Friday, March 10, 2006

C.

  • C
C: - litera C, po której następuje znak dwukropka, w większości systemów oznacza dysk twardy. Zazwyczaj w komputerze występują trzy napędy dysków: stacja dyskietek (A:), dysk twardy (C:) oraz napęd CD-ROM (D:). Jeśli zainstalujemy drugi napęd dyskietek, otrzyma on literę B:. Jeśli zamiast Windows załadujemy MS-DOS, komputer zgłosi się, wyświetlając na ekranie znak zachęty: C:\>.


C++ - język programowania pozwalający na tworzenie bardzo szybko działających programów. Języka tego używa wielu profesjonalnych programistów. W C++ napisano większość programów dla komputerów osobistych.


C64 - jednym z najbardziej rozpowszechnionych komputerów domowych na świecie był Commodore 64, który pojawił się na rynku w 1982 roku. Choć w tamtym czasie komputery tego typu oferowały podobne możliwości, co ówczesne komputery osobiste, z czasem zostały przez nie wyparte i znikły z rynku.

  • Ca
Cache - to rodzaj bardzo szybkiej pamięci podręcznej, służącej do buforowania danych, przesyłanych pomiędzy twardym dyskiem a pamięcią operacyjną. Cache twardego dysku wywiera bardzo istotny wpływ na wydajność całego systemu. W sposób niezauważalny dla użytkownika Windows przenosi dane do pamięci cache i kopiuje je na twardy dysk dopiero w momencie, kiedy procesor jest mniej zajęty. Pamięć cache przesyła dane do procesora
około 100 000 razy szybciej, niż twardy dysk. Stąd proporcjonalnie do wielkości pamięci cache zwiększa się również wydajność systemu. łatwo to zauważyć po różnicy w szybkości działania Windows, kiedy dysponuje on 32 MB pamięci operacyjnej, a kiedy w systemie dostępnych jest tylko 8 lub 16 MB.


CAD - skrót od "Computer Aided Design". Programy typu CAD służą do tworzenia projektow i kreślenia planów. Stąd są używane przede wszystkim przez inżynierów i techników. Ponieważ programy takie są bardzo precyzyjne w działaniu, używa się ich również do sterowania maszyn.


Caddy - starsze typy napędów CD-ROM nie pozwalały na bezpośrednie wkładanie do nich dysków, lecz wymagały użycia tzw. caddy, czyli małego plastikowego pudełka. Dysk CD-ROM umieszczany był najpierw w caddy i dopiero w takiej formie trafiał do napędu. Dzięki temu dyski były znacznie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami. Ponieważ jednak używanie caddy było dość nieporęczne, w nowszych typach napędów zrezygnowano z tego rozwiązania.


Callback - funkcja zabezpieczająca kopiowanie danych za pośrednictwem modemu. Jeśli wybierzemy komputer udostępniający funkcję callback, to przerwie on połączenie i oddzwoni pod wcześniej zaprogramowany numer. W ten sposób można uzyskać pewność, że połączenie pomiędzy dwoma komputerami może zostać nawiązane z wykorzystaniem tylko określonego numeru telefonu.


Caps Lock klawisz - jeden z klawiszy dodatkowych na klawiaturze. Wciśnięcie klawisza Caps Lock powoduje, że wszystkie słowa pisane będą wielkimi literami. Wiele edytorów tekstu dysponuje też funkcją formatowania, która automatycznie zamienia małe litery na wielkie.


  • Cd
CD - skrót od Compact Disc. Na dysku CD zapisywane są informacje - w formie mikroskopijnych wybrzuszeń i zagłębień, które są następnie odczytywane przez promień lasera i zamieniane w sygnały elektryczne.


CD-A - skrót od Compact Disc-Audio (niekiedy stosowany jest też skrót CD-Audio). Fachowe oznaczenie dla płyt kompaktowych z nagraną muzyką.


CD-i - skrót od Compact Disc Interactive. Na dyskach CD-i zapisywane są wszelkiego rodzaju informacje, jak programy komputerowe (nie zgodne ze standardem PC), filmy wideo, obrazy czy ścieżki dźwiękowe. Naturalnie do ich odtwarzania potrzebny jest odpowiedni napęd
(odtwarzacz CD-i). Jednak wraz ze wzrostem popularności odtwarzaczy CD-ROM, przeznaczonych dla komputerów PC, dyski CD-i tracą coraz bardziej na znaczeniu.

CD-R - skrót od Compact Disc Recordable. Specjalny rodzaj dysków CD, które nadają się do jednokrotnego zapisu za pomocą nagrywarki CD. Raz zapisane na nich dane nie mogą już zostać usunięte. Dyski CD-R można odtwarzać tak jak normalne CD-ROM-y lub zwykłe płyty kompaktowe z nagraną muzyką.


CD-ROM - skrót od Compact Disc Read Only Memory. CD-ROM to oznaczenie dla dysków CD z zapisanymi na nich danymi komputerowymi. Pozwalają one jedynie na odczyt informacji - zapis nie jest możliwy.


CD-XA - (XA = extended architecture) to specjalny rodzaj dysków CD, na których oprócz danych komputerowych mogą być zapisywane również ścieżki muzyczne oraz fotografie w formacie Photo-CD. Napędy CD-ROM używane obecnie odczytują praktycznie każdy rodzaj płyt CD, w tym także CD-XA.



  • Ce
Centronics złącze - określenie złącza równoległego, które służy np. do podłączenia drukarki do komputera.


  • Ch
Chat - rozmowa odbywająca się pomiędzy użytkownikami dwóch komputerów za pośrednictwem klawiatury i modemu. Polega ona na tym, że jeden z rozmówców wpisuje u siebie wiadomość, która jest przesyłana do odbiorcy i czeka na odpowiedź, która pojawi się na ekranie jego monitora. W ten sposób możliwe jest nawiązanie łączności pomiędzy użytkownikami komputerów na całym świecie.


Chip - zintegrowany układ, zawierający miliony elektronicznych elementów (tranzystorów, oporników itd.). Bez chipów nie byłoby komputerów osobistych. Są one używane również w innych urządzeniach, tj. odbiorniki telewizyjne, pralki czy aparaty fotograficzne.


  • Cl

Clipart - mały rysunek stworzony za pomocą komputera, umieszczany w tekstach lub grafice. Na rysunku dostępnych jest wiele niedrogich CD-ROM-ów z tysiącami clipartów.


Clipboard - angielska nazwa windowsowego Schowka.


  • Cm

CMYK - model kolorów, polegający na połączeniu czterech podstawowych barw:
Cyan (cyjan), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) i Black (czarny). Jest używany przez profesjonalistów podczas przygotowywania materiałów do druku.


  • Co

Cobol - skrót od "COmmon Business Orinted Language". Cobol należy do starszych języków programowania, który znajduje jeszcze zastosowanie przy tworzeniu aplikacji z dziedziny handlu.


COM 1 - pierwsze złącze szeregowe komputera osobistego. Większość programów odwołuje się do niego używając oznaczenia COM 1. Stąd również i takie określenie na obudowei komputera. Drugie złącze szeregowe oznaczane jest jako COM 2, trzecie jako COM 3 itd.


Comdex - najbardziej znane targi komputerowe, odbywające się dwa razy w roku w USA.


COMMAND.COM - interpreter rozkazów systemu MS-DOS. Każde z poleceń DOS-owych, wpisywanych przez użytkownika, zostaje przetworzone przez interpreter DOS-a. Podczas startu komputera jest on ładowany do pamięci operacyjnej.


Condensed - określenie dla szczególnie wąskiego rodzaju pisma. Pismo condensed używane jest w sytuacji, kiedy na niewielkim obszarze papieru musi się zmieścić większa ilość tekstu.



CorelDRAW - najbardziej rozpowszechniony program graficzny dla komputerów osobistych.



Courier - to font przypominający wyglądem pismo maszyny do pisania. Jego znaki nie są proporcjonalne, tzn. że każda z liter, niezależnie od swej rzeczywistej szerokości, zajmuje tyle samo miejsca. Tego rodzaju pisma używamy w sytuacji, gdy piszemy tekst o z góry określonej długości.


  • Cp

CPU - skrót od "Central Processing Unit" (dosł. "centralna jednostka obliczeniowa"). CPU to inne określenie procesora.


  • Cr

CR (powrót karetki) - znak ASCII "CR" oznacza powrót karetki (ang. carriage return). Znak ten wprowadzany jest przez każdy edytor tekstu po naciśnięciu klawisza Enter.


Crippleware - to sztuczne zestawienie dwóch angielskich słów: "cripple" (ang. kaleki) i "software" (ang. oprogramowanie). Określanie na programy sharewarowe o znacznie ograniczonych możliwościach. Niektórzy programiści uznają za świetny pomysł wyłączanie w próbnych wersjach swych programów funkcję zapisu czy otwierania pliku. Zamiast tego co kilka minut na ekranie pojawia się okienko z żądaniem wpłacenia wyznaczonej sumy na podane konto w celu uzyskania pełnej wersji programu. Jednak w większości "porządnych" programów sharewarowych rezygnuje się z podobnych ograniczeń i wyposaża je we wszystkie funkcje, ponieważ ich autorzy wychodzą z założenia, że użytkownik z własnej woli prześle opęłatę rejestracyjną.



  • Ct
Ctrl klawisz - specjalny klawisz na klawiaturze komputera. Ctrl to skrót od angielskiego słowa "control" (sterowanie). W wielu programach niektóre funkcje dostępne są poprzez tzw. skróty klawiszowe, w których najczęściej używany jest właśnie klawisz Ctrl. Np. w Windows jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl i F4 powoduje zamknięcie okna dokumentu.



  • Cy
Cyberprzestrzeń - pojęcie cyberprzestrzeni odnosi się do świata sieci komputerowych i rzeczywistości wirtualnej, a pochodzi z powieści Williama Gibsona zatytułowanej "Neuromancer" (1984).


Cyfrowy - informacje mogą występować w postaci analogowej lub cyfrowej. W postaci cyfrowej mogą przyjmować jedynie pewne stałe wartości. Komputer, rozpoznaje jedynie dwie wartości:
zera i jedynki. Kiedy konieczne jest przetworzenie danych analogowych, tj. nagranie magnetofonowe, sygnały wprowadzane do komputera muszą wpierw zostać zamienione do postaci zer i jedynek. W przypadku dźwięku zadanie to przejmuje karta dźwiękowa.


  • Cz
Czas dostępu - czas potrzebny na odnalezienie żądanych informacji, znajdujących się np. na twardym dysku, nazywany jest czasem dostępu. Najkrótszy czas dostępu posiada pamięć operacyjna komputera, z której dane odczytywane są najszybciej, najdłuższy zaś - dyskietka.


Czcionka - w Windows mamy kilka standardowo dostępnych czcionek, z których możemy korzystać podczas tworzenia dokumentów. Najczęściej używamy czcionek: Arial. Times New Roman oraz Courier. Pliki wszystkich czcionek przechowywane są przez Windows w oddzielnym katalogu. Jeżeli więc chcemy, możemy bez problemu umieszczać w nim dodatkowe pliki czcionek, by następnie zainstalować je w systemie, lub też usuwać już istniejące. Uważajmy jednak, by przypadkowo nie usunąć tzw. czcionek systemowych Windows, które są wykorzystywane do wyświetlania tekstu w oknach dialogowych i menu uruchamianych w nim programów. Do czcionek tego typu należy np. MS Sans Serif.


Częstotliwość - to liczba drgań przypadających na jedną sekundę. Jest ona mierzona w hercach (Hz). Jedno drgnięcie na sekundę to 1 Hz, tysiąc to 1 kHz (kiloherc), natomiast milion to 1MHz (megaherc). I tak np.: częstotliwość odświeżania obrazu monitora wynosi średnio 70 Hz, co oznacza, że w ciągu jednej sekundy obraz na ekranie jest "odbudowywany" siedemdziesiąt razy.


Częstotliwość odświeżania obrazu - podaje, ile razy w ciągu każdej sekundy obraz na ekranie monitora jest na nowo wyświetlany. Jest ona mierzona w hercach (Hz). Dodać trzeba, że obraz odświeżany jest wciąż z taką samą częstotliwością, niezależnie od tego, czy coś się na nim porusza, czy nie. Naturalnie, odbywa się to na tyle szybko, że ludzkie oko nie jest w stanie tego wychwycić, choć w przypadku monitorów starszego typu często zauważalne jest migotanie obrazu. Nowoczesne monitory charakteryzują się częstotliwością odświeżania równą 70 Hz i więcej.

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki