Monday, November 26, 2007

Praca z notebookiem.

Jeśli posiadamy tylko komputer przenośny, oczywiście zainstalujemy na nim wszystkie programy, których używamy. Natomiast w sytuacji, gdy mamy dwa komputery, na dysku notebooka możemy zaoszczędzić sporo miejsca, umieszczając na nim tylko najczęściej używane komponenty programów - resztę funkcji, z których korzystamy, instalujemy na komputerze domowym lub w biurze.

Programy dla Windows można instalować w różnych konfiguracjach - również tak, by dopasować je do możliwości komputerów przenośnych. Gdy na dysku nie ma zbyt wiele wolnego miejsca, najlepiej zainstalować okrojoną wersję programu. Poza tym za pomocą narzędzia Drive Space można skompresować dane znajdujące się na dysku, zachowując w ten sposób więcej wolnej pamięci dyskowej. Notebooki pozwalają ponadto odpowiednio dopasować parametry ekranu i modyfikować właściwości kursora myszy.


*W podróży.
Obsługa notebooków wygląda podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Po otwarciu obudowy włączamy je i po odczekaniu około minuty możemy rozpocząć pracę. Jeśli chcemy wyłączyć komputer tylko na krótki czas, na przykład na kilka minut, najlepiej przełączyć go w tryb oczekiwania. Wówczas wystarczy jedno naciśnięcie klawisza, by przywrócić go do poprzedniego stanu i móc kontynuować pracę dokładnie od miejsca, w którym została przerwana. Dzięki temu nie jest konieczne ponowne uruchamianie Windows wraz z innymi programami, nie wspominając już o zużytej na to tak cennej przecież energii.
Podczas podróży notebook powinien być przenoszony w odpowiedniej torbie, skutecznie chroniącej go przed ewentualnym uszkodzeniem. Na rynku dostępne są tego typu torby wyposażone dodatkowo w oddzielne miejsce na przechowywanie dyskietek, baterii i innych akcesoriów.


*Komputer przenośny w samochodzie.
Komputery przenośne mogą być także używane w samochodzie. Do tego jednak należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Poza tym dobrze zaopatrzyć się w specjalną wtyczkę, która umożliwi podłączenie notebooka do gniazda zasilania zapalniczki. Takie rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza w sytuacji, gdy zamierzamy korzystać z komputera przez dłuższy czas - na przykład uruchamiając grę, która zajmie dzieci podczas podróży. Jeśli zdarzy się, że będziemy musieli zostawić komputer w samochodzie, najlepiej umieścić go w bagażniku, by nie drażnił wzroku złodziei.


*Praca w samolocie.
Notebooki emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które może ujemnie wpływać na działanie elektroniki urządzeń w samolocie. Z tego powodu niemal wszystkie towarzystwa lotnicze zabraniają używania komputerów przenośnych na pokładzie - przynajmniej podczas startu i lądowania.

2 comments:

ma.ol.su said...

Bardzo się zawiodłam, że brak jest dalszego ciągu. Lubię czytać te "kroki", choć tylko część rozumiem. Ale to oczywiście moja indolencja tylko.

Mam nadzieję, że wpisy znów się zaczną ukazywać.

developer said...

Obawiam się że autor porzucił bloga.

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki