Monday, July 24, 2006

W.

  • Wa
WAN - skrót od "Wide Area Network". Są to sieci bazujące na połączeniach telefonicznych. W sieci WAN są wyposażane wielkie firmy, których pracownicy przesyłają między sobą na duże odległości wiadomości i dokumenty.

wavetable - metoda uzyskiwania dźwięku na komputerze osobistym. Polega ona na zapisaniu oryginalnych brzmień prawdziwych instrumentów. Dzięki temu uzyskiwany w ten sposób dźwięk brzmi znacznie lepiej niż podobny generowany w sposób sztuczny. Układy wavetable znajdują się zwykle na kartach dźwiękowych.


  • Wc
wcięcie - jeden z formatów akapitowych w edytorze tekstu lub programie do składu tekstu. Wcięcie to wsunięcie z lewej lub prawej strony całego akapitu lub tylko jego pierwszego wiersza w głąb strony - a więc zwiększenie w danym miejscu szerokości marginesu. Najczęściej oznacza początek nowego akapitu. Wcięcia mogą mieć wartość dodatnią - jak opisane powyżej, oraz ujemne - w ich przypadku tekst akapitu zostaje wysunięty w obszar marginesu. Wcięcia używa się również do tworzenia wyliczeń i wyróżnień, dzięki czemu stają się one bardziej przejrzyste i czytelne. W edytorze tekstu Word wcięcie uzyskujemy przez wywołanie polecenia menu Format / Akapit i wprowadzenie odpowiednich wartości w polach sekcji Wcięcia.


  • We
wejścia urządzenia - służą do wprowadzania informacji do pamięci komputera. Najczęściej wykorzystuje się do tego klawiaturę, myszkę, joystick i skaner.

wewnętrzne rozszerzenia - wszystko, co znajduje się na kartach rozszerzeń i służy do zwiększanai wyposażenia komputera osobistego. Najczęściej mamy przy tym do wyboru urządzenie wewnętrzne, a więc takie, które umieszczamy wewnątrz obudowy peceta, i zewnętrzne, czyli podłączane za pomocą specjalnego kabla do jednego z portów znajdujących się z tyłu obudowy komputera. Urządzenia zewnętrzne z reguły są droższe. Z kolei w celu podłączenia urządzenia wewnętrznego musimy mieć w komputerze odpowiedniego typu gniazdo.


  • Wi
wiadomość - w języku angielskim "message" lub e-mail, czyli wiadomość przesyłana za pośrednictwem poczty elektronicznej.

wideo karta - za pomocą karty wideo możliwa jest digitalizacja filmów wideo w celu poddania ich dalszej obróbce przy użyciu komputera.

wielodostępny system - komputer z przyłączonymi terminalami, umożliwiający jednoczesną pracę wielu użytkowników. Komputery wielodostępne są najczęściej wyposażone w specjalne systemy operacyjne. Ostatnim osiągnięciem w tej dziedzinie jest model NC, który znalazł zastosowanie w Internecie.

wielofunkcyjna karta - karta umieszczana zwykle we wnętrzu komputera, rozszerzająca jego możliwości jednocześnie kilkoma różnymi funkcjami.

wieloprocesorowy system - komputer z płytą główną dostosowaną do pracy z kilkoma procesorami jednocześnie. Dzięki użyciu kilku procesorów praca odbywa się odpowiednio szybciej. W takim przypadku pamięć operacyjna jest dzielona na obszary - każdy przeznaczony dla oddzielnego procesora. Z rodziny procesorów Pentium jedynym, który umożliwia wieloprocesorowy tryb pracy, jest Pentium Pro.

wielowątkowość - określana z języka angielskiego również jako "multithreading", pozwala na jednoczesne wykonywanie przez procesor kilku zadań. Oczywiście tryb ten nie nadaje się do pracy z wieloma zwykłymi programami, lecz służy przede wszystkim do umożliwienia tymczasowego wykonywania różnych zadań przez system operacyjny - w tle, to znaczy bez zakłócania pracy uruchomionych w tym czasie programów użytkownika. Zazwyczaj jest to przyjmowanie danych za pośrednictwem modemu, odbieranie informacji wpisywanych za pomocą klawiatury lub wyświetlanie dodatkowych komunikatów.

wielozadaniowość - określana jako "multitasking", umożliwia pozornie jednoczesne wykonywanie wielu zadań (programów) w tym samym czasie. Aby to było możliwe, wydajność procesora zostaje znacznie obniżona - jego czas obliczeniowy jest bowiem przydzielany kilku wykonywanym zadaniom. Niestety operacje przeprowadzane "jednocześnie" przez procesor nie mogą się ze sobą pokrywać. W praktyce wygląda to więc tak, że są one wykonywane kolejno po kawałku - w przypadku bardzo szybkiego procesora powstaje wówczas wrażenie, że wszystkie procesory odbywają się jednocześnie, gdyż przerwy między wykonywaniem kolejnych ich części są niemal niezauważalne. Obecnie stosowana wielozadaniowość nadal pozostawia wiele do życzenia - czasy oczekiwania są dość długie, zwłaszcza w przypadku połączenia w trybie online.

wielozadaniowy system operacyjny - system operacyjny umożliwiający pozornie jednoczesne wykonywanie wielu zadań (programów). W rzeczywistości system przełącza się w krótkich odstępach czasu między załadowanymi do pamięci operacyjnej programami. Dzięki temu programy te są wykonywane "jednocześnie". Wadą takiego rozwiązania jest jednak znaczny spadek wydajności systemu. Przykładem wielozadaniowego systemu operacyjnego jest Windows.

wiersza złamanie - oznacza przeniesieniu tekstu do następnej linijki. Edytory tekstu wprowadzają złamanie wiersza w sposób automatyczny. Ponadto użytkownik sam może go wprowadzić - zwykle przy użyciu klawisza Enter.

WIN.INI - plik inicjalizacyjny systemu Windows służący do zarządzania nie tylko jego podstawowymi ustawieniami, ale także odnoszącymi się do zainstalowanych w nim programów. WIN.INI jest automatycznie uzupełniany nowymi informacjami podczas niemal każdej instalacji programu w Windows. Jego zawartość można również edytować za pomocą dowolnego edytora tekstu.

Windows - system operacyjny bazujący na oknach, w których są wyświetlane uruchamiane w nim programy. Technika ta w ogromnym stopniu ułatwia pracę z programami: po ich wystartowaniu pojawia się okno udostępniające paski narzędzi z ich funkcjami, obszar roboczy i pasek poleceń menu. W przeciwieństwie do takiej organizacji interfejsu użytkownika na przykład w DOS-ie konieczne jest wpisywanie każdego polecenia ręcznie w wierszu poleceń. Ponadto trzeba też dopisywać odpowiednie parametry, aby wprowadzona komenda wywołała właściwy skutek.

Windows 95 - jeden z najczęściej stosowanych obecnie systemów operacyjnych przeznaczonych do pracy na komputerach osobistych. Windows 95 znacznie różni się od swoich poprzednich wersji - 3.1 i 3.11. Jest wyposażony w całkowicie zmieniony interfejs użytkownika, wiele dodatkowych funkcji i nowe narzędzia. Poza tym obsługuje wielozadaniowość (multitasking) w pełnym tego słowa znaczeniu - a więc uruchamianie kilku programów jeden po drugim i jednoczesną ich pracę "w tle". Optymalna praca jest jednak zapewniona tylko wtedy, gdy program został napisany specjalnie dla tego 32-bitowego systemu operacyjnego.

Windows for Workgroups - starsza sieciowa wersja Windows nazwana została Windows for Workgroups 3.11. Umożliwia ona połączenie wielu komputerów osobistych w sieć.

Windows NT - NT to skrót od "New Technology". Windows NT w swej najnowszej wersji 4.0 uznawany jest za bardzo stabilny system operacyjny. Z tego powodu najczęściej jest on wykorzystywany w większych środowiskach sieciowych - w gospodarce i zarządzaniu. Choć wersja ta została opracowana specjalnie do zastosowań sieciowych, oczywiście może być również używana przez prywatnych użytkowników ze względu na jego wysokie wymagania sprzętowe.

Winscok - to specjalne oprogramowanie przeznaczone do pracy w środowisku Windows. Służy ono do sterowania przeprowadzanym transferem danych za pośrednictwem Internetu. Za organizowanie do niego dostępu odpowiedzialne sa umieszczone w nim oddzielne moduły pracujące jako samodzielne programy Winsock. Software ten jest standardowo dostarczany z większością programów służących do obsługi dostępu do Internetu.

wirus - wirusy komputerowe to najczęściej niezwykle niebezpieczne programy ukrywające się na dysku lub dyskietkach. Tak jak prawdziwe wirusy programy te potrafią się rozmnażać - czynią to w momencie, gdy znajdą się w sąsiedztwie nie zarażonego obszaru. Wirus komputerowy dołącza się w sposób niezauważalny dla użytkownika do plików programów zainstalowanych na dysku twardym i czeka na moment, w którym będzie mógł przenieść swoją kopię na inny plik. W ten sposób wirusy komputerowe przenoszą się także za pośrednictwem sieci. Głównym przeznaczeniem wirusów jest wykonywanie określonych czynności. Najmniej szkodliwe powodują wyświetlanie na ekranie monitora zabawnych komunikatów lub odgrywanie prostych melodii. Bardziej złośliwe usuwają najważniejsze pliki systemowe, dokumenty utworzone w edytorach tekstu, a nawet formatują całe dyski twarde.

wirusy bootsektora - odmiana niezwykle niebezpiecznych wirusów infekujących bootsektory dysku twardego. Wirusy tego rodzaju są ładowane do pamięci operacyjnej peceta w trakcie bootowania - wówczas też rozpoczynają swą niszczycielską czynność. Z tego powodu nigdy nie należy uruchamiać peceta ładując system z dyskietki, pochodzenia której nie jesteśmy w stu procentach pewni.


  • Wk
wklejanie - jeśli chcemy utworzyć kopię lub po prostu przenieść jakiekolwiek obiekt w Windows, a zwłaszcza fragment dokumentu jakiegoś programu, zaznaczamy ów fragment, z menu Edycja wybieramy polecenie Kopiuj (Ctrl+C) lub Wytnij (Ctrl+X). Następnie przechodzimy do dokumentu, do którego chcemy go przenieść i z menu Edycja wybieramy polecenie Wklej (Ctrl+V). Oczywiście polecenie to może nie być dostępne we wszystkich programach. Poza tym należy również pamiętać, aby program docelowy obsługiwał format umieszczanych w nim nowych informacji.


  • Wo
World Wide Web - w skrócie WWW. To określenie niekiedy używane w odniesieniu do całego Internetu. W rzeczywistości jest to jednak jedynie pewien obszar Sieci. Poza tekstami na stronach World Wide Web możliwe jest prezentowanie elementów graficznych, dźwiękowych i wideosekwencji oraz animacji komputerowych. Do surfowania w Internecie konieczne jest użycie specjalnego programu, tak zwanej przeglądarki, oraz oczywiście dostęp do Sieci.

WORM - skrót od "Write Once Read Multiple" (raz zapisz, wielokrotnie odczytaj). Dysk WORM-CD pozwala na jednokrotny zapis na nim informacji przy użyciu nagrywarki CD. Następnie mogą one być odczytywane za pomocą dowolnego napędu CD-ROM.


  • Wp
wprowadzanie danych - przez wprowadzanie danych (ang. "input") rozumiemy przenoszenie informacji do pamięci komputera za pośrednictwem urządzeń wejścia, a więc: myszki, klawiatury, skanera itp. Wpisując na przykład tekst w edytorze tekstu wprowadzamy do komputera nowe dane.


  • Ws
wstawiania tryb - w programach takich jak edytory tekstu rozróżniamy dwa tryby wpisywania znaków: wstawiania i zastępowania. W trybie wstawiania możliwe jest na przykład dopisywanie znaków w już wprowadzonym tekście. W takim przypadku należy umieścić kursor tekstowy w miejscu, w którym chcemy coś dopisać i wprowadzić brakujący tekst. Wówczas znaki znajdujące się na prawo od kursora tekstowego nie będą zastępowane, a jedynie przesuwane w trakcie wpisywania w prawo. W programie Word przełączanie między jednym i drugim trybem odbywa się za pomocą klawisza Insert. W wielu przypadkach praca jest możliwa jedynie w trybie wstawiania. Kiedy natomiast wpisujemy nowy tekst w trybie zastępowania, znaki tekstu znajdującego się po prawej w trakcie pisania są zastępowane znakami właśnie wprowadzanymi.

wstawianie - oprócz łączenia i osadzania obiekty w Windows mogą być też wstawiane do dokumentów. W takim przypadku powstaje kopia, która jest umieszczana w dokumencie docelowym. Windows nie tworzy jednak połączenia z oryginałem. Ponadto nie jest także możliwa późniejsza korekta wstawionego obiektu. Pozostaje jedynie możliwość usunięcia go z dokumentu, poprawienia oryginału i ponowne wstawienie go do poprzedniego dokumentu.


  • Ww
WWW przeglądarka - (ang. "web browser") służy do przeszukiwania zasobów Internetu. Umożliwia dostęp do World Wide Web i innych usług internetowych. Obecnie na rynku dominują dwie przeglądarki: Microsoft Internet Explorer i Netscape Navigator.


  • Wy
wygaszacz ekranu - specjalny rodzaj programu uruchamiający się podczas przerw organizowanych w trakcie pracy. Kiedy przez określony czas użytkownik nie wykonuje żadnych czynności na komputerze, następuje automatyczne wystartowanie wygaszacza ekranu, którego zadaniem jest przyciemnienie obrazu, a tym samym ochrona ekranu przed wypaleniem się. Wygaszacze ekranu zawiera również Windows.

wyjście audio - gniazdo znajduje się z tyłu obudowy komputera. Do wyjścia audko podłączane są wzmacniacz lub głośniki.

wyjściowe dane - informacje uzyskiwane z komputera za pośrednictwem urządzenia wyjścia. W ten sposób uzyskiwana jest grafika i tekst - w postaci wydruku na drukarce lub obrazu na ekranie monitora. Dane tego typu są określane jako wizualne. Dźwiękowe informacje komputer wytwarza za pośrednictwem głośników lub słuchawek.

wymiany plik - plik znajdujący się na dysku twardym. Zawiera on informacje, które w danym momencie nie mieszczą się w pamięci operacyjnej i nie są aktualnie potrzebne żadnemu programowi. Wiele programów tworzy tak zwany plik wymiany, aby w ten sposób zyskać dodatkową pamięć dla swych danych. Podobnie pracuje Windows, tworzący na dysku plik z informacjami, których w danej chwili nie potrzebuje. Dzięki temu tworzy jakby rozszerzenie pamięci operacyjnej - zależne od ilości wolnego miejsca na dysku twardym. Oczywiście im więcej informacji jest przenoszonych z pamięci RAM na dysk, tym mniejsza jest szybkość peceta - odczytywanie i zapisywanie informacji należących do uruchamianych programów na dysk jest o wiele dłuższe niż w przypadku pamięci operacyjnej.

wyrównanie - uporządkowanie elementów graficznych, tekstu i innych obiektów na ekranie monitora. Pojęcie to jest także używane w edytorach tekstu i programach DTP i odnosi się do wyrównania akapitów tekstu: do lewej strony, do prawej, do środka i do obu marginesów jednocześnie.

wyrównanie tekstu - wyrównanie tekstu do marginesów strony. Ogólnie rzecz biorąc rozróżnia się wyrównanie jednostronne - do lewego lub prawego marginesu, obustronne i do środka.

WYSIWYG - skrót od "What You See Is What You Get" - to co widać na ekranie, pojawi się również na wydruku. Technikę WYSIWYG obsługuje większość tworzonych obecnie edytorów tekstu i wszystkie programy do jednego składu. Dzięki niej już w trakcie pisania widzimy, jak nasz dokument będzie wyglądał po wydrukowaniu.

wysyłanie - to ogólne pojęcie oznaczające transmisję danych do komputera innego użytkownika. Pliki mogą być wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej przy użyciu specjalnego programu lub wprost z Worda czy innego podobnego programu wyposażonego w polecenie Plik / Wyślij do.

wyszukiwanie - za pomocą odpowiedniego oprogramowania możliwe jest odnajdywanie dowolnych informacji zapisanych na dysku twardym w postaci pliku. Możliwość taką oferuje między innymi Eksplorator Windows, który ponadto potrafi wyszukiwać foldery, a także sortować je według daty lub nazwy. Z kolei edytor tekstu, jak Word, pozwalają wyszukiwać i zamieniać dowolne ciągi znaków, a nawet oznaczenia formatowania tekstu w tworzonych przy ich użyciu dokumentach. Dzięki temu błyskawicznie możem odnaleźć np. wyrazy zapisane czcionką Arial i rozmiarze 12 punktów. Programy tej klasy co Word są również wyposażone w moduł służący do wyszukiwania dokumentów znajdujących się już na dysku twardym - na podstawie ich nazwy lub zawartego w nich tekstu.

wyszukiwanie informacji - im więcej informacji mamy zapisanych na dysku twardym, tym trudniej jest odnaleźć te, które w danym momencie najbardziej nas interesują. Wykonywaniem tego zadania zajmują się wyszukiwania informacji, przeszukujące wszelkiego typu bazy danych.

wyszukiwarka internetowa - program służący do wyszukiwania informacji w World Wide Web. Monitoruje on Sieć w poszukiwaniu danych według zadanych przez użytkownika kryteriów.

wyszukujące oprogramowanie - specjalny rodzaj oprogramowania służący do efektywnego wyszukiwania informacji w bazach danych. Programy tego typu najlepiej nadają się do przeszukiwania zasobów Internetu.

wytnij i wklej - z języka angielskiego "cut and paste". Oba te pojęcia pochodzą z dziedziny DTP i programów do obróbki grafiki. Za pomocą polecenia Wytnij zaznaczony obiekt - np. fragment grafiki lub tekstu - zostaje wycięty z oryginału i skopiowany do Schowka Windows, czyli pamięci podręcznej. Dzięki komendzie polecenia Wklej zostaje umieszczony w innym miejscu. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by wycięty obiekt skopiować do innego dokumentu bądź też dokumentu utworzonego za pomocą innego programu.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki