Thursday, March 09, 2006

B.

  • Ba

Backslash - Backslash ("\") używany jest przez MS-DOS do oddzielania od siebie katalogów na twardym dysku. Katalog główny oznaczany jest przez "C:\". Jeśli w wierszu poleceń po "C:\" podamy przykładowo "DANE\LISTY", automatycznie przejdziemy do podkatalogu LISTY, znajdującego się w katalogu DANE. Cały zapis w postaci "C:\DANE\LISTY" określany jest mianem ścieżki katalogu - w tym przypadku katalogu LISTY.

Bajt - to jednostka, służąca do mierzenia ilości informacji. Jednostką informacji może być znak jak np. litera. Jeden bajt składa się z 28 (=256) bitów. W jednym bajcie możliwe jest więc zapisanie jednego z 256 znaków. W zestawie kodów ASCII każdy znak zapisany jest w jednym bajcie.

BASIC - skrót pochodzący od "Beginner's All Purpose Symbolic Instruction Code". BASIC to stosunkowo prosty język programowania. Korzysta on z poleceń odpowiadających słowom w języku angielskim. Jedna z jego odmian, QBASIC, dostarczana jest wraz z systemem MS-DOS. Używając kilku jego poleceń bez większego trudu możemy napisać własny program.

BAT lub plik wsadowy - trzy litery "BAT" tworzą wspólnie rozszerzenie dla nazwy plików zawierających polecenia wsadowe, zapisane w formacie tekstowym - jak np. AUTOEXEC.BAT. Pliki tego typu zawierają ciąg poleceń DOS-owych i innych instrukcji sterujących, które maja być stosunkowo często wykonywane. Główna zaleta korzystania z plików wsadowych polega na tym, że podczas jednego wywołania wykonywany jest kolejno szereg instrukcji, dzięki czemu uwolnieni jesteśmy od kolejnego uruchamiania ich poprzez wpisywanie w linii komend. Zamiast tego wystarczy wpisać w tej linii nazwę pliku - i to bez podawania rozszerzenia "BAT", a wszystkie zawarte w nim polecenia i instrukcje zostaną wykonane automatycznie. Jeśli chcemy zobaczyć listę wszystkich plików wsadowych, znajdujących się w wybranym katalogu,
wystarczy , że wpiszemy polecenie: DIR *.BAT. Z drugiej strony możemy do tego użyć Eksploratora, w którym przy wyszukiwaniu podajemy wszystkie pliki z rozszerzeniem "BAT". Natomiast do wyświetlenia zawartości plików wsadowych możemy użyć DOS-owego polecenia TYPE. Jeśli jednak pracujemy w Windows - z plikami wsadowymi nie będziemy mieli zbyt wiele do czynienia.

Baza danych - program, za pomocą którego możemy zarządzać danymi. Mogą to być zarówno dane adresowe, osobiste, jak i informacje na temat dysku twardego czy zbioru znaczków pocztowych. Dane takie zapisywane są w postaci jednego pliku o odpowiedniej strukturze. Poszczególne pozycje bazy danych nazywane są rekordami. Składają się one z pól - jeśli nasza baza będzie zawierać dane adresowe, każdy jej rekord będzie się musiał składać z nazwiska, imienia, adresu, a czasem i numeru telefonu danej osoby. W takim wypadku każda z tych informacji - imię, nazwisko, adres, numer telefonu - znajdzie się w oddzielnym polu. Bazy danych posiadają tę zaletę, iż pozwalają na sortowanie wszystkich danych według dowolnie zdefiniowanych kryteriów. Dzięki temu możemy np. ułożyć wszystkie rekordy zgodnie z kolejnością alfabetyczną nazwisk lub kodów pocztowych.

  • Be


Beta wersja - próbna wersja programu przeznaczonego do testowania w celu wykrycia wszelkich ewentualnych błędów. Dlatego praca z programami w wersji beta nie jest zalecana, ponieważ ryzykujemy w takim wypadku zawieszenie komputera, nie mówiąc już o utracie danych. Informacje na temat wersji beta pojawiają się zawsze w czasopismach informatycznych, obwieszczających pojawienie się kolejnych wersji programów.


Bezpieczeństwa kopia - kopie bezpieczeństwa to duplikaty plików - najczęściej tworzone na dyskietkach, drugim twardym dysku, taśmie streamera, płycie CD-ROM lub dysku typu ZIP. Każdy, komu choć raz zdarzyło się utracić dane, wie dobrze, jak ważne są kopie bezpieczeństwa. W przypadku defektu nośnika zawierającego oryginały, zawsze można sięgnąć do zapasowych kopii.


  • Bi


Binarny system - system liczbowy bazujący na dwóch wartościach: zero i jeden (prąd płynie lub nie płynie). Komputery są w stanie przetwarzać dane opierając się wyłącznie na tym systemie. Natomiast konwersja danych do postaci binarnej odbywa się automatycznie.


BIOS - akronim od "Basic Input Output System". BIOS steruje współpracą wszystkich podstawowych funkcji komputera z systemem operacyjnym. Troszczy się między innymi o to, by sygnały wychodzące z klawiatury przetwarzane były do postaci zrozumiałej dla procesora. BIOS posiada własną, choć niewielką pamięć, w której zapisane są informacje na temat daty, czasu oraz dane na temat wszystkich urządzeń zainstalowanych w komputerze. Po uruchomieniu komputer wyświetla informację na temat kombinacji klawiszy, za pomocą której możliwe jest wywołanie ustawień BIOS-u. Najczęściej jest to klawisz Delete lub kombinacja CTRL+Alt+ Esc. Po wejściu do BIOS-u możliwe jest dokonywanie różnych modyfikacji, np. takich jak skonfigurowanie nowo zainstalowanego dysku twardego. BIOS jest zasilany przez baterię. Jeżeli komputer nie jest używany przez dłuższy czas, należy włączyć go na kilka godzin, aby odpowiednio naładować baterię.


Bit - skrótowe określenie pochodzące od ang. terminu "binary digit" (liczba binarna). Bit jest najmniejszą jednostką informacji przetwarzanych przez komputer. Może przyjmować wartość 0 lub 1.


Bitmapowa grafika - grafika bitmapowa (w skrócie: bitmapa) to obraz zapisany w postaci zbioru pikseli. Obrazy tego typu uzyskiwane są za pomocą skanera, odwzorowującego obraz jak fotokopiarka. Następnie można poddać go obróbce w dowolnym programie graficznym, np. takim jak Paint.


Biurowe pakiety - pakiety biurowe składają się z kilku różnych programów, tj. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy baza danych. Programy te potrafią ze sobą współpracować, tworząc w efekcie zintegrowany pakiet. Do najbardziej znanych należą Microsoft Office, Corel PerfectOffice oraz Lotus SmartSuite.
  • Bl


Blok tekstu - to zaznaczony fragment w edytorze tekstu. Zaznaczony fragment można później np. formatować, używając tylko w odniesieniu do niego różnych funkcji programu (np. formatujących tekst).



Błąd - czasem zdarza się, że wykonywany program nie działa dokładnie tak jak zaplanował jego autor. Błąd w programie określany jest również jako "bug". W komercyjnych wersjach programów poważne błędy należą jednak do rzadkości.

  • Bm



BMP - standard wśród formatów grafiki bitmapowej w Windows. Praktycznie każdy obraz, zapisany w postaci pliku w tym formacie, może być poddawany w obróbce w dowolnym programie graficznym, pracującym pod Windows.

  • Bo



Bod (baud) - bod to pojedynczy krok wykonywany w ciągu jednej sekundy. Jest miarą krokowo przeprowadzanego transferu danych. Jeśli w ciągu jednego kroku zostanie przekazany dokładnie 1 bit, szybkość wykonywania kroków będzie równa szybkości przeprowadzania transferu, mierzonej w bitach na sekundę. Stąd szybkość działania modemów najczęściej mierzona jest właśnie w bodach.


Bode'a algebra - angielski informatyk, George Boole wpadł w ostatnim stuleciu na pomysł przedstawiania liczb wyłącznie za pomocą zer i jedynek. W ten sposób powstał system binarny, stanowiący podstawę przeprowadzanych przez komputer operacji.


Bootsektor - to specjalny obszar na dysku, w którym zapisany jest program ładujący system operacyjny.

  • Bp


BPS - skrót od "bits per second" (bitów na sekundę). Bps jest jednostką miary dla szybkości transferu danych binarnych. W bitach na sekundę mierzona jest też szybkość działania modemu.

  • Bu




Bug - (ang.pluskwa) to błąd w programie. Pojęcie to pochodzi z czasów, kiedy komputery wyglądały jak wielkie szafy, mieszcząc ogromne mózgi elektronowe i tysiące lamp. Nie brakowało w nich również pluskiew i innego robactwa, powodujących często wiele awarii. Stąd słowem bug określa się dziś błąd w programie.


Bundle - kiedy kupujemy komputer w postaci całego kompletu, wraz z dodatkowym oprogramowaniem i drukarką czy innymi urządzeniami peryferyjnymi mówimy o tzw. bundle. Kupując cały taki komplet zwykle płacimy nieco mniej, niż za te same urządzenia, kupowane oddzielnie.


Burn-in - pojęcie to oznacza szereg testów, przeprowadzanych na sprzęcie w ekstremalnych warunkach natychmiast po jego wyprodukowaniu. Można go czasem spotkać na naklejkach znajdujących się na urządzeniach komputerowych.


Bus master - jednostka w komputerze, sterująca transferem danych w magistrali. Zazwyczaj zadanie to wykonuje procesor. Jednak w komputerach o wysokiej wydajności są do tego zdolne również inne komponenty systemu (karty graficzne bądź kontrolery dysku twardego).
Np. karta graficzna, potrafiąca przejąć kontrolę nad magistralą, pozwala na znacznie szybsze kreślenie linii na ekranie niż zwykła karta.



 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki