Thursday, July 27, 2006

Urządzenia wyjścia.

W skrócie:

* monitor
* drukarka
* modem
* karta dźwiękowa
* słuchawki i głośniki

Nie miałoby sensu, gdyby możliwe było jedynie wprowadzanie informacji do komputera i ich przetwarzanie, bez możliwości otrzymania wyników działania. Komputer potrafi przekazać rezultat swojej pracy do urządzenia wyjścia, takich jak monitor lub drukarka. Również karta dźwiękowa zaliczana jest do urządzeń wyjścia.
Najważniejszym urządzeniem wyjścia jest jednak monitor komputera. W przeciwieństwie do drukarki czy karty dźwiękowej, które nie muszą należeć do podstawowego wyposażenia systemu, monitor jest niezbędny. Jednak decydując się od razu na zakup komputera wraz ze wspomnianymi urządzeniami dodatkowymi możemy liczyć na ich korzystniejszą cenę.


Monitory - żaden komputer PC nie nadaje się do pracy bez monitora lub wyświetlacza. Najczęściej jest to monitor kolorowy, przypominający mały telewizor. Informacje, które są wyświetlane na ekranie monitora, pochodzą z karty graficznej w komputerze. Karta graficzna zmienia komputerowe dane w sygnał wideo, który następnie może wyświetlać monitor. W ostatnich latach jakość monitorów gwałtownie wzrosła. Podczas gdy pierwsze zestawy PC potrafiły wyświetlać tylko jednobarwne teksty, nowoczesne karty graficzne i monitory wyświetlają obraz o jakości lepszej niż w przypadku dobrych odbiorników telewizyjnych. Komputery przenośne wykorzystują płaskie ekrany wyświetlaczy, które funkcjonują na zasadzie podobnej do wyświetlaczy kalkulatorów. Różnica polega na tym, że na ekranach tych komputerów można wyświetlać nie tylko cyfry i litery, lecz także grafikę. Oprócz monitorów kolorowych, które są dość drogie, na rynku wciąż można spotkać modele czarno-białe.

Drukarki - spełniają podobną rolę, jak monitory - tyle tylko, że tak tekst, jak i grafika pojawiają się nie na ekranie, lecz na papierze. Cały proces wygląda więc bardzo podobnie: informacje, które mają się pojawiać na papierze, wysyłane są z komputera do karty drukarki. Tam zostają zamienione w obraz strony, który następnie poprzez drukarkę trafia na papier. Do zastosowań domowych nadaje się albo drukarka atramentowa, albo laserowa. Drukarki atramentowe są tańsze, lecz jednocześnie wolniejsze niż drukarki laserowe. Oba typy zapewniają jednak dość wysoką jakość druku, a najlepsze modele nawet zbliżoną do jakości czasopism.
Zasada działania drukarek atramentowych polega na wytryskiwaniu maleńkich kropel atramentu na papier, przy czym wszystko to odbywa się praktycznie bezgłośnie. Niektóre modele umożliwiają kolorowe wydruki. Drukarki laserowe funkcjonują na zasadzie zbliżonej do kserokopiarki. Strumień lasera zaznacza obraz na metalowym bębnie. W miejscach tych pozostaje sproszkowany atrament, czyli toner. Następnie do bębna dociskany jest papier, z którym toner wiąże się pod wpływem wysokiej temperatury.
Drukarki laserowe - wśród których dostępne są też modele drukujące w kolorze - gwarantują najwyższą jakość i nadają się przede wszystkim do zastosowań graficznych i przygotowywania profesjonalnych publikacji. Zapewniana przez nie wyższa jakość ma również swoją cenę.
Różnice pomiędzy różnymi modelami drukarek laserowych dotyczą przede wszystkim szybkości drukowania, mierzonej w stronach na minutę. Najwolniejsze z nich drukują około 4 stron na minutę. Za szybkie natomiast uważa się te, które są w stanie wydrukować ponad 8 stron w ciągu minuty.
Zarówno w przypadku drukarek atramentowych, jak i laserowych warto zdecydować się na produkty firmy Hewlett-Packard ( w skrócie HP) lub modele zgodnie z nimi, ponieważ zapewniają one bezproblemową współpracę z większością oprogramowania.

Karty dźwiękowe - za pomocą których możemy rejestrować dźwięk i muzykę, mogą również służyć jako urządzenie odtwarzające. Jeżeli do komputera podłączy się parę głośników, można uzyskać dźwięk o jakości CD. Dźwięk i muzyka używane są w grach komputerowych oraz w programach edukacyjnych. Ponadto wiele programów wydaje dźwięki ostrzegawcze, które w przypadkach zagrożenia można usłyszeć w podłączonych do komputera głośniczkach.

Słuchawki i głośniki - sama karta dźwiękowa nie umożliwia jeszcze słuchania muzyki. Bez odpowiednich urządzeń wyjścia, takich jak słuchawki czy głośniki, nie wyda przecież z siebie ani jednego dźwięku. Jeżeli mamy jakieś słuchawki, możemy je podłączyć z tyłu obudowy komputera. Kto jednak woli dźwięk płynący z głośników, może sobie wybrać dowolny zestaw z bogatej oferty dostępnej na rynku.



PRZETWARZANIE
Każda z informacji przetwarzana jest przez wykonywany program i przez procesor komputera. Program odpowiada za to, co dzieje się z przetwarzanymi danymi. I tak na przykład za pomocą edytora tekstu nie jest możliwe retuszowanie grafiki, lecz wyłącznie edycja tekstu.
Wybierać można spośród najróżniejszych programów. Ich spektrum rozciąga się od aplikacji do obróbki grafiki, poprzez edytory tekstu, aż po programy wspomagające tworzenie muzyki na syntezatorze przy współudziale komputera.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki