Sunday, June 17, 2007

Pamięć operacyjna.

Wyższą wydajność komputera możemy uzyskać na wiele sposobów. W większości przypadków najprostszym z nich jest rozbudowa pamięci operacyjnej (RAM). Przy zwiększeniu jej z 8 czy 16 do 32 lub 64 megabajtów prędkość pracy programów w Windows znacznie się zwiększy. Z pewnością wielu użytkowników zapyta, dlaczego rozszerzenie pamięci operacyjnej zwiększa wydajność systemu. Wiąże się to ze sposobem pracy komputera: po uruchomieniu program ładowany jest z twardego dysku właśnie do pamięci operacyjnej. Dopiero w niej następuje przetwarzanie jego danych. Dostęp procesora do danych znajdujących się w pamięci operacyjnej jest nieporównywalnie szybszy, niż do plików zapisanych na twardym dysku.
Dlatego im większa jest pamięć operacyjna, tym więcej informacji może się w niej jednocześnie znaleźć. Praktycznie są one dostępne w każdej chwili. Kiedy natomiast pamięć jest zbyt mała, procesor zmuszony jest do przerywania pracy i czekania, aż potrzebne mu informacje zostaną odczytane z twardego dysku i załadowane do pamięci operacyjnej. Pamiętajmy więc, że jeśli uruchamiane przez nas programy pracują z dużą ilością danych, pamięć operacyjna naszego komputera powinna być jak największa. Gdy w komputerze mamy więcej niż 24 MB pamięci RAM, a system mimo to nie pracuje z odpowiednią szybkością, należy zaopatrzyć się w nowszy procesor.



*Rozbudowa pamięci operacyjnej to jeden z najprostszych sposobów podwyższenia wydajności komputera. Po zdjęciu obudowy łatwo zauważymy cztery sąsiadujące ze sobą gniazda pamięci - najczęściej w kolorze białym lub jasnoszarym. Nowe układy SIMM umieszczamy w nich pod kątem 45 stopni, a następnie prostujemy, aż zostaną one zablokowane przez dwa boczne zatrzaski.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki