Tuesday, September 19, 2006

Modemy.

Pierwsze komputery były tak wielkie, że wymagały własnych pomieszczeń. Kiedy ich rozmiary, a wraz z nimi i ceny, się zmniejszyły, tak że można je było umieszczać na biurkach, zaczęto myśleć, jak można by je połączyć. Obecnie komputery znajdujące się w jednym budynku połączone są kablami, tworząc sieć zapewniającą szybki i bezpieczny transfer danych.


Sieć telefoniczna.
Użytkownicy PC-etów wpadli na pomysł, aby do połączenia komputerów użyć sieci telefonicznej. Oczywiście, sieć telefoniczna została tak pomyślana, by za jej pomocą możliwe było prowadzenie rozmów - kiedy była tworzona, nikt przecież nie myślał o przesyłaniu za jej pośrednictwem danych. Z czasem umożliwiły to jednak modemy.


Jak funkcjonują modemy?
Modemy zamieniają dane w sygnały analogowe. Te przesyłane są liniami telefonicznymi. Na drugim końcu znajduje się drugi modem, który z powrotem zamienia je w informacje zrozumiałe dla komputera. "Modem" to złożenie z części dwóch słów: MODulator i DEModulator (urządzenie przetwarzające i przetwarzające z powrotem). Pierwsze modemy przesyłały dane z prędkością 300 bitów na sekundę (w skrócie: bps) - przesyłanie obrazu wielkości ekranu trwało ponad trzy godziny. Głównym problemem wciąż pozostaje prędkość transferu, gdyż linie telefoniczne nie pozwalają na przesyłanie zbyt dużej ilości informacji na raz. Ponadto przesyłane pliki nie mogą zawierać błędów, a każda przerwa na łączach powoduje powstawanie błędów.


Pakiety danych
Modemy wysyłają dane w postaci pakietów, a wraz z nimi dodatkowe informacje, które pomagają komputerowi na drugim końcu linii rozpoznać, czy przesyłane dane nie zawierają błędów. W razie problemu komputer taki wysyła informację, by dany pakiet został przesłany raz jeszcze.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki