Thursday, July 06, 2006

R.

  • Ra
RAM - potocznie używany skrót od "Random Access Memory". Pamięć w komputerze nazywana również pamięcią operacyjną. Do swobodnej pracy z Windows wymagane jest przynajmniej 16 megabajtów, choć oczywiście im większa jest ta pamięć, tym lepiej.

RAM karta - karta rozszerzeń przypominająca rozmiarami kartę czekową. Zawiera układy pamięci operacyjnej RAM i stosuje się ją przede wszystkim w komputerach typu notebook wyposażonych w gniazdo PCMCIA.


  • Re
Real Audio - format dźwiękowy używany w Internecie. Dzięki niemu poprzez szybkie połączenie możliwe jest słuchanie radia w Sieci w czasie rzeczywistym. Obecna oferta rozgłośni nadających w Internecie jest niemała, lecz wolne połączenie utrudnia odbiór dźwięku w opisywanym formacie.

Rejestr - baza danych Windows zawierająca informacje zapisane w plikach SYSTEM.DAT i USER.DAT. Znajdujące się w niej dane dotyczą konfiguracji systemu i zarządzania programami obsługującymi technikę OLE.

relacyjna baza danych - specjalny typ bazy danych, która ze względu na sieć odniesień i powiązań (relacji) istniejących między poszczególnymi rekordami bazy pozwala na niezwykle elastyczne i komfortowe zarządzanie nimi.

redering - to przetwarzanie obrazu dwuwymiarowego na obraz trójwymiarowy. W nowo utworzonej grafice zwykle występują m.in. przejścia tonalne, efekty odbić światła i cienie. Renderingiem nazywany jest również proces przeliczania szeregu pojedynczych obrazów w wideo- sekwencję lub animację komputerową. Naturalnie do tego potrzebne jest specjalne oprogramowanie.

reply - pojęcie oznaczające komentarz lub odpowiedź na wiadomość przesłaną za pośrednictwem poczty elektronicznej lub zapisaną w forum dyskusyjnym w Internecie.

reset - angielskie określenie zimnego startu systemu. Po naciśnięciu przycisku reset komputer zostaje zresetowany, czyli uruchomiony od nowa. W wyniku tej operacji następuje natychmiastowe przerwanie pracy wszystkich programów, a ponieważ nie zostają one prawidłowo zamknięte, przetwarzane w nich dane zostają częściowo lub w całości utracone. Przycisku reset należy więc używać wyłącznie w ostateczności, np. w przypadku całkowitego zawieszenia się komputera, który przestaje reagować na jakiekolwiek akcje ze strony użytkownika.


  • Ri
RISC - skrót od "Reduced Instructions Set Computer". Komputery wyposażone w procesor RISC w porównaniu z innymi systemami dysponują ograniczonym zestawem poleceń. W procesorach RISC niektóre rzadziej używane instrukcje są pominięte - stąd w przypadku wykonywania pewnych zadań są szybsze od innych procesorów.


  • Ro
ROM - skrót od "Read Only Memory". Pamięć, w której są zapisane dane dostępne dla procesora jedynie do odczytu. Użytkownik nie ma możliwości dokonywania w nich żadnych zmian lub wprowadzania nowych informacji.

rozdzielczość - rozdzielczością określana jest maksymalna liczba optycznie rozpoznawalnych punktów występujących na wydruku drukarki lub ekranie monitora. Punkty na ekranie są nazywane pikselami. Bardzo dobrej jakości monitory pozwalają na wyświetlanie obrazu z rozdzielczością równą nawet 4096 x 4096 pikseli. W przypadku drukarek rozdzielczość jest podawana w dpi (ang. "dots per inch").

rozszerzenie - programy lub układy elektroniczne, za pomocą których powiększa się możliwości lub wydajność systemu. Najbardziej typowymi rozszerzeniami są np. karty graficzne umieszczane w gniazdach rozszerzeń komputera.

rozszerzenie pliku - rozszerzeniem pliku nazywane są trzy znaki, które podczas zapisywania dokumentu zostają dołączone do jego nazwy. Nazwę pliku oddziela od jego rozszerzenia kropka. Różne rozszerzenia plików pozwalają rozpoznawać ich typy i formaty. Np. rozszerzenie DOC oznacza dokument utworzony w edytorze tekstowym Word dla Windows. Pliki graficzne są z kolei zapisywane z rozszerzeniami BMP, TIF, PCX, GIF itd., natomiast pliki wykonywalne - z rozszerzeniem EXE.

rozszerzeń gniazdo - standardowe gniazdo, w którym umieszcza się dodatkowe karty rozszerzające możliwości lub wydajność systemu. Są to zwykle karty graficzne, dźwiękowe, modemowe itp. Dzięki gniazdom karty te uzyskują bezpośrednie połączenie z płytą główną komputera.

rozszerzeń karta - karty rozszerzeń to najczęściej karty dźwiękowe, graficzne i wideo, a także karty rozszerzenia pamięci. Są one wyposażone w specjalną listwę, którą umieszcza się w gniazdach rozszerzeń znajdujących się na płycie głównej komputera.

rozszerzona pamięć - obszar pamięci operacyjnej powyżej 640 KB. Obszar ten może być wykorzystywany przez programy DOS-owe jedynie wówczas, kiedy uruchomiony jest sterownik pamięci rozszerzonej EMS. Programy pracujące w środowisku Windows natomiast nie wymagają tego sterownika, ponieważ uzyskują automatyczny dostęp do pamięci rozszerzonej.

rozwijalne menu - za pośrednictwem rozwijalnego menu wywołuje się standardowe funkcje i polecenia programów pracujących w środowisku Windows. Aby uruchomić wybrane polecenie, klikamy menu główne (znajdujące się na samej górze) - wówczas menu rozwija się, udostępniając listę poleceń. Najbardziej typowymi poleceniami menu Plik są na przykład: Nowy, Otwórz, Zapisz, Drukuj, Zamknij.


równoległy port - port umożliwiający równoległy transfer danych. W przypadku komputerów osobistych zgodnych z IBM PC nazywany jest on portem LPT.

równoległy transfer - przeciwieństwo szeregowego tgransferu danych, w którym bity są przesyłane jeden za drugim, i to tylko jednym kanałem. Natomiast w równoległym transferze informacje są przesyłane jednocześnie - jak po kilkupasmowej autostradzie. Jeśli więc w przypadku jakiegoś urządzenia peryferyjnego mamy do wyboru złącze szeregowe i równoległe, zdecydowanie powinniśmy wybrać równoległe - w ten sposób uzyskamy szybszy transfer danych.


  • Rs
RSI syndrom - skrót od "Repetitive Strain Injury". Bolesna choroba przedramienia i dłoni wywoływana zbyt intensywnym i częstym pisaniem na maszynie do pisania lub klawiaturze komputera. W Stanach Zjednoczonych choroba ta została już uznana za chorobę zawodową. Jedynym środkiem zapobiegawczym może być w jej przypadku używanie ergonomicznej klawiatury, utrzymywanie właściwej pozycji w trakcie pisania oraz odpowiednio częste przerwy w pracy.


  • Rt
RTG - skrót od "Rich-Text-Format". Szeroko rozpowszechniony format tekstowy służący do wymiany dokumentów tekstowych między różnymi platformami systemowymi - jak na przykład IBM PC i Apple Macintosh. W przypadku tego formatu niemal wszystkie atrybuty pisma - np. kursywa, pogrubienie - nie są tracone, ponieważ są zapisywane w kodzie ASCII. W ten sposób format tekstu zostaje zachowany nawet w przypadku niezgodnych ze sobą programów do edycji tekstu.


  • Rz
rzeczywista pojemność - pojemność nośnika danych lub pamięci faktycznie dostępna dla użytkownika. Na przykład na dyskietkach mających pojemność równą 2 megabajty po sformatowaniu dostępnych pozostaje jedynie 1,44 MB.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki