Thursday, June 21, 2007

Dyski twarde.

Jeśli komputer ma więcej niż dwa, trzy lata, najprawdopodobniej pojemność jego twardego dysku nie przekracza 500 megabajtów. Na obecne warunki jest to zdecydowanie za mało, ponieważ po zainstalowaniu kilku nowych programów zacznie brakować na nim miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji dokupienie drugiego dysku o pojemności co najmniej 2 GB, jednak już po jakimś czasie ponownie zaczniemy potrzebować dodatkowej pamięci dyskowej.



Przenoszenie danych na nowy dysk...
Po zakupie nowego dysku dobrze jest przenieść nań wszystkie pliki z dotychczas używanego, ponieważ nowsze modele są z reguły szybsze. O zainstalowanie nowego dysku i przegranie wszystkich plików możemy poprosić jego sprzedawcę.



Kompresja dysku...
Brak miejsca na dysku nie zawsze musi oznaczać konieczność zakupu nowego napędu. Windows oferuje program o nazwie DriveSpace, po użyciu którego możliwe jest nawet podwojenie pamięci dyskowej. DriveSpace kompresuje dane na dysku, udostępniając w ten sposób więcej wolnego miejsca. Wadą tego rozwiązania jest jednak spowolnienie pracy systemu, ponieważ zapisywane i odczytywane pliki przed użyciem muszą być kompresowane i dekompresowane, a to zabiera nieco czasu.



Sterowanie dyskiem twardym...
Twardy dysk wymaga kontrolera służącego do sterowania jego pracą. Na płytach głównych starszego typu, kontrolery - nazywane też sterownikami dysku - znajdują się na oddzielnej karcie rozszerzeń. W modelach produkowanych obecnie sterowniki mieszczą się na płycie głównej. Wraz z wkroczeniem komputerów osobistych do biur i domów standardem kontrolerów twardych dysków stał się IDE (Integrated Device Electronics). W jego przypadku cała elektronika mieści się w dysku - zadaniem kontrolera jest jedynie przekazywanie do niego informacji na temat tego, gdzie znajdują się dane. IDE znacznie ułatwił pracę na komputerach osobistych i przyczynił się do rozpowszechnienia twardych dysków. Kontroler IDE pozwala jednak na przyłączenie tylko jednego dysku, którego pojemność nie może być ponadto większa niż 528 megabajtów.
Jeżeli mamy zamiar pracować z jednym dyskiem o większej pojemności lub kilkoma czy też z napędem CD-ROM, musimy zaopatrzyć się w kontroler typu EIDE (Enhanced Integrated Device Electronics). Sterowniki EIDE współpracują zarówno z napędami IDE, jak i EIDE, umożliwiając podłączenie maksymalnie czterech urządzeń. Obecnie kontroler EIDE znajduje się na większości płyt głównych - wbudowany na stałe, choć nadal istnieje możliwość kupienia go na dodatkowej karcie rozszerzeń. Kontroler komunikuje się z dyskiem za pośrednictwem płaskiego kabla danych.


Rozbudowa do SCSI...
SCSI (wymawiaj: skazi; Small Computer Systems Interface) to drugi obok EIDE standard sterowania twardym dyskiem i innymi podobnymi urządzeniami. Główna różnica między nimi polega na tym, że do kontrolera SCSI możliwe jest podłączenie każdego urządzenia SCSI - twardego dysku, napędu CD-ROM, skanera itd. Poza tym jeden kontroler SCSI jest w stanie obsłużyć do 16 różnych urządzeń. Jeśli więc planujemy znaczne rozszerzenie możliwości naszego komputera, powinniśmy zdecydować się na SCSI. W tym celu należy zakupić kartę ze sterownikiem i odpowiedniego typu napędy. W porównaniu z EIDE system oparty na SCSI jest jednak znacznie droższy.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki