Friday, August 31, 2007

Wykresy - arkusze kalkulacyjne.

Obszerne tabele składające się z wielu kolumn i wierszy nie są zbyt przejrzyste. Na szczęście arkusze kalkulacyjne są wyposażone w możliwość tworzenia wykresów, które co prawda nie są w stanie przedstawić zawartości wszystkich komórek, lecz pozwalają zachować ogólny wgląd przynajmniej w wyniki dokonywanych obliczeń.



Typy wykresów.

Do przedstawiania wartości liczbowych, zawartych często w setkach wierszy i kolumn, służą różne typy wykresów. Najważniejszymi z nich są: słupkowe, kolumnowe i kołowe, które mogą byc prezentowane z efektem dwu- lub trójwymiarowym. Do tworzenia wykresów słupkowych i kolumnowych używane są prostokąty usytuowane w pionie lub poziomie. Wykresy kolumnowe najlepiej nadają się do prezentacji zmian zachodzących w wybranym przedziale czasowym, zaś wykresy kołowe są przeznaczone do przedstawiania wartości bezwzględnych i procentowych, składających się na całość. Poszczególne wartości są reprezentowane przez wyróżnione fragmenty koła.



Wykresy dwu- i trójwymiarowe.

Do przedstawiania prostych ciągów wartości najlepiej używać wykresów dwuwymiarowych (2-W). Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których mamy do czynienia z większą liczbą wyświetlanych słupków lub kolumn - wówczas bowiem dodanie efektu trójwymiaru w znacznym stopniu obniża przejrzystość wykresu. Efekt 3-W nadaje się natomiast do starannie dopracowanych prezentacji i wykresów przestrzennych. Dodajmy, że w ich przypadku istnieje też możliwość modyfikowania perspektywy podglądu wykresu.



Formatowanie.

Może się zdarzyć, że czcionka lub jej atrybuty nadane automatycznie przez program w trakcie tworzenia wykresu, mogą nam się nie podobać. Na szczęście mamy możliwość dokonywania zmian wyglądu każdego elementu wykresu. Dotyczy to jego tytułu, który możemy na przykład wyróżnić podkreśleniem, jak i elementów graficznych wykresu, którym możemy nadawać wybrane wzory i kolory wypełnienia oraz krawędzi.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki