Thursday, October 19, 2006

E-mail.

Internet łączy różne systemy komputerowe w jedną wspólną sieć, dbając przy tym o wszelkie funkcje odpowiedzialne za wymianę pomiędzy nimi wiadomości lub plików. Jeżeli korzystamy z usług jednego z operatorów oferującego dostęp do Internetu, wtedy poprzez własny adres poczty elektronicznej (e-mail) zyskujemy prywatny dostęp do Sieci. Korzystając z poczty elektronicznej, możemy poprzez Internet przesyłać dowolnie długie wiadomości do każdego użytkownika posiadającego adres e-mail. Wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną trafiają do adresata przeważnie w ciągu kilku minut.


Tylko tekst.
E-mail to zasadniczo system służący do przesyłania tekstowych informacji. Wiadomości przesyłane tą drogą są kombinacją zapisu rozmowy telefonicznej i wydajności faksu. Jeśli zechcemy przesyłać dłuższe teksty, to najpierw będziemy musieli konwertować je do formatu ASCII. Nie jest to być może zbyt skomplikowane, ponieważ niemal wszystkie edytory tekstu obsługują ten format, lecz konwersja taka oznacza jednocześnie utratę formatowania dokumentu, na przykład rodzaju czcionki czy jej wielkości.


Nazwa i adres.
Wraz z dostępem do Internetu użytkownik otrzymuje od operatora nazwę oraz adres. Większość usługodawców uwzględnia przy tym propozycje użytkownika. Adres informuje system o tym, dokąd mają być wysyłane wiadomości. Wszystkie adresy posiadają taką samą strukturę:


Internet: jkowalski @ demon. com. pl


Internet - wiadomość przesyłana jest poprzez Internet.
jkowalski - e-mailowa nazwa użytkownika.
@ (at) - znak ten oddziela nazwę użytkownika od reszty adresu.
demon. - nazwa operatora Internetu.
com. - typ operatora Internetu.com oznacza w tym wypadku operatora komercyjnego.
pl - oznaczenie kraju.


Jak szukać adresów w Internecie?
Adresy e-mail naszych znajomych możemy oczywiście uzyskać od nich samych - wystarczy zadzwonić. Poza tym jednak w każdej wiadomości zawarty jest również adres nadawcy - stąd, jeśli otrzymamy jakąś wiadomość od kogoś znajomego, automatycznie poznajemy adres jego poczty elektronicznej, który najlepiej od razu zapisać w książce adresowej. W przeciwnym razie jego późniejsze odnalezienie może nam przysporzyć sporo kłopotów. Co prawda, Internet oferuje wiele spisów adresowych, lecz z pewnością nie są to adresy wszystkich użytkowników.


Odpowiedź na otrzymaną wiadomość.
Wiadomość dochodząca do odbiorcy często odwiedza po drodze niejeden system komputerowy. Dokładny zapis jej wędrówki umieszczany jest zawsze w nagłówku wiadomości. Jeśli po drodze wystąpią jakiekolwiek problemy, łatwo można ustalić miejsce, w którym się pojawiły. Jeżeli wiadomość z jakichś przyczyn nie dojdzie do adresata - zarówno on, jak i nadawca otrzymają odpowiednią informację na ten temat.

No comments:

 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki