Tuesday, March 28, 2006

K.

  • Ka
Katalog - w DOS-ie: metoda organizacji plików na dysku. Katalog może zawierać pliki lub inne podkatalogi. Strukturę katalogów najlepiej wyobrazić sobie porównując ją do szafy na akta: cała szafa to dysk, a każda szuflada to katalog. W szufladzie znajdują się teczki aktowe odpowiadające podkatalogom na dysku. Z kolei w teczkach umieszczone są dokumenty - odpowiedniki poszczególnych plików. W Windows 95 katalogi nazywa się folderami.


  • Ke
Kernel - jądro programu, np. część systemu operacyjnego lub programu, która zawsze musi się znajdować w pamięci operacyjnej.


Keyboard - angielskojęzyczne określenie klawiatury. Mianem keyboard określa się też klawiaturę muzyczną podłączaną do karty dźwiękowej peceta.


  • Ki
Kilobajt - oznaczany w skrócie jako KB. 1 kilobajt to 1024 bajty. Jest to jedna z jednostek miary wielkości p amięci i pojemności nośników danych.


Kilobit - w skrócie Kb. 1 kilobit to 1024 bity.


Kilobit na sekundę - w skrócie Kb/s. Jednostka miery prędkości transferu danych, w przypadku kanału ISDN wynosi np. 64 Kb/s.


Kiloherc - jednostka częstotliwości podawana w skrócie jako kHz. 1 kiloherc to 1000 herców.


  • Kl
Klaster - (ang. cluster) to najmniejsza jednostka pamięci nośnika danych, w której komputer jest w stanie zapisać informacje. Im większy jest dysk twardy, tym większe są też jego klastery.
A ponieważ każdy klaster może być zajęty tylko przez jeden plik, miejsca na dysku będzie ubywać tym szybciej, im więcej znajdzie się na nim niewielkich plików. Możliwe jest nawet, że po zsumowaniu rzeczywistego rozmiaru małych plików zajmujących twardy dysk w stu procentach, okaże się, że powinno się na nim znajdować jeszcze ok. 20 procent wolnego miejsca. Tymczasem wszystkie klastery są już zajęte. Stąd jedna z głównych zasad brzmi: wiele małych plików zajmie zawsze więcej miejsca niż jeden duży o takim samym rozmiarze.


Klawiatura - urządzenie służące do wprowadzania danych i poleceń do komputera. Na klawiaturze każdy klawisz jest połączony za pomocą sprężynki z malutkim przełącznikiem. Gdy użytkownik naciska dany klawisz przełącznik wysyła do peceta odpowiedni sygnał. Poza standardowymi klawiaturami ze 101 lub 102 klawiszami, istnieją też inne, np. opracowane specjalnie do pracy z Windows 95. Są one wyposażone w dodatkowe klawisze służące do wywoływania menu startowego lub kontekstowego.


Klawiszowe skróty - kombinacja dwóch lub więcej klawiszy, które przy jednoczesnym naciśnięciu powodują wywołanie określonych funkcji programu. Np. kombinacja Ctrl + S zazwyczaj zapisuje plik na dysku, a Alt + F4 zamyka program. Większość programów windowsowych umożliwia stosowanie skrótów klawiszowych służących do wywoływania najczęściej używanych poleceń. Niektóre programy pozwalają na definiowanie skrótów przez użytkownika.


Klawiatury sterownik - jest częścią systemu operacyjnego. Podczas startu systemu uaktywnia klawiaturę i udostępnia za jej pośrednictwem znaki narodowe danego kraju. W języku polskim chodzi np. o znaki ą, ę, ś, ć, ń itd. Sterownik klawiatury w Windows 95 wybiera się podczas instalacji systemu.


Klient-serwer sieć - w sieci typu klient-serwer połączone są ze sobą (co najmniej dwa) komputery, pomiędzy którymi przesyłane są dane. Jeden z nich jest serwerem (usługodawcą), udostępniającym dane innym komputerom (klientom). Klientami są więc komputery, na których się pracuje. Dane znajdujące się na ich twardych dyskach, na ogół nie są dostępne dla użytkowników innych komputerów w sieci.


Klikanie - to inaczej wciskanie jednego z przycisków myszki. Sterowanie za pomocą myszy polega na dokładnym pozycjonowaniu wskaźnika na ekranie monitora i klikaniu. Rozróżnia się przy tym kliknięcie pojedyncze i dwukrotne. Pojedyncze służy z reguły do zaznaczania obiektów, dwukrotne do uruchamiania wybranych akcji.


Klon - produkty tworzone na bazie elementów sprzętu znanych producentów lub programów nazywane są klonami. W przypadku sprzętu chodzi o komputer zbudowany w sposób identyczny z określonym modelem. Oznacza to, że wszystkie programy uruchamiane na komputerze-oryginale będą również działać na komputerze-klonie. Dzisiejsze komputery są klonami pierwszych komputerów osobistych firmy IBM. Klon w przypadku oprogramowania to program wyglądający i spełniający te same zadania, co oryginał. Obecnie wiele jest tego typu programów, które są dostępne po znacznie korzystniejszej cenie niż oprogramowanie znanych producentów.


  • Ko
Kodowanie danych - kiedy nie chcemy, by nasze dane dostały się w niepowołane ręce, możemy je zakodować. Dostęp do nich będzie wówczas możliwy tylko dla tego, kto będzie posiadał specjalny program do ich odkodowania i znał hasło. Zakodowane dane wyglądają jak ciąg bezsensownych znaków.


Kolorowa drukarka - najczęściej używanymi i najkorzystniejszymi cenowo są kolorowe drukarki atramentowe. Ich cena jest niewiele wyższa od drukarek czarno-białych. Używają one trzech kolorów podstawowych (niekiedy stosowany jest też dodatkowo kolor czarny), których kropelki nanoszone są na papier. Kolorowe drukarki laserowe pozwalają wprawdzie uzyskać lepszą jakość, lecz są znacznie droższe.


Kolorowa drukarka sublimacyjna - drukarki te różnią się od drukarek atramentowych i laserowych sposobem pracy: zamiast atramentu czy tonera używają folii pokrytej warstwą wosku. Podczas drukowania wosk zostaje odparowany na papier. Drukarki tego typu charakteryzują się wysoką jakością druku - stąd też używane przez profesjonalistów.


Kolorowy monitor - każdy kolor wyświetlany na ekranie monitora jest w rzeczywistości zestawiany z trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Za ich pomocą możliwe jest uzyskanie milionów kolorów i ich odcieni. Liczba możliwych do jednoczesnego wyświetlenia kolorów określona jest przez możliwości użytej karty graficznej. To ona steruje elektroniką monitora.


Kolorów model - model kolorów to zestawienie kolorów podstawowych, np. w procesie drukowania lub podczas wyświetlania na ekranie monitora. Większość drukarek kolorowych korzysta z czterech barw podstawowych (cyjan, magenta, żółty i czarny). Mówimy wówczas o modelu CMYK (od angielskich nazw kolorów: Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Monitory pracują w modelu RGB (Red Green Blue). Poszczególne kolory generowane są w tym przypadku ze świecących punktów w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Monitory pracuja na zasadzie addytywnego mieszania kolorów. Połączenei wszystkich trzech kolorów o maksymalnej intensywności daje barwę białą.


Kolorów paleta - kolory wyświetlane na ekranie monitora są pobierane z tak zwanej palety kolorów. Z reguły monitory kolorowe są w stanie wyświetlić ponad 16 milionów barw jednocześnie, jednak górną granicę wyznacza użyta karta graficzna. Jeśli paleta składa się jedynie z 256 kolorów, oznacza to, że w jednym obrazie nie będzie możliwe wyświetlenie większej liczby barw. Dla każdego obrazu zestawiana jest jednak nowa paleta. Z kolei w programach graficznych użytkownik może definiować własne palety kolorów.


Kompatybilność - zgodność. Ogólnie rzecz biorąc jest to właściwość sprzętu lub programu, która określa możliwość jego współpracy z innymi elementami lub systemami. Sprzęt i oprogramowanie może więc być bardziej bądź mniej zgodne z innym sprzętem czy oprogramowaniem. Z kolei "zgodność wstecz", to możliwość pracy z danymi lub innymi elementami pracującymi z poprzednimi wersjami danego produktu.


Kompilacja - zamiana ciągu instrukcji w samodzielny program komputerowy.


Kompilator - to program zamieniający kod źródłowy jakiegoś programu na kod w języku maszynowym. Dopiero w takiej postaci dany program może być uruchamiany na komputerze. Wszystkie programy znajdujące się w naszym komputerze, po napisaniu przez programistę były kompilowane do postaci kodu maszynowego.


Kompresja - metoda zmniejszania objętości plików - skuteczna przede wszystkim w odniesieniu do plików graficznych i tekstowych. Najbardziej rozpowszechnionym formatem kompresji jest ZIP obsługiwany np. przz program WinZip.


Komputer - słowo to pochodzi z języka łacińskiego (computator = maszyna licząca, wykonująca obliczenia).


Komunikacja - ogólne pojęcie oznaczające wymianę informacji. Natomiast w odniesieniu do prztwarzania danych komunikacja to wymiana danych między dwoma komputerami za pośrednictwem sieci wewnętrznej (LAN) lub zewnętrznej (Internet).


Komunikat o błędzie - komunikaty o błędach służą informowaniu użytkownika o zaistnieniu nieprawidłowości w pracy programu lub komputera. Kiedy np. w jakimś programie wystąpi błąd lub użytkownik wpisze niewłaściwą komendę, na ekranie pojawi się okienko z informacją o błędzie i jego opisem.


Koncentryczny kabel - kabel ze specjalną osłoną przeznaczony do łączeniea komputerów w sieć.


Konferencja - specjalny rodzaj komunikacji wielu użytkowników za pośrednictwem komputerów. Konferencje mogą odbywać się przez sieć lokalną lub Internet. Zależnie od systemu może brać w niej udział jednocześnie wielu użytkowników. Konferencje mogą być otwarte dla wszystkich lub prywatne, czyli dostępne jedynie dla wybranych osób.


Konfiguracja sprzętu - to zestaw urządzeń o konkretnych parametrach składających się na kompletny system komputerowy. O tym, z jakich komponentów składać się ma komputer, należy się zastanowić przed jego zakupem, gdyż wpływa to zarówno na cenę, jak i ogólną wydajność peceta.


Konfigurowanie - dopasowanie parametrów sprzętu i oprogramowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.


Kontekstowa pomoc - funkcja pomocy udostępniająca informacje na temat aktualnie wykonywanych czynności lub zaznaczonych obiektów.


Kontekstowe menu - menu wywoływane w dowolnym miejscu za pomocą myszy - kliknięciem prawego przycisku. Niektóre klawiatury opracowane specjalnie do pracy z Windows 95 są wyposażone w dodatkowy klawisz, który służy do wyświetlania kontekstowego menu. Ukazują się w nim jedynie te funkcje, które w danym momencie są najbardziej przydatne. Np. otwierając menu kontekstowe w obszarze zaznaczonego tekstu w edytorze uzyskamy dostęp do funkcji formatujących.


Konto - prawo dostępu do wydzielonego fragmentu sieci lub systemu usług sieciowych, np. e-mail. Uzyskują je jedynie użytkownicy posiadający przydzieloną nazwę i hasło. Nadawaniem jednego i drugiego zajmuje się administrator sieci lub systemu.


Konwersja - zmiana formatu danych. Podczas jej dokonywania zdarza się jednak, że tracone są pewne informacje - wielkość czcionki czy atrybuty wyróżnienia.


Konwersja pliku - każdy program zapisuje swoje pliki we własnym formacie. Dlatego inne programy z reguły nie są w stanie ich odczytać. Aby uzyskać do nich dostęp, należy je najpierw zamienić do postaci zrozumiałej dla danego programu. Operacja taka nazywa się konwersją.


Kopiowanie - przenoszenie danych na inny nośnik pamięci - typu ZIP, dyskietka lub dysk twardy, przy jednoczesnym zachowaniu oryginału.


Koprocesor matematyczny - specjalny typ procesora, którego zadaniem jest wyłącznie przeprowadzanie obliczeń arytmetycznych. Koprocesor odciąża główny procesor komputera przy dokonywaniu szczególnie dużej luczby obliczeń. Dzięki temu procesor może zająć się w tym czasie wykonywaniem innych zadań.


Korespondencja seryjna - do drukowania wielu dokumentów o identycznej lub podobnej treści, np. takich samych listów wysyłanych do różnych adresatów, programy typu Word oferują specjalną funkcję. Pozwala ona na wpisywanie różnych nagłówków i nazw adresatów przy zachowaniu tej samej treści listu. WYgląda to jeszcze prościej, kiedy dysponujemy baza adresową - utworzoną np. w programie Access. Wówczas adresy oraz nagłówki listów generowane są automatycznie na podstawie bazy danych. Dlatego przy pracy z wykorzystaniem korespondencji seryjnej mamy do czynienia z dwoma dokumentami: zawierającym właściwy tekst nadawany wszystkim listom oraz plikiem z danymi adresatów. Korespondencja seryjna jest także przydatna przy drukowaniu etykiet.


  • Kr
Kryptografia - kodowanie danych. Stosowane głównie w przypadku elektronicznego transferu pieniędzy i zastrzeżonych informacji za pośrednictwem usług online - zwłaszcza poprzez Internet. Im dłuższe jest hasło i krótszy czas odkodowania, tym lepiej. W funkcję kodowania plików jest też wyposażonych wiele popularnych programów użytkowych, choć tego ypu zabezpieczenia nie należy traktować jako wystarczające. Istnieją bowiem firmy, jak Access Data, zajmujące się tworzeniem oprogramowania służącego do dekodowania chronionych hasłem plików, takich programów jak Microsoft Excel, Word, Paradox czy WordPerfect.


Krzywa B'eziera - typ linii (krzywej) używanej w grafice wektorowej służący do modelowania figur geometrycznych. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego matematyka.


  • Ku
Kursor - znacznik pozycji, w której aktualnie jest wprowadzany tekst. Dlatego, abyś coś wpisać w dokumencie, w wybranym miejscu należy najpierw umieścić kursor. Co prawda, może on przybierać różne kształty, lecz zawsze rozpoznamy go po tym, że miga. Kursorem nazywany jest również wskaźnik myszy.


Kursora klawisze - kursor poruszany jest albo za pomocą myszy, albo klawiszy kierunkowych - oznaczonych strzałkami - znajdujących się na klawiaturze po prawej stronie.


Kursora szybkość - szybkość ruchu kursora (wskaźnika) myszy na ekranie monitora. Można ją zmieniać w panelu sterowania.

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki