Friday, August 31, 2007

Formuły i funkcje - arkusze kalkulacyjne.

Główną zaletą arkuszy kalkulacyjnych jest możliwość automatycznego wykonywania w nich działań podanych w formułach. Na przykładzie obliczania kosztów utrzymania samochodu pokażę teraz, jak w prosty sposób wyliczyć średnie zużycie paliwa na sto kilometrów.


Ponieważ wartość tę obliczamy osobna dla każdego miesiąca, obserwujac jej wahania, jesteśmy w stanie rozpoznać ewentualne defekty techniczne naszego pojazdu. Jedyne, co jest nam do tego potrzebne, to wartości zawarte w kolumnach "km" oraz "Benzyna (litrów)". Jeśli jednak uzyskiwane wyniki mają odpowiadać rzeczywistości, musimy pamiętać, by tankować do pełna, a na stacji benzynowej za każdym razem zapisywać liczbę dolanych litrów i przejechanych kilometrów.


Na początek w pierwszej wolnej komórce kolumny "Litrów/100 km" wpisujemy formułę: "=(D2/B2)*100". D2 to odniesienie do komórki znajdującej się w tym samym wierszu, lecz w kolumnie "Benzyna (litrów)", w której wprowadzamy liczby dolanych litrów paliwa, natomiast B2 oznacza komórkę w kolumnie "km", gdzie wpisujemy liczby przejechanych kilometrów. W wyniku obliczenia tej formuły otrzymujemy średnie zużycie benzyny przypadające na sto kilometrów.

Następnym krokiem jest zaznaczenie komórek kolumny "Litrów/100 km" i wybranie polecenia automatycznego wypełniania w dół. Tym sposobem kopiujemy wpisaną formułę do reszty komórek tej kolumny. Dodajmy, że odniesienia do komórek kolumny "km" są automatycznie dopasowywane, aby wynik formuły uwzględniał wyłącznie wartości znajdujące się w tym samym wierszu.



Praca z funkcjami.

Wykonywanie prostych działań matematycznych to tylko niewielki fragment możliwości arkuszy kalkulacyjnych. Są one bowiem wyposażone w szereg czasami niezwykle skomplikowanych funkcji. A ponieważ wpisywanie ich byłoby także dość trudne, do ich obsługi służy przycisk "fx". Po kliknięciu go na ekranie pojawia się okienko dialogowe z listą dostępnych funkcji. Z kolei wybranie którejś z nich powoduje wyświetlenie kolejnego okienka zawierającego pole do wpisywania formuły oraz informacje na jej temat: do czego służy i w jaki sposób umieścić w niej dane. Formuła może zawierać zarówno liczby, jak i serie adresów komórek zaznaczanych w arkuszu.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki