Friday, August 31, 2007

Formatowanie - arkusze kalkulacyjne.

Po wprowadzeniu danych warto poprawić nieco wygląd zawierających je komórek. Do tej pory wszystkie wartości tekstowe były wyrównywane lewostronnie, natomiast liczbowe prawostronnie. Oczywiście można to zmienić. W tym celu należy zaznaczyć całą kolumnę i zdefiniować nowy format dla wybranych w ten sposób komórek - na przykład wyrównanie do środka. W ten sposób najlepiej sformatować nagłówki kolumn - liczby powinny raczej pozostać wyrównane do prawej strony.



Formatowanie komórek.

Arkusz kalkulacyjny oferuje wiele możliwości formatowania zawartości komórek. Większość z nich znamy już z edytora tekstu. Nagłówki kolumn najlepiej wyróżnić za pomocą pogrubienia.

W tabeli danych niektóre informacje możemy jednak wyeksponować również przez odpowiednie sformatowanie samych komórek. Krawędziom komórek zawierających wyniki obliczeń nadaje się często pogrubienie. Możemy również wybrać dla nich inny kolor lub wzór wypełnienia, bądź też zmienić ich wysokość i szerokość.



Autoformatowanie.

Narzędzie autoformatowania znamy już zapewne z edytora tekstu. Funkcja ta pozwala wybrać jeden z gotowych formatów i nadać go zaznaczonemu obszarowi komórek. Przy użyciu tego narzędzia formatowanie całych tabel wykonywane jest szybko i wygodnie - nagłówki kolumn są najczęściej wyróżniane, a reszta tabeli oddzielana obwódką od innych informacji zawartych w danym arkuszu.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki