Sunday, April 02, 2006

N.

  • Na

Nagrywarka CD - nagrywarka CD to urządzenie, za pomocą którego można zapisywać dane na specjalnego typu dyskach CD, tzw. CD-R-ach. Silny promień lasera wypala punkty w powierzchni dysku. Ponieważ ceny nagrywarek CD są stosunkowo przystępne, korzysta z nich coraz większa liczba użytkowników, przede wszystkim w celu archiwizowania danych. Nagrywarki umożliwiają również zapisywanie dysków audio.


NAP - skrót od "Network Access Point" - dostęp do Internetu.


Napęd - napędem określa się urządzenie udostępniające komputerowi pamięć stałą, sterowane przez system operacyjny. Najczęściej jest to dysk twardy lub stacja dyskietek.


Napęd dyskietek - urządzenie służące do zapisywania i odczytywania danych z dyskietek. Większość komputerów jest wyposażona w napęd dyskietek umieszczony w ich obudowie. Z napędami zewnętrznymi mogą współpracować jedynie notebooki. We wnętrzu napędu znajduje się silnik, który powoduje obracanie dysku wewnątrz osłony dyskietki. Ponadto znajduje się w nim głowica odczytu/zapisu, służąca zarówno do zachowywania, jak i odczytywania informacji z dyskietek.
Napęd dyskietek funkcjonuje podobnie jak magnetofon: podczas odczytu danych głowica odczytu/zapisu zbliża się do powierzchni obracanego dysku i zamienia dane zapisane w postaci magnetycznej w sygnały cyfrowe zrozumiałe dla komputera. Natomiast w trakcie zapisu głowica ta wytwarza na powierzchni dysku pole elektromagnetyczne.
Ponieważ dyskietki zawierają informacje zapisane w formie magnetycznej, nie należy ich umieszczać w pobliżu silnych pól magnetycznych. Nie można więc kłaść ich na monitorze lub w pobliżu głośników, gdyż ryzykujemy utratę danych.


Nawigowanie - inaczej surfowanie w Internecie, czyli przechodzenie między kolejnymi miejscami hipertekstowymi za pomocą przeglądarki www typu Microsoft Explorer lub Netscape Navigator.


Nazwa pliku - kiedy mamy do zachowania zbiór danych, zawsze musimy nadać mu jakąś nazwę - nazwę pliku. W DOS-ie nazwa pliku może składać się maksymalnie z ośmiu znaków i trzech znaków rozszerzenia. Rozszerzenie informuje, jakiego typu jest dany plik. Np. list napisany w Wordzie może zostać zachowany pod nazwą "List 1". Word doda do niej jednak rozszerzenie "doc", które będzie oznaczać, że jest to dokument tekstowy. W rezultacie zapisany list będzie się nazywał "List1.doc". Windows 95 umożliwia nadawanie plikom nazw o większej długości niż 8 znaków, np. "List do Tomasza Kowalskiego". Należy przy tym uważać, by w nazwie pliku nie pojawiły się znaki specjalne lub kropki. Kropka jest bowiem używana do oddzielenia nazwy pliku od jego rozszerzenia. Ponadto możliwe jest zapisywanie plików pod takimi samymi nazwami - tyle że w różnych folderach.


  • Ne
NetFind - w Internecie istnieje szereg serwerów typu NetFind, do których dostęp jest możliwy za pomocą przeglądarek www. Na podstawie nazwiska użytkownika i słów kluczowych pomagają one uzyskać adres e-mail poszukiwanego użytkownika.


Netscape Navigator - to popularna przeglądarka stron www.


NetWare - system sieciowy firmy Novell, potrafiący łączyć wiele komputerów na różnych platformach sprzętowych. Obecnie jego najprostsza wersja, służąca do łączenia niewielkiej liczby komputerów, stanowi konkurencję dla Windows 95.


Netykieta - zasady postępowania w Internecie. W sieci zabronione są np. wszelkiego typu ataki na tle osobistym, rasowym, a także nawoływania do przemocy oraz wszelkiego typu wypowiedzi obrażające uczucia innych. Każdy, któ zachowuje się niezgodnie z internetową netykietą, musi się liczyć z tym, że zostanie w jakiś sposób ukarany, np. odłączony od systemu.


Neuronowa sieć - to próba odzwierciedlenia budowy i sposobu funkcjonowania ludzkiego mózgu (na bazie sieci komórek mózgowych - neuronów).


News - nowości i najświeższe wiadomości przekazywane w Internecie w tak zwanych grupach dyskusyjnych (newsgroups).


Newsgroup (grupa dyskusyjna) - grupy dyskusyjne to elektroniczne tablice ogłoszeń służące do publicznej wymiany zdań.


Newsreader - program służący do odczytywania wiadomości z grup dyskusyjnych istniejących w Internecie.


  • Ni
Nieaktywne oko - okno programu w Windows znajdujące się w tle, ponieważ użytkownik pracuje na pierwszym planie z innym oknem, tzw. aktywnym. Jeśli otwartych jest zbyt wiele okien jednocześnie, traci na tym nie tylko przejrzystość, ale i wydajność pracy komputera. Zbyt wiele uruchomionych jednocześnie programów może doprowadzić do zawieszenia się komputera.


Nierozdzielający łącznik - w przypadku wyrazów złożonych, np. Photo-CD, możemy zapobiec ich ewentualnemu podziałowi w tekście. Jeśli "Photo" trafi na koniec wiersza, a "CD" już się tam nie zmieści, w miejsce zwykłego znaku dzielenia umieszczamy nierozdzielny znak dzielenia. W Wordzie uzyskujemy go przez jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl+Shift+łącznik.


Nintendo - japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się przede wszystkim w produkcji konsol do gier komputerowych. Najbardziej znanym modelem tej firmy jest Nintendo 64.

  • No
Noname PC - potoczne określenie peceta, który nie pochodzi od żadnego z markowych producentów sprzętu. Jest on składany z różnych części, produkowanych zwykle przez bardzo mało znane firmy. Dzięki temu jego cena jest dość niska.


Norton Utilities - zbiór programów pomocniczych firmy Symantec nazwanych tak na cześć ich autora - Petera Nortona. Niektóre z nich stanowią obecnie integralną część innych programów, a nawet systemów operacyjnych.


Nośna - carrier (ang. "sygnał nośnika") - ciągły dźwięk, za pomocą którego modem przysyła dane. Modem zamienia częstotliwość tego sygnału zależnie od wartości każdego transferowanego bajtu. Po nawiązaniu połączenia w modelach zewnętrznych świeci się dioda kontrolna nośnej. Wiadomo wówczas, że transfer danych może się rozpocząć.


Nośniki danych - media służące do stałego przechowywania danych. Nośnikami są między innymi dysk twardy, dyskietki, CD-ROM-y i kasety DAT.


Notebook - komputer przenośny o wadze od dwóch do czterech kilogramów i niewielkich rozmiarach. Do notebooków mogą być przyłączane karty rozszerzeń typu PCMCIA. W obecnych modelach parametry zarówno dysków twardych, jak i innych używanych w nich komponentów, nie odbiegają pod względem wydajności od analogicznych urządzeń stosowanych w komputerach stacjonarnych. Do większości notebooków można podłączyć zwykłą klawiaturę i monitor. Ich cena w stosunku do stacjonarnych pecetów jest znacznie wyższa.


  • Nu
Nullmodem kabel - to kabel szeregowy, łączący dwa pecety poprzez złącza szeregowe. Dzięki temu możliwa jest wymiana danych między komputerami.


Numer seryjny - każdy pakiet oprogramowania jest wyposażony we własny numer seryjny. Niektóre programy wymagaja podania numeru seryjnego podczas instalacji. Dlatego należy go koniecznie zachować, aby w razie potrzeby możliwe było przeprowadzanie ponownej instalacji. Numer seryjny jest też wymagany przy rejestracji u producenta oprogramowania.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki