Wednesday, March 29, 2006

L.

  • La
LAN - skrót od Local Area Network (sieć lokalna). W sieci typu LAN kable łączą od kilku do kilkudziesięciu komputerów i urządzeń peryferyjnych znajdujących się w jednym budynku. Dzięki temu użytkownicy wszystkich stanowisk roboczych mają wspólny dostęp do danych oraz podączonych urządzeń, np. drukarek.


Laptop - komputer przenośny starego typu - znacznie cięższy i większy od obecnie produkowanych notebooków.


Laserowa drukarka - drukarka laserowa pracuje na tej samej zasadzie, jak kserokopiarka. Promień lasera tworzy na światłoczułym bębnie obraz wydruku. Po tym na namagnesowane punkty bębna trafia toner, który następnie jest umieszczany na papierze. Ze względu na precyzyjne sterowanie laserem przez układ soczekwek i luster oraz dzięki modulacji promienia możliwe jest drukowanie punktów o różnych wielkościach, a w efekcie uzyskiwanie niezwykle ostrego wydruku.


Laserowy faks - w faksie laserowym urządzeniem drukującym jest drukarka laserowa. Dzięki temu może on używać normalnego papieru. Urządzenia tego typu charakteryzują się znacznie wyższą jakością druku niż faksy wyposażone w element drukujący, który używa atramentu. Faksy laserowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1997 roku i obecnie są używane również do zwykłego drukowania.


Layout - jest to pojęcie pochodzące z dziedziny profesjonalnego DTP. Layout to inaczej układ strony, czyli sposób, w jaki tekst i grafika są ze sobą komponowane na stronie publikacji.


  • Lc
LCD - skrót od Liquid Crystal Display (wyświetlacz ciekłokrystaliczny). Jest to płaski i lekki wyświetlacz stosowany w notebookach.


  • Le
Level - inaczej poziom. Stopień trudności w grze komputerowej (od amatora po eksperta) lub kolejny etap scenariusza gry.


  • Lh
LHA - popularny program do kompresji danych, dostępny jako shareware. Pliki skompresowane za jego pomocą otrzymują rozszerzenie .LHA.


  • Li
Link - potoczne określenie odsyłacza do innego miejsca w sieci www, najczęściej w postaci kolejnej strony HTML. Bez linków surfowanie w Internecie byłoby (prawie) niemożliwe. Dlatego są one oznaczane na stronach Web w specjalny sposób, a ich adresy docelowe wyświetlane na pasku stanu. Kliknięcie odsyłacza powoduje, że przeglądarka otwiera wskazywaną przezeń stronę, która może się znajdować zarówno na tym samym twardym dysku, jak i na serwerze lub całkiem innym komputerze gdzieś w Sieci.


Linux - znana wersja systemu operacyjnego Unix. Można go więc używać zamiast Windows, choć wówczas konieczne jest posiadanie programów napisanych specjalnie dla tego systemu.


Listing - wydruk kodu źródłowego programu. Stąd też często mówi się o listingu programu.


  • Lo
Local bus - jeden ze standardów magistrali danych opisujący sposób, w jaki odbywa się wymiana informacji między procesorem i kartami rozszerzeń w komputerze.


LOG plik - w pliku LOG są zapisywane dane potrzebne do wykonywania przez programy różnych działań lub będące ich wynikiem. Np. systemy zarządzania bazami danych zapisują w pliku LOG wszystkie zmiany dokonane w zbiorze danych, by w razie wystąpienia błędu możliwe było przywrócenie poprzedniego stanu.


Logiczny dysk - system operacyjny zarządza pomięcią dyskową opierając się na dyskach logicznych. Są to oznaczenia literowe od A do Z. Każdemu fizycznie istniejącemu napędowi w systemie przypisana jest jedna litera. Np. stacja dyskietek (fizycznie dysk 0) oznaczana jest najczęściej jako dysk A, druga (fizycznie dysk 1) jako B, a dysk twardy, z którego jest ładowany system jako C. Dyski twarde mogą być ponadto dzielone na kilka dysków logicznych, oznaczanych w takim przypadku jako D, E itd.


Login/logon - akcja zalogowania, czyli włączania się do sieci lub systemu, polegająca na podaniu nazwy i hasła użytkownika.


Logoff/logout - akcja wylogowania, czyli odłączania się od sieci lub systemu - odwrotna do login/logout.


Lotu symulator - symulatory lotu to programy, których zadaniem jest symulowanie sterowania samolotem. W programach tych użytkownik ma często do wyboru kilka różnych typów samolotów, którymi steruje za pomocą myszy i klawiatury - poczynając od startu, poprzez lot a kończąc na lądowaniu. Wszystkie narzędzia sterownicze wyświetlane są na ekranie monitora. Z symulatorów lotu korzysta się również w trakcie szkolenia prawdziwych pilotów, choć tego typu oprogramowanie jest nieporównywalnie droższe, znacznie bardziej złożone, ale i odpowiednio bliższe naturalnym warunkom panującym podczas lotu. Ponadto szkolenie odbywa się w specjalnej kabinie, która porusza się zgodnie z symulowanym lotem.


Lotus - amerykański producent oprogramowania. W latach 80-tych wypuścił arkusz kalkulacyjny 1-2-3, który opanował ówczesny rynek. Od 1996 roku Lotus jest własnością firmy IBM.


  • Lp
LPT - złącze równoległe komputera osobistego. Ponieważ pecety mogą mieć kilka złącz tego rodzaju, do nazwy LPT dołączany jest zawsze numer - stąd mamy LPT1, LPT2 i tak dalej. Port LPT służy przede wszystkim do podłączenia drukarki - podczas jej instalowania konieczne jest więc wybranie właściwego złącza. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów należy kolejno sprawdzić wszystkie istniejące porty LPT.


  • Ly
Lycos - jeden z popularnych systemów wyszukiwania informacji w Internecie.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki