Sunday, December 10, 2006

krok po kroku - rozbudowa komputera.

krok 1:
Wyłączamy komputer. Odłączamy wszystkie kable i przewody - również te, które prowadzą
do monitora i drukarki. Odkręcamy śrubki obudowy i zdejmujemy ją. Usuwamy zaślepkę w miejscu, gdzie chcemy umieścić napęd CD-ROM i odnajdujemy wewnętrzny przewód zasilacza.


krok 2:
Na tylnej ściance obudowy usuwamy metalową osłonę (jest przymocowana śrubkami) jednego z wolnych gniazd rozszerzeń.


krok 3:
Umieszczamy kartę dźwiękową w wolnym gnieździe, po czym mocujemy ją za pomocą śrubki w obudowie komputera.


krok 4:
Wsuwamy napęd CD-ROM w odkryte miejsce w obudowie, a następnie mocujemy go po obu stronach czterema śrubkami. Zwracamy przy tym uwagę, by napęd został umieszczony prosto. Następnie podłączamy do niego wszystkie kable: danych (szeroki płaski), prowadzący do kontrolera, zasilania oraz audio, łączący napęd z kartą dźwiękową.


krok 5:
Jeśli wszystko zostało prawidłowo połączone, z powrotem nakładamy pokrywę obudowy i dokręcamy wszystkie śrubki. Do karty dźwiękowej podłączamy oba głośniki, nie zapominając również o przewodach monitora i drukarki.


krok 6:
Uruchamiamy komputer i instalujemy oprogramowanie dla CD-ROM-u i karty dźwiękowej. Z reguły program instalacyjny obu urządzeń przeprowadza cały proces, prowadząc użytkownika krok po kroku. Po zakończeniu instalacji wyłączamy, po czym ponownie startujemy komputer. Tym razem zarówno karta dźwiękowa, jak i napęd CD-ROM powinny działać prawidłowo. W napędzie umieszczamy więc płytę kompaktową i uruchamiamy Odtwarzacz z Windows. Jeśli z głośników popłynie muzyka - wszystko działa, jak należy.

Friday, December 08, 2006

rozbudowa komputera.

Przy zakupie nowego komputera należy zwrócić uwagę, by był to komputer multimedialny. Przede wszystkim powinien on posiadać napęd CD-ROM i kartę dźwiękową. Oczywiście, jeżeli oba te elementy nie znajdą się w jego wyposażeniu, wcale nie musimy z niego rezygnować, ponieważ zarówno karta graficzna, jak i napęd CD-ROM sprzedawane są także oddzielnie, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić je nieco później i zainstalować również w starszych modelach komputerów.
Bardziej renomowani sprzedawcy oferują także pakiety urządzeń określane jako upgrade-kit. Są to zestawy zawierające wszystko, co powinno się znaleźć w komputerze multimedialnym. Istotną zaletą zakupu takiego pakietu jest to, że wszystkie jego elementy będą ze sobą zgodnie współdziałać. Ponadto otrzymujemy przy tym wszystkie niezbędne kable, przewody i wtyczki, co daje nam pewność, że podczas późniejszego ich montowania nie spotkamy się z żadnymi poważniejszymi problemami z połączeniem poszczególnych elementów. Naturalnie, oferowane pakiety różnią się między sobą jakością zawartych w nich elementów, a wraz z nią również i ceną zestawu. W przypadku droższych kompletów najczęściej otrzymamy dodatkowe akcesoria, takie jak mikrofon czy joystick. Przy zakupie pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na polskojęzyczne instrukcje obsługi.



Wybieramy to, co najlepsze.
Jeśli nasz sprzęt spełnia wszystkie wymagania stawiane przez obecne programy multimedialne, a my i tak planujemy w przyszłości jego rozbudowę, powinniśmy kupować najlepsze aktualnie dostępne komponenty. Karty dźwiękowe i napędy CD-ROM są nieustannie ulepszane. Jeżeli dzisiaj kupimy komputer, który ledwo spełnia wymagania aktualnego oprogramowania, bardzo szybko natkniemy się na nowsze programy, dla których posiadany przez nas sprzęt będzie niewystarczający. Jeśli więc już dziś wiemy, że za pół roku czy rok zechcemy dokonać wymiany niektórych jego części, aktualizacja taka będzie znacznie prostsza i mniej kosztowna. Zanim jednak się na to zdecydujemy, koniecznie musimy sprawdzić, czy czasem bardziej opłacalne nie byłoby nabycie całkiem nowego komputera. Ceny sprzętu komputerowego spadają dość szybko, a nowe komputery to z reguły kompletnie wyposażone multimedialne PC-ty.


Bez paniki.
Za niewielką opłatą sprzedawca zainstaluje nam w komputerze dodatkowe urządzenia. W większości przypadków bez problemu możemy jednak zamontować jakiś element sami. Potrzeba do tego jedynie śrubokręta i spokojnej ręki. Poza tym przyda się też odrobina czasu na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi instrukcjami obsługi. Najlepiej przeznaczyć na to wolne popołudnie. Jest to chyba najlepsza okazja na lepsze zaznajomienie się z wnętrzem posiadanego sprzętu.


Uppgrade-kit.

W multimedialnym komplecie komputerowym musi się znaleźć napęd CD-ROM, karta dźwiękowa, głośniki, kable połączeniowe, oprogramowanie oraz podręczniki użytkownika i instrukcje obsługi. Droższe komplety wyposażone są w najnowsze modele poszczególnych urządzeń: napęd CD-ROM 16- lub nawet 24-krotnej prędkości, 16- lub 32-bitową kartę dźwiękową oraz głośniki z wbudowanym wzmacniaczem. Ponadto znajdą się w nim przydatne akcesoria, takie jak mikrofon czy dodatkowe oprogramowanie.


Narzędzia.



Potrzebne będą trzy śrubokręty: dwa krzyżakowe - jeden mały i jeden średni - oraz jeden płaski. Dodatkowo przyda się też pudełeczko na śrubki.

Wednesday, December 06, 2006

wyposażenie komputera.

O programowanie dostarczane na CD-ROM-ach stawia dzisiejszym komputerom dość wysokie wymagania sprzętowe. Poza kartą dźwiękową i napędem CD-ROM konieczne jest też zainstalowanie pokaźnych rozmiarów pamięci operacyjnej oraz odpowiednio szybkiej karty graficznej, wyposażonej w pamięć wideo, równą 2, a lepiej 4 MB. Dopiero przy takiej konfiguracji sprzętu możemy być spokojni o bezproblemowe działanie większości programów multimedialnych, ponieważ zawierają one wiele elementów graficznych i sekwencji wideo, co przede wszystkim wymaga szybkiego przetwarzania informacji, a jest możliwe jedynie przy użyciu odpowiednio szybkiej maszyny.



Wydajność komputera.
Do uruchomienia większości programów multimedialnych wystarczy komputer z procesorem 486, lecz pełny komfort zapewniają dopiero procesory z rodziny Pentium. Choć pliki zawierające grafikę, dźwięk i filmy wideo nie są dla nich problemem, do wygodnego korzystania z multimediów konieczna jest jeszcze pamięć operacyjna o odpowiedniej wielkości: za minimum uznaje się obecnie 16 MB, choć zalecane są raczej 32 MB.



Spojrzenie w przyszłość.
Postęp w świecie komputerów jest bardzo szybki. To, co dziś uznawane jest za nowość, w ciągu kilku miesięcy praktycznie przechodzi do historii, stając się już po dwóch, trzech latach rozwiązaniem przestarzałym. PC-ety są coraz szybsze, a pisane dla nich oprogramowanie stawia coraz wyższe wymagania.
Dlatego, jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w nowy komputer, nie powinniśmy wybierać modelu o najprostszej konfiguracji, choć z pewnością takie rozwiązanie pozwoliłoby nam zaoszczędzić parę złotych. Oczywiście, przestarzałe elementy naszego komputera zawsze mogą zostać wymienione na nowsze i znacznie wydajniejsze, dzięki czemu możliwe będzie uruchamianie najbardziej nawet wymagających programów multimedialnych.
Jeśli na przykład posiadamy zbyt mało pamięci operacyjnej, wystarczy, że dokupimy kilka dodatkowych modułów, a nasz komputer znacznie zwiększy tempo pracy. Jeżeli natomiast stwierdzimy, że karta graficzna jest już zbyt wolna, zawsze istnieje możliwość wymienienia jej na nowszą. Podobnie jest z uzyskaniem lepszego dźwięku - jedynym skutecznym sposobem jest bowiem i w tym przypadku zamiana starej karty na bardziej nowoczesną, na przykład 16-, 32- lub nawet 64-bitową. Wszystko to jest możliwe dzięki modularnej budowie komputera, która pozwala na ciągłą aktualizację jego komponentów.



Lepsza jakość grafiki.
W Windows obraz jest zazwyczaj wyświetlany z paletą 256 kolorów. Ponieważ jednak zeskanowane fotografie mogą składać się ze znacznie większej ich liczby, komputer musi dokonywać takiej konwersji obrazu, by mógł on być wyświetlany na ekranie jedynie z paletą 256 barw. Jeśli chcemy, aby została ona rozszerzona, np. do 65536 kolorów (HighColor - 16 bitów) lub ponad 16 milionów (TrueColor - 24 bity), należy zmienić odpowiednie ustawienie w Panelu sterowania (ikona Ekran, zakładka Ustawienia, lista pod opcją Paleta kolorów). Dodajmy jednak, że każde podwyższenie jakości wyświetlanego obrazu automatycznie pociąga za sobą zwiększenie liczby obliczeń, jakie procesor komputera musi wykonać, aby obraz ten mógł zostać wyświetlony. A to z kolei w ogromnym stopniu wpływa na szybkość odświeżania obrazu - jego częstotliwość, czyli liczba obrazów wyświetlonych w ciągu jednej sekundy, drastycznie się w takim przypadku obniża. Główna zasada, o której zawsze należy pamiętać, brzmi: im wyższa jest jakość obrazu, tym dłuższy jest czas, jaki potrzebny jest komputerowi na jego wyświetlenie na ekranie monitora. Najprostszym sposobem na przyspieszenie odświeżania obrazu jest więc zmniejszenie palety kolorów.



Wyświetlanie kolorów.
Kolory, w jakich obraz wyświetlany jest na ekranie monitora, podawane są czasem w bitach: 8, 16, 24 oraz 32. W takim przypadku dowiadujemy się, ile bitów używa komputer do opisania każdego piksela obrazu.


8 bitów = maks. 256 kolorów (min. dla multimediów)
16 bitów = maks. 65 536 kolorów (HighColor, jakość wideo)
24 bity = maks. 16,7 mln kolorów (TrueColor, jakość fotograficzna)
32 bity = maks. 16,7 mln kolorów (TrueColor, szybszy dostęp do pamięci).




Elementy składowe multimedialnego PC-ta:

minimum zalecane
procesor Pentium 90 MHz Pentium 166 MMX

pamięć RAM 16 MB 32 MB

dysk twardy 850 MB 2 GB

napęd dyskietek 3,5 cala 3,5 cala

napęd CD-ROM 4 x 12 x

karta dźwiękowa CD-audio, 16-bitowy CD-audio, 32-bitowy
syntezator na płycie syntezator na płycie

grafika rozdz. 640 x 480, rozdz. 1024 x 768,
64 000 kolorów 64 000 kolorów

karta wideo - MPEG

system Windows Windows

wejście/wyjście złącza szeregowe złącza szeregowe
i równoległe, MIDI I/O, i równoległe, MIDI I/O,
gniazdo joysticka gniazdo joysticka
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki