Monday, March 20, 2006

I.

  • I
I/O adresy - adresy wejścia/wyjścia. Obszar adresowy w pamięci dla urządzeń wejścia/wyjścia, poprzez który sterowniki komunikują się z kartami rozszerzeń. Dostęp do tych adresów umożliwia bezpośrednie czytanie i zapisywanie informacji z lub do tego obszaru danej karty rozszerzeń.


  • Ia
IAP - Internet Access Provider. Firma oferująca swym klientom dostęp do Internetu za odpowiednią opłatą.


  • Ib
IBM - International Business Machines Corp. Pierwsza wielka firma komputerowa, która początkowo zajmowala się produkcją maszyn do pisania i wielkich maszyn obliczeniowych. Obecnie znajduje się wśród największych potentatów w tej dziedzinie, a do jej najbardziej rozpowszechnionych produktów należy system operacyjny OS/2. IBM koncentruje się ponownie na sferze finansowej, a obecnie na intranecie i zaopatrywaniu banków w sieci, ale także na profesjonalnym oprogramowaniu wykorzystującym język Java.


  • Ic
IC - skrót od "Integrated Circuit". Układ scalony, określany również jako chip. Przy umieszczaniu układu scalonego w odpowiedniej dla niego podstawce należy bardzo uważać, by np. przez dotknięcie dłonią nie spowodować na nim wyładowania statycznego lub też nie uszkodzić jednego z jego odprowadzeń przez zbyt silny nacisk.


  • Id
IDE - "Integrated Drive Electronics" - przestarzały już standard dysków twardych, choć w wielu komputerach można jeszcze się z nim spotkać. Karta IDE (zwana również interfejsem IDE) jest w stanie obsługiwać dyski o pojemności do 512 megabajtów. Kontroler ten znajduje się na twardym dysku. Enhanced-IDE (EIDE) to nowsza wersja tego standardu, pozwalająca na pracę z dyskami o pojemności do 7,8 GB i charakteryzująca się wyższą wydajnością. Dyski IDE nie muszą być formatowane fabrycznie - wystarczy podzielić je za pomocą programu Fdisk na partycje, a następnie sformatować korzystając z DOS-owego polecenia Format. W aktualnej wersji EIDE stał się prawdziwym standardem. Stanowi silną konkurencję dla znacznie droższego SCSI.


  • If
IF - "IF" to jedna z najistotniejszych instrukcji języków programowania typu Basic, Pascal czy Java. Słowo "IF" w językach programowania używanych w Internecie, a więc Javascript, to wyrażenie warunku albo/albo: jeśli dane wyrażenie jest prawdziwe, Javascript wykona zadane instrukcje.
W przeciwnym przypadku wykonane zostaną inne, np. podane po drugim słowie kluczowym - "ELSE". Podobnie wygląda wykonywanie instrukcji warunkowych w innych językach programowania.


  • Ig
Igłowa drukarka - należy do grupy drukarek matrycowych, ponieważ drukowane przez nią znaki i grafiki powstają na bazie matrycy składającej się z określonej liczby punktów. Jeszcze kilka lat temu drukarki tego typu dominowały na rynku. Obecnie najczęściej stosowane sa do drukowania formularzy i etykiet. Główną ich zaletą jest niska cena i niewielkie koszty eksploatacji. Wada drukarek igłowych to uciążliwie głośna praca.


  • Ik
Ikony programów - ikony to niewielkie obrazki, które służą przede wszystkim do ułatwienia pracy z komputerem za pomocą myszki. Dwukrotne kliknięcie ikony myszką uruchamia z reguły program, który jest przez nią reprezentowany np. na Pulpicie Windows. W ten sposób mogą być też wywoływane funkcje programów.


  • Im
Image file - plik image tworzony jest podczas nagrywania danych na dysk CD-ROM za pomocą nagrywarki. Plik taki zawiera dokładnie wszystkie informacje, które mają się znaleźć na nagrywanym dysku. Z jego pomocą możliwa jest także symulacja CD-ROM-u.

Import - w dziedzinie komputerów roi się od najróżniejszych standardów. Dotyczy to zarówno formatów tekstowych, jak i graficznych oraz plików baz danych. Właściwie plik każdego z wymienionych typów można dziś zapisać w kilku różnych formatach. Aby więc móc pracować tylko z jednym programem, zachowując jednocześnie możliwość odczytu i edycji dokumentów zapisanych w innych, konieczne jest importowanie danych. Problem ten dotyczy przede wszystkim baz danych, w przypadku których szczególnie istotna jest dokładność podawania parametrów importu. Przeciwieństwem importu jest eksport. Odpowiednie funkcje importu i eksportu znajdują się obecnie właściwie w każdym programie.

Impulsowe wybieranie numeru - metoda wybierania numeru telefonicznego wykorzystująca liczbę impulsów. Przy wybraniu trójki zostaną wysłane trzy impulsy. Jest to nieco przestarzały i powolny typ wybierania numeru. Obecnie większość aparatów telefonicznych korzysta ze znacznie szybszego, tonowego wybierania sygnałów. Odpowiedni typ wybierania musi zostać określony podczas instalacji większości programów do obsługi faksu i usług online - w razie niewłaściwego jego podania instalowane programy mogą działać nieprawidłowo.


  • In
Indeksy dolne - w formułach matematycznych i chemicznych występują często znaki z atrybutem indeksu dolnego lub górnego.


Informatyka - nauka zajmująca się początkowo metodami i techniką przetwarzania oraz przesyłania informacji. Wraz z upowszechnieniem się komputerów podzieliła się na wiele nowych gałęzi. W ten sposób powstały dziedziny związane co prawda z informatyką, lecz jednocześnie ściśle odnoszące się do całkowicie innych obszarów nauki, jak ekonomia, medycyna, prawo, pedagogika czy językoznawstwo. Na wielu uczelniach stworzono na ich bazie zupełnie nowe kierunki nauki. W wielu szkołach informatyka stała się przedmiotem dodatkowym.


Infostrada - ogólne pojęcie oznaczające sieć o dużej przepustowości obejmującą swoim zasięgiem cały świat. Często określa się nim również Internet. Pojęciem pokrewnym do infostrady jest information highway.


Inkjet printer - angielski termin oznaczający drukarkę atramentową.


Inkrementacja - zwiększenie wartości o 1. Przeciwieństwem tej operacji jest dekrementacja.


Input - wprowadzenie informacji do komputera. Pojęcie o znaczeniu przeciwnym - output. W wielu językach programowania instrukcja "INPUT" przejmuje wprowadzanie danych przez użytkownika.


Instalacja - proces kopiowania na dysk twardy komputera plików programu z CD-ROM-u lub dyskietek. Podczas instalacji często możliwe jest definiowanie różnych parametrów programu mających wpływ na sposób jego funkcjonowania. Przebieg procedury instalacyjnej zależy w znacznym stopniu od używanego systemu operacyjnego. Podczas usuwania z systemu programów nie wyposażonych w moduł służący do ich automatycznego odinstalowania w katalogach systemowych mogą pozostać zbędne pliki.


Instalacyjny program - program służący do instalowania programu na dysku twardym komputera. Można go uruchamiać na różne sposoby - najszybciej dwukrotnym kliknięciem w Eksploratorze Windows lub innym menedżerze plików. Producenci oprogramowania nadają plikom instalacyjnym swoich programów przeważnie nazwę INSTALL.EXE lub SETUP.EXE.


Integer - termin używany na określenie luczb całkowitych nazywanych również liczbami stałoprzecinkowymi - w przeciwieństwie do liczb zmiennoprzecinkowych. Liczby typu integer odgrywają istotną rolę podczas programowania, gdyż przeprowadzanie operacji na liczbach całkowitych jest znacznie prostsze, niż przy użyciu liczb zmiennoprzecinkowych.


Intel - czołowy producent procesorów stosowanych w komputerach osobistych. Kilka zespołów tej firmy pracuje bezustannie nad nowymi technologiami procesorów. Intel opracował rodzinę procesorów 80x86 i Pentium. Oprócz procesorów Pentium MMX na rynku dostępne są Pentium Pro i Pentium II, a także 64-bitowy procesor P7.


Interakcyjna telewizja - telewizja interakcyjna ma zrewolucjonizować telewizję do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Producenci walczą między sobą o standard dekodera cyfrowego, pozostawiając klintów w niepewności. Telewizja interakcyjna wymaga specjalnego zestawu, którego zadaniem byłoby dekodowanie cyfrowych sygnałów przesyłanych kablami lub przez satelitę oraz naliczanie opłat za wybrane przez abonentów usługi TV. Informacje wywyłane przez telewidzów mogłyby być przesyłane kanałem zwrotnym - w ten sposób możliwe byłoby indywidualne steerowanie audycją.


Interfejs - (ang.interface), inaczej złącze. Komputery wyposażone są w kilka złączy różnych standardów, między innymi złącze klawiatury, złącze szeregowe służące np. do podłączenia modemu czy też myszki, a także złącze równoległe przeznaczone dla drukarki i napędów zewnętrznych. Przy zakupie nowego komputera należy zwracać uwagę, aby było ich jak najwięcej. W razie zapełnienia wszystkich złączy możliwe jest dokupienie specjalnej karty, do której możemy przyłączyć kolejne urządzenia, lecz nie jest to najlepsze rozwiązanie.


Interfejs użytkownika - sposób w jaki odbywa się komunikacja między systemem operacyjnym lub programem komputerowym a użytkownikiem. Na ogół rozróżnia się dwa typy interfejsu: z wierszem poleceń (np. taki jak w systemie operacyjnym MS-DOS) i graficzny obsługiwany poprzez system menu i ikony (taki jak w Windows 95). W pierwszym przypadku użytkownik musi wpisywac wszystkie komendy ręcznie, w drugim natomiast - nieporównywalnie prostszym w obsłudze - może wybierać za pomocą myszki polecenia z rozwijalnego menu, klikając ikony uruchamiać programy oraz wywoływać rozmaite funkcje.


Interlinia - to dostęp pomiędzy wierszami tekstu. Zazwyczaj jest ona równa wysokości jednego lub półtora wiersza. Jej wartość możemy zmieniać oddzielnie dla każdego z akapitów.


Internet - globalna sieć łącząca tysiące komputerów za pośrednictwem linii telefonicznych i łączy stałych. Z internetu korzysta obecnie ponad 60 milinów użytkowników. Dzięki podłączeniu do Internetu możliwe jest np wysyłanie poczty elektronicznej i przesyłanie plików z jednego komputera do innego umieszczonego w dowolnym miejscu na Ziemi. Do korzystania z Internetu konieczny jest modem lub karta ISDN. Niektóre usługi internetowe wymagają też posiadania konta internetowego (własnego adresu internetowego) na serwerze udostępnianym przez operatora Internetu.


Internet Explorer - przeglądarka www firmy Microsoft umożliwiająca z poziomu Windows dostęp do stron World Wide Web w Internecie. Konkurencję dla niej stanowi Netscape Navigator. Następcami obecnych wersji przeglądarek mają być całkowicie samodzielne programy, nie wymagające do pracy systemu operacyjnego typu Windows. Jest to również powód, dla którego trwa tak silna rynkowa rywalizacja pomiędzy firmami Microsoft i Netscape.


Intranet - to sieć wykorzystująca technologie Internetu, tyle że funkcjonująca w obrębie jednej firmy, choć jest też możliwe jej częściowe lub całkowite udostępnienie na zewnątrz. Sieci intranetowe ułatwiają komunikację z partnerami handlowymi i klientami, oferując jednocześnie ogromne możliwości w zakresie zarządzania informacjami wewnątrz firmy.


  • Io
Iomega - producent alternatywnych typów pamięci masowej jak napędy Zip czy Jazz.


  • Ip
IP adres - każdy komputer podłączony do sieci Internet lub innej korzystającej z protokołu TCP/IP posiada własny adres identyfikacyjny IP.


  • Ir
IRC (Internet Relay Chat) - usługa internetowa umożliwiająca prowadzenie "rozmow" przez dwie lub więcej osób poprzez wpisywanie tekstu z klawiatury podłączonych do Sieci komputerów.


  • Is
ISDN - skrót od "Integrated Services Digital Network". Sieć cyfrowa służąca do bezpośredniej komunikacji i przesyłaniu danych z prędkością do 64 kilobitów na sekundę. Możliwe jest także jednoczesne korzystanie z dwóch kanałów, co umożliwia transfer danych z prędkością 128 kilobitów na sekundę.


ISDN karta - urządzenie umożliwiające podłaczenie do sieci telefonicznej lub ISDN. Dostępne są modele wewnętrzne i zewnętrzne.


ISO - International Standarization Organization. Międzynarodowa organizacja normalizacyjna, zajmująca się ujednolicaniem norm krajowych i opracowaniem norm międzynarodowych.


ISP (Internet Service Provider) - firma oferująca dostęp do usług internetowych i naliczająca swoim klientom należności za korzystanie z Internetu.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki