Tuesday, November 21, 2006

Usługi internetowe.

Wraz z podłączeniem do Internetu otrzymujemy dostęp do sieci, łączącej rozrzucone po całym świecie systemy komputerowe i umożliwiającej stały przepływ informacji między nimi. Historia tej "sieci sieci" rozpoczęła się w roku 1969, kiedy to w amerykańskiej armii połączono ze sobą trzy komputery. Od kilku lat wciąż gwałtownie rośnie popularność Internetu i obecnie liczba użytkowników stale z niego korzystających przekracza 60 milionów. Każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny adres sieciowy i posiada dostęp do większości internetowych zasobów.


Dostawcy usług.
Usługi internetowe, takie jak zapewnienie dostępu do Sieci, zakładanie kont poczty elektronicznej, prowadzenie stron WWW czy udostępnianie bibliotek plików, zbiorów informacji, a nawet ich wyszukiwanie na zlecenie, świadczone są odpłatnie przez wiele firm i instytucji, czyli dostawców usług internetowych zwanych też operatorami Internetu. Firmy takie ogłaszają się na ogół w czasopismach komputerowych, by użytkownicy komputerów mogli zapoznać się z ich ofertą i w razie potrzeby skorzystać z ich usług.


Oprogramowanie komunikacyjne.
Korzystanie z usług oferowanych przez operatorów Internetu wymaga posiadania odpowiedniego oprogramowania komunikacyjnego. Częściowo wyposażony jest w nie sam Windows, wraz z którym otrzymujemy na przykład program o nazwie Dial-Up Networking. Dodatkowe oprogramowanie można ściągnąć z Sieci, gdzie wiele firm i prywatnych użytkowników oferuje je jako shareware lub nawet freeware. Sporo przydatnych programów internetowych można też znaleźć na CD-ROM-ach sprzedawanych wraz z czasopismami informatycznymi.


Ile to kosztuje?
Rosnąca konkurencja pomiędzy dostawcami powoduje oczywiście obniżkę cen świadczonych przez nich usług. Wciąż jednak większość firm oferuje swe usługi na zasadzie subskrypcji, pobierając miesięczne opłaty niezależnie od tego, czy korzystamy z Sieci, czy nie.
Wysokość opłat uzależniona jest niekiedy również od czasu trwania połączenia z Internetem, liczonego w godzinach. Wielu usługodawców wlicza w subskrypcję kilka gratisowych godzin połączenia, inni z kolei oferują część ze swych usług za darmo, licząc, że uda im się w ten sposób przyciągnąć większą liczbę potencjalnych klientów. Pamiętajmy jednak, że oprócz opłat za podłączenie do Sieci do zapłacenia pozostają nam jeszcze rachunki telefoniczne, które przy intensywnym korzystaniu z Internetu mogą stanowić dość znaczący wydatek. Z drugiej strony, trzeba sobie zdawać sprawę, że niezależnie od tego, z jakim miejscem na Ziemi będziemy się łączyć za pośrednictwem Sieci, zawsze zapłacimy tylko tyle, ile kosztuje nas połączenie z naszym dostawcą usług internetowych.


Internet w domu.
Aby korzystać z niektórych usług internetowych, nie trzeba koniecznie zawierać umowy z operatorem. Wszyscy użytkownicy posiadający komputer z modemem mogą łączyć się z Internetem, dzwoniąc pod ogólnopolski numer 0-202122, udostępniany przez Telekomunikację Polską S.A. Opłata za taki sposób korzystania z Sieci wynosi tyle samo, jak w przypadku lokalnego połączenia telefonicznego.



Dostęp do Internetu dla użytkowników Windows.
Trzeba sprawdzić czy zainstalowane są programy: Dial-Up Networking i TCT/IP.
Jeśli nie ma, można je dodać w następujący sposób:

Dial-Up Networking
Panel sterowania -> Dodaj Usuń programy -> Instalator Windows -> Komunikacja
-> Szczegóły -> Dial-Up Networking.

TCP/IP
Panel sterowania -> Sieć -> Dodaj -> Karta Dial-Up -> Protokół -> Dodaj -> Microsoft -> TCP/IP.

Konieczne jest skonfigurowanie następujących elementów połączenia: karty Dial-Up,
modemu i programu Dial-Up Networking.
1. Uruchomić program Windows.
2. Kartę Dial-Up trzeba skonfigurować w oknie Panel sterowania.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki