Sunday, April 02, 2006

M.

  • Ma
Macintosh - w skrócie określany jako Mac, należy do rodziny komputerów osobistych, których pierwszy model pojawił się na rynku w 1984 roku, otwierając nową erę - graficznego interfejsu użytkownika. Najbardziej typową cechą tych komputerów jest ich procesor: do roku 1994 chip 680x0 firmy Motorola. Obecnie komputery Macintosh są najczęściej wyposazone w procesor PowerPC. Głównym ich zastosowaniem jest Deskop Publishing i obróbka grafiki, choć pod względem liczby używanych modeli nadal w ogromnym stopniu ustępują one zwykłych pecetom, czyli klonom komputera firmy IBM PC.


Macromedia - jeden z największych producentów w dziedzinie multimediów i Web-Publishing. Do bardziej znanych programów tej firmy należy system autorski Macromedia Director.


Magistrala - to wewnętrzny system wymiany danych i poleceń między procesorem, pamięcią operacyjną i gniazdami rozszerzeń, w których znajdują się karty dodatkowych urządzeń. Starsze komputery były wyposażone w magistrale Local Bus i PCI, choć najstarszym był AT. Magistrala danych składa się z określonej liczby ścieżek mieszczących się na płycie głównej.


Magistralowa mysz - to taka mysz, która jest przyłączana do komputera nie poprzez złącze. lecz oddzielną kartę umieszczoną w gnieździe rozszerzeń. Używa się jej w sytuacji, gdy wszystkie złącza szeregowe są już zajęte przez inne urządzenia.


Magnetyczna karta - plastikowa karta z naniesioną taśmą magnetyczną do zapisywania określonej liczby informacji. Jej przykładem są karty czeków Euro. Zapisane na nich informacje są odczytywane przez komputer za pośrednictwem specjalnego czytnika. Dopiero po tym zostają poddane przetwarzaniu. Karty magnetyczne bywają też obiektem manipulacji ze strony hackerów komputerowych.


Magnetyczna pamięć - pamięć masowa. W jej przypadku dane są zapisywane na nośniku pokrytym warstwą magnetyczną. Przykładem pamięci magnetycznej są dyski twarde, dyskietki i taśmy magnetyczne.


Magnetyczna taśma - nośnik danych w postaci taśmy, charakteryzujący się wadami typowymi dla taśm magnetofonowych: wyszukiwanie informacji przy użyciu streamerów, czyli urządzeń, które służą do odczytu i zapisu danych na taśmie magnetycznej, jest niezwykle długie i niewygodne - w przeciwieństwie do analogicznych operacji wykonywanych na dyskach twardych i CD-ROM-ach. Streamery są jednak dość popularne, ponieważ stanowią bardzo tanią alternatywę dla innych nośników pamięci masowych. Nowoczesne, lecz jednocześnie znacznie droższe urządzenia archiwizujące typu DAT, wykorzystują technikę zapisu skośnego, używaną również w sprzęcie audio. Urządzenia DAT są z tego powodu szybsze i mniej zawodne.


Mail exchanger - komputer służący do przyjmowania i wysyłania poczty elektronicznej (e-mail).


Mail explorer - element systemu obsługującego pocztę elektroniczną, pozwalający użytkownikowi wysyłać wiadomości do całej grupy adresatów jednocześnie.


Mailreader - program służący do odbierania, odczytywania, jak również zapisywania poczty elektronicznej.


Mainframe - określenie dużych komputerów centralnych używanych przede wszystkim przez wielkie przedsiębiorstwa. Do maszyn tej klasy przyłączane są komputery osobiste i stacje robocze.


Makr biblioteka - plik zawierający predefiniowane makra.


Makr język - język programowania służący do pisania makropoleceń.


Makro - lista poleceń, które po uruchomieniu są kolejno wykonywane - jedno po drugim. Z makr korzysta się najczęściej po to, by za pomocą jednego polecenia uruchamiać bardziej złożone ciągi procedur. W moduł obsługi makropoleceń wyposażone są obecnie zarówno edytory tekstu, jak i arkusze kalkulacyjne i programy DTP. Z czasem wiele z języków służących do tworzenia makr zostało rozwiniętych do tego stopnia, że przy ich użyciu można tworzyć kompletne programy.


Makro funkcja - narzędzie pozwalające zapisać ciąg najczęściej wykonywanych operacji w postaci makra, które następnie uruchamia się za pomocą jednego polecenia.


Małpa - potoczne określenie dla znaku at - "@", używanego między innymi w adresach poczty elektronicznej.


MAN - skrót od Metropolitan Area Network. Sieci tego rodzaju budowane są w dużych miastach. Charakteryzują się wysoką przepustowością i są używane przede wszystkim przez urządzenia badawcze i w zastosowaniach komercyjnych o nasilonym przepływie danych.


MAPI - skrót od Mail Application Programming Interface - złącze komunikacyjne Windows opracowane przez firmę Microsoft.


Mapowanie - przyporządkowanie oznaczenia dysku wybranemu katalogowi sieciowemu - głównie w sieciach Novella. Mapowanie umożliwia udostępnienie danego katalogu innym komputerom w sieci.


Maska - forma elektronicznego formularza. Maski są wyposażone w gotowe pola danych. Podczas wprowadzania informacji kursor przeskakuje pomiędzy kolejnymi polami, w których mają zostać wpisane nowe informacje. Dlatego nazywane są również maskami wprowadzania. Pola opisów i służące do wpisywania danych najczęściej różnią się od siebie kolorem. Maskami wprowadzania są również okna dialogowe w Windows.


Master - określenie urządzeń, stacji sieciowych i komputerów, które przejmują sterowanie pracą innych urządzeń. Pojęcie to pochodzi z dziedziny elektroniki, w której używane były określenia master i slave (pan i sługa). Masterem nazywany jest też komputer, który za pośrednictwem linii telefonicznych steruje pracą innego komputera.


Maszynowy język - język programowania bazujący na poleceniach i danych wprowadzanych w postaci kodu binarnego. Programy pisane za pomocą tego języka sterują bezpośrednio pracą procesora, dzięki czemu ich działanie w porównaniu z programami pisanymi za pomocą innych języków jest znacznie szybsze. W przypadku innych języków programowania kod źródłowy musi zostać najpierw skompilowany przez asembler, przeetłumaczony przez interpreter lub zamieniony do postaci kodu w języku maszynowym. Dopiero wówczas staje się programem, który można uruchomić. Obecnie jednak, ze względu na ogromną szybkość przetwarzania danych dzisiejszych procesorów, nie jest już konieczne pisanie programów bezpośrednio w języku maszynowym.


Matryca - pojęcie matrycy wiąże się z odzwierciedlaniem lub drukowaniem obiektów w postaci zbioru punktów przez takie urządzenia, jak skaner, drukarka czy monitor. Obiekty poddawane obróbce są zestawiane z dwuwymiarowej matrycy punktów. Dlatego często mówi się też o matrycy punktów.


  • Mb
Mbits/s - skrót określający prędkość transferu danych przesyłanych poprzez złącze szeregowe. W przeciwieństwie do Mbyte w tym przypadku M oznacza 10 do potęgi 6, czyli okrągły milion, a nie dwa do potęgi dwudziestej, czyli 1048576.


  • Mc
MCA - skrót od Microchannel Architecture. Magistrala wejścia/wyjścia używana w modelach PS/2 firmy IBM w latach 80-tych. Microchannel nie jest zgodny z magistralą ISA, stanowiącą standard dla komputerów osobistych typu PC.


MCI - skrót od Media Control Interface. Programowe złącze multimedialne opracowane przez firmę Microsoft. Dzięki temu możliwe jest sterowanie dziesięcioma typami urządzeń w sposób niezależny od sprzętu.


Megaherc - w skrócie MHz. Jednostka miary częstotliwości. 1 megaherc odpowiada 1000 000 herców.


MEMMAKER - inaczej Memoey Maker - program do zarządzania pamięcią operacyjną komputera.


Menadżer plików - program pomocniczy starszych wersji Windows, który służył do zarządzania plikami. Za pomocą tego programu możliwe jest ich kopiowanie, przenoszenie między różnymi katalogami oraz usuwanie. Ponadto umożliwia on tworzenie nowych katalogów oraz modyfikowanie nazw plików. W Windows 95 zastąpił go Eksplorator. Eksplorator oferuje więcej możliwości i jest prostszy w obsłudze niż poprzednie wersje menedżera plików.


Menu - służy do udostępnienia użytkownikowi możliwości wyboru. Najczęściej dotyczy poleceń i funkcji programu. W celu wywołania któregoś z nich wystarczy jedno kliknięcie myszą. Menu może również otwierać dostęp do innych programów lub funkcji. W zależności od budowy może to być pasek menu, menu kontekstowe lub rozwijalne.


  • Mi
Microsoft - największy producent oprogramowania dla komputerów osobistych na świecie. Swą popularność osiągnął, gdy na początku lat osiemdziesiątych jego założyciel - Bill Gates - wprowadził na rynek system operacyjny MS-DOS, który wkrótce stał się standardowym oprogramowaniem używanym przez użytkowników pecetów. Obecnie Microsoft jest nadal przodującym producentem oprogramowania. Do jego najważniejszych programów należy system operacyjny Windows oraz programy napisane specjalnie dla tego systemu: edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel oraz system zarządzania bazami danych Access. Microsoft nieustannie rozszerza obszar zastosowań dla swych programów.


Microsoft Office - pakiet programów firmy Microsoft, złożony m.in. z edytora tekstu (Word), arkusza kalkulacyjnego (Excel), systemu zarządzania bazami danych (Access) oraz programu służącego do tworzenia prezentacji (PowerPoint). Pakiety biurowe oferują także inni producenci software'u, jednak pod względem popularności produkt Microsoftu znacznie je przewyższa. Na rynku dominuje nowsza wersja tego pakietu - 97, wyposażona w wiele dodatkowych narzędzi ułatwiających przede wszystkim pracę z wykorzystaniem Internetu. Poza tym Office 97 charakteryzuje się znacznie wyższym stopniem integracji poszczególnych aplikacji wchodzących w jego skład, niz miało to miejsce w wersji 95.


MIDI - skrót od "Musical Instruments Digital Interfaces". Jest to standard opisujący sterowanie i połączenie różnych elektronicznych urządzeń dźwiękowych za pomocą specjalneog złącza. Choć istnieje dużo rządzeń tego typu wyposażonych w jednolity typ złącza, wśród komputerów znaleźć można niewiele, które nim dysponują (np. Atari, posiadający 5-pinowe gniazdo DIN). W komputerach osobistych typu IBM PC możliwe jest natomiast dołączenie specjalnej karty MIDI. Standard ten zadomowił się na stałe wśród pecetów dopiero z nadejściem nowej generacji kart dźwiękowych. W Windows np. wystarczy obecność karty dźwiękowej bez żadnego specjalnego oprogramowania, by było możliwe odtwarzanai plików MIDI. W tym celu wystarczy dwukrotnie kliknąć myszą plik opatrzony rozszerzeniem .MIS. Bardziej zaawansowana obróbka dźwięku wymaga jednak zainstalowania odpowiedniego programu.


Migotanie - migoczący obraz monitora jest nie tylko nieprzyjemny dla oka, lecz może również powodować bóle głowy i osłabienie wzroku. Powodem migotania jest zbyt niska częstotliwość odświeżania obrazu. Jeżeli wynosi ona poniżej 50 Hz, oko ludzkie odbiera odświeżanie obrazu jako wyraźne migotanie. Wartość tej częstotliwości nie powinna być niższa niż 70 Hz. Jest to granica, powyżej której odświeżany obraz nie jest postrzegany jako migoczący.


Mikrokomputer - klasa komputerów określana mianem komputerów osobistych, pracujących z wykorzystaniem mikroprocesora. Kolejną klasą maszyn liczących są minikomputery.


Mikroprocesor - procesor zawarty w jednym układzie jest określany mianem mikroprocesora. Do jego elementów należą moduły pamięci, jednostki obliczeniowej i sterującej, a także rejestry rozkazów, danych, stanów, pamięci podręcznej oraz licznika rozkazów. Sam mikroprocesor nie umożliwia przeprowadzania jakichkolwiek operacji - wymaga obecności pamięci stałej (ROM), operacyjnej (RAM) i urządzeń wejścia/wyjścia (I/O).


MIME - skrót od "Multipurpose Internet Mail Extensions". MIME jest rozszerzeniem internetowej poczty elektronicznej i służy do przesyłania danych w postaci plików binarnych. Dzięki temu możliwy jest transfer obiektów graficznych i dźwiękowych. Jeśli zarówno nadawca, jak i odbiorca poczty dysponują programem obsługującym ten standard, mogą przesyłać między sobą wiadomości zawierające pliki dowolnego typu.


Minikomputer - znajdują się pod względem wydajności między mikrokomputerami i maszynami klasy mainframe. Najbardziej znanymi przedstawicielami tej klasy urządzeń są modele VX firmy Digital Research. Obecnie jednak nie odgrywają już takiej roli, jak dawniej.


MIPS - skrót od "Million Instructions Per Second". Jednostka miary wydajności komputera. Podaje ona liczbę instrukcji wykonywanych przez niego w ciągu jednej sekundy.


  • Mj
MJPEG - metoda sprzętowej kompresji ruchomego obrazu.


  • Mo
MO napęd - skrót "MO" pochodzi od słowa "magnetooptyczny". Urządzenie służące do obsługi wymiennych nośników pamięci masowej. Napęd dysków MO przypomina napęd CD-ROM. W przeciwieństwie do niego pozwala jednak, tak jak dysk twardy, zapisywać dane. Dyski MO charakteryzują się ponadto wysokim stopniem niezawodności. Gdyby nie wysoki koszt tego medium z pewnością stanowiłoby ono przełom w dziedzinie pamięci masowych.


Mobile computing - ogólne pojęcie obejmujące swym znaczeniem zdalne komunikowanie się komputerów. Mobile computing to następny etap po połączeniu milionów komputerów w sieci za pomocą kabli, który właściwie został już rozpoczęty. Dotyczy on przede wszystkim komputerów przenośnych oraz bezprzewodowej transmisji danych (drogą radiową i satelitarną). Pojęcie to odnosi się też do przesyłania poczty elektronicznej za pomocą telefonów komórkowych.


Modem - skrót od terminu "MOdulator/DEModulator". Modem umożliwia przesyłanie danych za pośrednictwem linii telefonicznych lub drogą radiową. W tym celu urządzenie to zamienia sygnały cyfrowe w analogowe - dźwięki, które następnie przesyła łączami telefonicznymi lub kanałami radikowymi do drugiego takiego samego urządzenia podłączonego do komputera odbiorcy. Drugi modem zamienia odebrane sygnały analogowe z powrotem w sygnały cyfrowe. W większości krajów wymaga się używania wyłącznie modemów homologowanych.


Moduł - programy są najczęściej pisane w sposób modularny. Każdy moduł odpowiedzialny jest w takim wypadku za wykonywanie określonych zadań. Przykładowo w edytorze tekstu funkcja korespondencji seryjnej może być zlokalizowana w oddzielnym module, który jest uruchamiany jedynie w razie jej wywołania.


Monitor - najczęściej są używane monitory 15- i 17-calowe. Zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej od roku 1999 wszystkie monitory powinny spełniać pewne wymagania: np. nie będą już dopuszczane 17-calowe modele pracujące z częstotliwością odchylania poziomego poniżej 65 kiloherców. Częstotliwość ta będzie musiała wynosić co najmniej 86 kiloherców. Istotne jest również, by monitor dobrze współpracował z kartą graficzną. Poza tym parametry monitora powinny odpowiadać najnowszym normom bezpieczeństwa. Obecnie obowiązującą normą jest TCO '95, choć akceptuje się także monitory spełniające wymagania TCO'92 i MPR-II.


Mozaikowa drukarka - typ drukarki przeznaczonej dla komputerów osobistych. W jej przypadku drukowane znaki są składane z matrycy punktów. Dzięki temu oprócz tekstu możliwe jest też drukowanie grafiki. Do drukarek mozaikowych zaliczają się drukarki igłowe i atramentowe, których dysze z atramentem składają się w matrycę.


  • Mp
MPEG - skrót od "Motion Pictures Expert Group". MPEG to metoda kompresji ruchomego obrazu bazująca na innej metodzie - JPEG. Analogicznie do techniki wykorzystywanej przez JPEG w przypadku MPEG kompresowane są kolejne obrazy sekwencji wideo wykazujące podobieństwa w wyglądzie.


MPR - standard normy wyznaczającej ograniczenia w emisji promieniowania monitorów. Istnieją dwa warianty tego standardu: MPR-I i MPR-II. Pierwszy z nich został opracowany w Szwecji w 1987 roku, po nim w 1990 roku pojawiła się norma MPR-II. Określa ona bardziej rygorystycznie niż jej poprzednik dopuszczalny stopień emisji promieniowania monitorów.


  • Ms
MS-DOS - skrót od "Microsoft Disk Operating System". System operacyjny opracowany przez firmę Microsoft, który stał się standardem dla komputerów osobistych wyposażonych w procesory Intel i ich klony. Obecnie MS-DOS 7.0 jest częścią składową Windows 95.


MS-Exchange - program firmy Microsoft służący do obsługi poczty elektronicznej.


MSN - skrót od "Microsoft Network". Sieć pracująca w trybie online, opracowana przez Microsoft. Pojawiła się wraz z systemem Windows 95. Dostęp do MSN, będącej częścią Windows, nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Microsoft Network stanowił próbę zdominowania przez Microsoft rynku online, jednak projekt ten nie powiódł się. Obecnie jest więc częścią ogólnej strategii firmy, która skupiła się na zastosowaniach związanych z Internetem.


Multimedia - integracja tekstu, obrazu, grafiki i dźwięku połączona z technikami interaktywnej obróbki lub odczytu informacji. Interaktywność może sterować przebiegiem programu. Warunkiem, który musi być do tego spełniony, jest dokonanie konwersji wszystkich używanych środków przekazu do postaci cyfrowej.


Multimedialny PC - pecet przeznaczony do zastosowań multimedioalnych. W najprostszej konfiguracji wyposażony w kartę dźwiękową i napęd CD-ROM, a czasami w kartę wideo, tuner TV itd. Obecnie większość dostępnych na rynku komputerów spełnia te wymagania.


Multispin - polega na zwiększeniu szybkości transferu danych z napędu CD-ROM z zachowaniem możliwości odtwarzania płyt audio. W tym celu napęd musi za każdym razem sprawdzać, czy na umieszczonym w nim dysku znajdują się informacje komputerowe czy dźwięk. W trybie audio prędkość obrotowa pozostaje stała, natomiast w przypadku danych komputerowych zostaje odpowiednio podwyższona.


  • My
Mysz - to jedno z urządzeń wskazujących używanych z komputerem. Służy do wygodnego sterowania pozycją wskaźnika przesuwanego na ekranie monitora. W tym celu jest ona umieszczana na gładkiej powierzchni, najczęściej na specjalnej podkładce (pad), by wraz z ruchem urządzenia odpowiednio poruszał się jego kursor na ekranie. W myszy znajduje się kulka poruszająca się podczas przesuwania urządzenia. Kulka porusza trzy rolki połączone z czujnikami. Te z kolei przesyłają impulsy dokomputera, który steruje położeniem wskaźnika na ekranie. Po raz pierwszy mysz została użyta z komputerem Macintosh w połowie lat 80-tych. Myszy tych komputerów były wyposażone w tylko jeden przycisk, w przeciwieństwie do myszy współpracujących z komputerami typu IBM PC, które mają dwa lub trzy przyciski. Początkowo głównie był wykorzystywany lewy przycisk myszy, za pomocą którego użytkownik wskazuje elementy wyświetlane na ekranie i potwierdza wykonywane operacje. Obecnie na znaczeniu zyskał również prawy przycisk myszy, którego kliknięcie najczęściej powoduje wyświetlenie kontekstowego menu udostępniającego najbardziej przydatne w danym momencie funkcje.
Do nowszych rozwiązań należą myszy bezprzewodowe - ich praca bazuje na podczerwieni lub falach radiowych.


Myszy prędkość - określa czas reakcji między wykonaniem ruchu myszą a wygenerowaniem tego ruchu na ekranie monitora. Najczęściej ustawia się ją w programie instalacyjnym myszy (lub sterowniku), by dopasować do własnych potrzeb oraz rozmiarów ekranu.


Myszy sterownik - sterownik umożliwiający współpracę urządzenia z systemem operacyjnym. W systemach typu Windows sterownik myszy jest już wbudowany. Jeżeli jednak potrzebne są nam jakieś dodatkowe funkcje lub mamy zamiar używać specjalnego typu myszy - np. z większą liczbą przycisków - musimy zainstalować odpowiedni sterownik. Choć Windows dysponuje własnym standardowym sterownikiem myszy, w środowisku DOS-a do jej pracy potrzebny jest dodatkowy. Można go zainstalować w postaci sterownika urządzeń w pliku CONFIG.SYS lub wykonywalnego programu w AUTOEXEC.BAT. Za pomocą sterownika możliwe jest definiowanie trybu pracy myszy za pomocą parametrów, np. określenie jej szybkości.


Myszy wskaźnik - symbol graficzny reprezentujący aktualną pozycję myszy na ekranie monitora. Graficzne interfejsy użytkownika bazują w większości przypadków na pracy z myszą, choć jej wskaźnikiem można także sterować za pomocą takich urządzeń, jak trackball czy pióro świetlne. Wskaźnik myszy pozycjonowany jest w miejscu, w którym użytkownik chce wykonać jakąś akcję. Zależnie od potrzeby różne programy są w stanie zmieniać postać wskaźnika myszy. Istnieją też programy pomocnicze, które pozwalają czynić to użytkownikowi - w ten sposób może on nadać wskaźnikowi pożądany wygląd.


Myślnik - jest nieco dłuższy niż znaki łączenia lub podziału. W edytorze Word uzyskujemy go przez jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl i minus (na klawiaturze numerycznej).
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki