+ - program dostarczany wraz z pakietem biurowym Office firmy Microsoft służący do zarządzania i planowania czasu. Dodatkowo jest on wyposażony w moduły do nawiązywania połączeń w sieci - zarówno lokalnej, jak i za pośrednictwem modemu.

Schowek - w Schowku Windows są zapisywane dane wymieniane między różnymi programami. W momencie skopiowania nowych informacji stare zostają automatycznie usunięte ze Schowka.


  • Se
sekwenser - specjalny typ oprogramowania do obróbki dźwięku, za pomocą którego możliwe jest nagrywanie na jednym nośniku danych - jak magnetofon wielościeżkowy - kilku ścieżek dźwiękowych. Sekwenser umożliwia poza tym edycję zapisanego w ten sposób dźwięku.

selekcja - w bazie danych selekcja oznacza wybór rekordów według zadanych kryteriów. Synonimem tej nazwy jest filtrowanie.

sensory - czyli czujniki, możemy je spotkać między innymi w urządzeniach skanujących. W trakcie skanowania przez dokument przebiega strumień światła. Jego odbijane promienie trafiają z kolei na światłoczułe fotokomórki - sensory - służące do digitalizacji odbieranych w ten sposób sygnałów.

serwer - serwerem określany jest komputer, za pomocą którego odbywa się centralne sterowanie plikami i programami w sieci. Informacje te są później udostępniane poszczególnym użytkownikom sieci. Za pośrednictwem serwera odbywa się również udostępnianie urządzeń sieciowych - na przykład drukarek lub skanerów.


  • Sh
shareware - to specjalna forma rozpowszechniania oprogramowania - zgodnie z zasadą: najpierw wypróbuj, a potem zapłać. Programy shareware'owe są rozpowszechniane za darmo - do przetestowania, np. za pośrednictwem Internetu lub w postaci zbiorów na dyskach CD-ROM dołączanych do wielu czasopism komputerowych. Programy tego typu oferują jednak często ograniczony zestaw funkcji i narzędzi. Najczęściej jest to na przykład zablokowana funkcja drukowania. W wielu shareware'ach pojawia się też od czasu do czasu komunikat przypominający, że jest to jedynie wersja testowa - za pełną (czyli komercyjną) trzeba oczywiście zapłacić.

shortcut - angielskie określenie skrótu klawiszowego. Za pomocą skrótów klawiszowych można znacznie szybciej wywoływać polecenia i funkcje programów - używając określonych kombinacji klawiszy.


  • Si
siatka - funkcja w programie graficznym pozwalająca na niezwykle precyzyjne rysowanie i nanoszenie obiektów w obszar strony edytowanego dokumentu. Przy włączonej funkcji siatki wszystkie obiekty graficzne są automatycznie przyciągane do linii siatki, które znajdują się najbliżej nich.

sieciowa karta - karta rozszerzeń, za pomocą której komputer podłączany jest do sieci.

sieciowy tryb - wiele nowych gier dysponuje specjalnych interfejsem umożliwiającym jednoczesne uczestnictwo w nich wielu graczy, których komputery podłączone są do sieci. Dzięki temu mogą oni uczestniczyć we wspólnej grze.

sieć - siecią nazywa się każdą grupę połączonych ze sobą komputerów, w każdej możliwa jest ciągła wymiana danych. Połączenie wielu komputerów jest możliwe dzięki zastosowaniu kart rozszerzeń podłączanych do wspólnej sieci.

SIMM - skrót od "Single Inline Memory Modules". Małe płytki, na których znajdują się układy pamięci operacyjnej. Ponieważ na płycie głównej znajduje się kilka gniazd przeznaczonych do zamontowania SIMM-ów, niemal zawsze istnieje możliwość rozszerzenia pamięci RAM - albo przez założenie dodatkowych modułów, albo przez wymianę istniejących na układy o większej pojemności.

skaner stacjonarny - przypomina budową i sposobem funkcjonowania kserokopiarkę. Aby zeskanować zadrukowaną kartkę papieru, umieszcza się ją na szklanej powierzchni. Następnie wzdłuż kartki przebiega promień światła. Odbite światło jest rejestrowane przez czujniki, po czym zmieniane w dane zrozumiałe dla komputera. Skanery stacjonarne są znacznie droższe od analogicznych urządzeń ręcznych i rolkowych, oferują jednak o wiele wyższą jakość zeskanowanych dokumentów.

skrolowanie - inaczej przewijanie. Podczas skrolowania obraz na ekranie monitora przesuwa się w pionie lub poziomie - za pomocą pasków przewijania. Oprócz nich można do tego użyć klawiszy kierunkowych.

skrzynka pocztowa - wolny obszar na komputerze podłączonym do sieci przydzielony konkretnej osobie. Elektroniczna skrzynka pocztowa ma własny adres i służy do przyjmowania i przechowywania wiadomości, a także oprogramowania i innego typu danych przesyłanych przez użytkowników komputerów.


słupkowy wykres - graficzna reprezentacja danych statystycznych - na przykład pochodzących z arkusza kalkulacyjnego. Wartości tych danych są przedstawiane za pomocą pionowych lub poziomych słupków. Wykresy słupkowe są wykorzystywane do prezentowania abstrakcyjnych wartości liczbowych i procentowych, by uczynić je bardziej jasnymi i zrozumiałymi dla odbiorcy.


  • Sm
smiley - buźki, zwane również śmieszkami, to forma prostego wyrażania uczuć w wiadomościach przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Są to zwykłe znaki wpisywane za pomocą klawiatury, które po obrócedniu kartki o 90 stopni w prawo przypominają twarz o określonym wyrazie, np. :-). Buźki są też nazywane "emoticons". Wyraz ten jest sztucznym złożeniem dwóch angielskich słów: "emotion" i "icon".


  • So
software - ogólne pojęcie określające programy uruchamiane na komputerach. Do software'u należy więc zarówno system operacyjny, jak i programy użytkowe oraz pomocnicze. Z kolei elementy sprzętowe, a więc poszczególne komponenty komputera, jak i urządzenia peryferyjne (np. modem czy drukarkę) określa się jako hardware.

sortowanie - bazy danych, arkusze kalkulacyjne, a nawet edytory tekstu są zwykle wyposażone w funkcję sortowania. Służy ona do porządkowania danych według zadanych kryteriów (najczęściej alfabetycznie - na przykład według nazwiska, nazwy firmy lub zawodu).


  • Sp
sprawdzanie poprawności pisowni - większość edytorów tekstu dysponuje narzędziem do sprawdzania poprawności pisowni. Są one wyposażone we własny słownik ortograficzny, zgodnie z którym sprawdzane są edytowane dokumenty. W programie Microsoft Word odpowiednie do tego narzędzie znajdziemy pod poleceniem Narzędzia/Pisownia.


  • St
start (przycisk) - przycisk znajdujący się przy lewym końcu paska zadań w Windows. Możemy go rozpoznać po ikonie z logo Windows i napisie "start". Za jego pośrednictwem w Windows uruchamia się programy i otwiera dokumenty. Poza tym w Panelu sterowania można modyfikować ustawienia dotyczące całego systemu. Nowoczesne klawiatury są wyposażone w dodatkowy klawisz, którego naciśnięcie odpowiada kliknięciu przycisku Start. W ten sposób rozwinięcie menu Windows może odbywać się bezpośrednio z klawiatury.


start systemu - rozpoczyna się od uruchomienia komputera. Najczęściej w tym czasie poszczególne komponenty peceta są poddawane kontroli. Kiedy wszystkie testy zakończą się pomyślnie, a system zostanie załadowany do pamięci operacyjnej, na ekranie pojawi się komunikat o gotowości do pracy. W przypadku systemu operacyjnego Windows pojawi się również obszar roboczy - Pulpit.


startowa dyskietka - na dyskietce startowej znajdują się wszystkie programy systemu operacyjnego, które są wymagane podczas uruchamiania systemu. Dyskietka startowa, zwana również systemową, jest niezbędna w przypadku awarii dysku twardego lub błędnego zapisu w konfiguracji Windows, co może mieć miejsce na przykład w trakcie instalowania nowego programu. Dyskietkę systemową tworzy się zazwyczaj podczas instalowania Windows, choć naturalnie można to uczynić w każdym innym momencie. W tym celu należy otworzyć okno Panelu sterowania i wybrać ikonę Dodaj/Usuń programy. Następnie w wyświetlonym oknie przechodzimy do karty Dysk startowy i postępujemy zgodnie z pojawiającymi się kolejnymi instrukcjami programu.


startowy dysk - w trakcie uruchamiania komputer automatycznie szuka dysku, z którego mógłby wystartować system operacyjny. Najczęściej znajduje się on na dysku twardym oznaczonym jako C:, Jeżeli jednak w napędzie jest wówczas dyskietka startowa (systemowa), system zostanie załadowany właśnie z niej, ponieważ z reguły w pierwszej kolejności komputer poszukuje systemu w stacji dyskietek. Możemy to rozpoznać po charakterystycznym dźwięku sprawdzania napędu. Jest to o tyle przydatne, że w razie jakiejkolwiek awarii wystarczy umieścić w nim dyskietkę startową, a komputer załaduje z niej system operacyjny.


sterownik - tak określa się specjalne programy umożliwiające komunikowanie się programów z zainstalowanymi w komputerze komponentami i urządzeniami peryferyjnymi. Na przykład sterownik drukarki troszczy się o to, by na wydruku pojawiały się tekst i grafika, jakie widzimy na ekranie monitora.


sterowniki urządzeń - programy służące do sterowania komponentami komputera i pracą urządzeń peryferyjnych - karty graficznej, myszy, drukarki czy skanera. Sterowniki urządzeń tłumaczą polecenia wysyłane przez programy użytkowe do postaci zrozumiałej dla podłączonych urządzeń. Sterowniki urządzeń znajdują się zwykle w katalogu systemowym Windows. Można je rozpoznać po rozszerzeniu DRV.


stopień pisma - określa rozmiar wybraniej czcionki. Wielkość ta jest zazwyczaj podawana w punktach. W zwykłej korespondencji najczęściej używa się pisma o rozmiarze od 10 do 12 punktów.


stopka - w przeciwieństwie do przypisu, nie zawiera odniesienia do konkretnego miejsca w tekście. Używa się jej do zamieszczania numeru bieżącej strony, nazwy dokumentu lub rozdziału u dołu strony. W Wordzie treść stopki możemy zmienić po wybraniu z menu polecenia Widok/ Nagłówek i stopka.


streamer - streamery, zwane także napędami taśmowymi, to urządzenia używające kaset z taśmą magnetyczną. Służą one do zapisywania większych ilości informacji. Z tego względu znakomicie nadają się do archiwizowania danych.


strefa parkowania głowicy - jest tak określany obszar na dysku twardym, w którym ustawiana jest głowica odczytu/zapisu danych po zakończeniu pracy dysku. Odpowiedzialny jest za to mechanizm ochraniający głowicę przed uszkodzeniami (np. podczas transportu). W przypadku nowoczesnych dysków twardych parkowanie głowicy odbywa się w sposób automatyczny.


strony układ - w wielu programach użytkownik ma możliwość obejrzenia stron dokumentu w takiej postaci, w jakiej pojawi się on na wydruku. Dzięki temu możliwe jest wcześniejsze dokonanie ewentualnych przeróbek i korekt. Konsekwentne korzystanie z widoku strony pozwala zaoszczędzić wiele kartek papieru. W Wordzie opcję tę uruchamiamy poleceniem Widok/ Układ strony.


strony wysunięcie - podczas wysunięcia strony drukarka wciąga z podajnika kolejną kartkę, na której ma zostać wydrukowana strona dokumentu. Odbywa się to albo automatycznie, albo po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na panelu drukarki.


strony złamanie - rozmieszczanie tekstu i elementów graficznych na stronach dokumentu. Złamanie strony zawiera wszystkie informacje na temat formatu zawartego na danej stronie.

strony zmiana - to miejsce w dokumencie, które oznacza koniec jednej i początek następnej strony. Kiedy na przykład w trakcie edycji dokumentu osiągnięta zostanie dolna krawędź strony, kursor tekstowy automatycznie przenoszony jest na początek następnej. Poza tym możliwe jest też rozpoczynanie edycji od nowej strony, choć poprzednia nie została jeszcze do końca wypełniona. W takim przypadku konieczne jest ręczne umieszczenie znaku końca strony. W Wordzie należy w tym celu wybrać polecenie Wstaw/Znak podziału/ Podział strony.


  • Su
surfowanie - niekoniecznie musi oznaczać pływanie na desce surfingowej. Pojęcie to oznacza także zwiedzanie Internetu, a więc np. podróżowanie po stronach WWW. Do przemierzania zasobów SIeci oplatającej cały świat wystarczy modem i dostęp do Internetu.


  • Sy
symulacja - naśladowanie na komputerzez złożonych czynności wykonywanych podczas sterowania jakimś urządzeniem. Do symulacji zaliczane są gry komputerowe - na przykład sportowe czy handlowe - a także symulacje lotnicze.

sysop - skrót od "System Operator". Sysop jest odpowiedzialny za techniczną obsługę komputera, BBS-u lub sieci komputerowej.

System Agent - uruchamia programy o określonym czasie. Steruje czasem rozpoczęcia archiwizacji danych oraz pracą narzędzi do sprawdzania stanu dysku twardego (np. ScanDisk). System Agent jest między innymi zawarty w pakiecie Plus! dla Windows firmy Microsoft. Po zainstalowaniu Microsoft Plus! jest on ładowany automatycznie po każdym uruchomieniu Windows.

systemowa dyskietka - to inaczej dyskietka startowa, czyli taka, na której znajdują się pliki niezbędne do załadowania systemu operacyjnego. Dyskietka startowa służy więc do uruchamiania systemu - np. w przypadku awarii dysku twardego lub przypadkowego usunięcia zapisanych na nim plików systemu. Dlatego na dyskietce systemowej umieszcza się również pomocnicze pliki służące do sprawdzania i naprawy dysków.

systemowe narzędzia - do narzędzi systemowych należą przede wszystkim programy służące do obsługi nośników danych. Drive-Space umożliwia kompresję i dekompresję danych znajdujących się na dysku twardym lub na dyskietce. Z kolei ScanDisk sprawdza, czy na ich powierzchni nie znajdują się jakieś błędy. Trzecie narzędzie, Defrag, służy do porządkowania plików zapisanych na dysku twardym - w taki sposób, by dostęp do plików i programów stał się szybszy. W Windows narzędzia systemowe mieszczą się w grupie Programy / Akcesoria / Narzędzia systemowe.

systemowe ustawienia - parametry dotyczące systemu są zapisywane w BIOS-ie. Są to między innymi wartości dotyczące daty, czsu, zainstalowanych komponentów systemu, rozmiaru pamięci operacyjnej itp.

systemowy plik - Windows korzysta z plików systemowych niezbędnych do działania całego systemu. Do plików tego typu należą między innymi zbiory o rozszerzeniu .DLL, tak zwane biblioteki systemowe. Zbiorów tych w żadnym wypadku nie należy usuwać.


  • Sz
szablony - to pliki zawierające informacje umieszczane w wielu tworzonych dokumentach. Na ich bazie tworzone są nowe pliki, przejmujące ich zawartość - układ listu wraz z datą, nagłówkiem, informacjami na temat nadawcy, formułą grzecznościową i podpisem na końcu. W szablony gotowych dokumentów wyposażonych jest wiele programów, np. Word, Excel czy Access.

szeregowy port - komputer osobisty jest zwykle wyposażony w dwa porty szeregowe określane jako COM1 i COM2. Do portów tych podłącza się mysz i inne urządzenia peryferyjne - np. modem.

szachowy program - już od dawna komputerowe wersje szachów cieszą się dużą popularnością. Obecne programy tego typu bywają niezwykle rozbudowane i dysponują ogromnymi możliwościami - oferują różne poziomy trudności, podgląd kolejnych potencjalnych ruchów peceta, wybór taktyki dla komputerowego przeciwnika i wiele, wiele innych. Najlepsze z nich są nawet w stanie wygrywać z szachowymi mistrzami.

szeryfy - to krótkie kreski na końcach liter. Używa się ich również jako kryterium podziału czcionek: na szeryfowe i bezszeryfowe. Czcionki szeryfowe są bardziej czytelne - stąd są częściej stosowane w tekście głównym publikacji. Czcionki bezszeryfowe znacznie lepiej nadają się natomiast na tytuly i śródtytuły lub innego typu wyróżnienia w tekście.

sztuczna inteligencja - sztuczną inteligencję określa się w skrócie z języka angielskiego jako AI (ang. Artificial Intelligence"). To próba przeniesienia właściwości ludzkiego mózgu na programy uruchamiane na komputerach. Jest to przede wszystkim umiejętność przyswajania sobie nowych wiadomości, a więc nieustanne nabywanie informacji i właściwe ich wykorzystywanie. W praktyce szuczną inteligencję stosuje się obecnie w tworzeniu systemów ekspertowych.

szybki zapis - programy takie jak Word dla Windows dysponują specjalną funkcją umożliwiającą szybsze zapisywanie edytowanych dokumentów. Działanie tej funkcji polega na systematycznym zachowywaniu zmian dokonywanych w pliku podczas jego edycji. Aby to jednak było możliwe, musi być zaznaczona opcja szybkiego zapisu. W Wordzie znajduje się ona w grupie Narzędzia/ Opcje/Zapisywanie/ Szybkie zapisywanie.


 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki