Monday, October 23, 2006

Netykieta.

Wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną (e-mail) zawierają często zwykłe, suche informacje, lecz równie dobrze mogą być też uprzejme czy wesołe. Podobnie bowiem jak w każdej innej grupie nieformalnej, tak i wśród użytkowników Internetu panują pewne zasady, których należy przestrzegać. Zasady online'owego savior-vivre'u określane są w slangu internautów mianem netykiety.
Jeśli więc chcemy dołączyć do grona miłośników Internetu, powinniśmy się do nich stosować. Zasady takie możemy znaleźć w plikach FAQ ("Frequently Asked Questions" = najczęściej zadawane pytania), a w razie pytań, na które nie ma w nich odpowiedzi, należy zwrócić się do operatora systemu (w skrócie: SysOpa) lub innych użytkowników.

Thursday, October 19, 2006

E-mail.

Internet łączy różne systemy komputerowe w jedną wspólną sieć, dbając przy tym o wszelkie funkcje odpowiedzialne za wymianę pomiędzy nimi wiadomości lub plików. Jeżeli korzystamy z usług jednego z operatorów oferującego dostęp do Internetu, wtedy poprzez własny adres poczty elektronicznej (e-mail) zyskujemy prywatny dostęp do Sieci. Korzystając z poczty elektronicznej, możemy poprzez Internet przesyłać dowolnie długie wiadomości do każdego użytkownika posiadającego adres e-mail. Wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną trafiają do adresata przeważnie w ciągu kilku minut.


Tylko tekst.
E-mail to zasadniczo system służący do przesyłania tekstowych informacji. Wiadomości przesyłane tą drogą są kombinacją zapisu rozmowy telefonicznej i wydajności faksu. Jeśli zechcemy przesyłać dłuższe teksty, to najpierw będziemy musieli konwertować je do formatu ASCII. Nie jest to być może zbyt skomplikowane, ponieważ niemal wszystkie edytory tekstu obsługują ten format, lecz konwersja taka oznacza jednocześnie utratę formatowania dokumentu, na przykład rodzaju czcionki czy jej wielkości.


Nazwa i adres.
Wraz z dostępem do Internetu użytkownik otrzymuje od operatora nazwę oraz adres. Większość usługodawców uwzględnia przy tym propozycje użytkownika. Adres informuje system o tym, dokąd mają być wysyłane wiadomości. Wszystkie adresy posiadają taką samą strukturę:


Internet: jkowalski @ demon. com. pl


Internet - wiadomość przesyłana jest poprzez Internet.
jkowalski - e-mailowa nazwa użytkownika.
@ (at) - znak ten oddziela nazwę użytkownika od reszty adresu.
demon. - nazwa operatora Internetu.
com. - typ operatora Internetu.com oznacza w tym wypadku operatora komercyjnego.
pl - oznaczenie kraju.


Jak szukać adresów w Internecie?
Adresy e-mail naszych znajomych możemy oczywiście uzyskać od nich samych - wystarczy zadzwonić. Poza tym jednak w każdej wiadomości zawarty jest również adres nadawcy - stąd, jeśli otrzymamy jakąś wiadomość od kogoś znajomego, automatycznie poznajemy adres jego poczty elektronicznej, który najlepiej od razu zapisać w książce adresowej. W przeciwnym razie jego późniejsze odnalezienie może nam przysporzyć sporo kłopotów. Co prawda, Internet oferuje wiele spisów adresowych, lecz z pewnością nie są to adresy wszystkich użytkowników.


Odpowiedź na otrzymaną wiadomość.
Wiadomość dochodząca do odbiorcy często odwiedza po drodze niejeden system komputerowy. Dokładny zapis jej wędrówki umieszczany jest zawsze w nagłówku wiadomości. Jeśli po drodze wystąpią jakiekolwiek problemy, łatwo można ustalić miejsce, w którym się pojawiły. Jeżeli wiadomość z jakichś przyczyn nie dojdzie do adresata - zarówno on, jak i nadawca otrzymają odpowiednią informację na ten temat.

Thursday, October 05, 2006

Przeglądarki WWW.

Przypomnijmy, że do surfowania w Internecie potrzebny jest specjalny program, za pomocą którego możemy nawigowac od strony do strony. Programy takie nazywane są przeglądarkami WWW i są dostępne przede wszystkim u dostawców usług internetowych, ale i w samym Internecie. Czołowymi przedstawicielami tej grupy programów są produkty dwóch rynkowych potentatów: firmy Microsoft, producenta Internet Explorera, i Netscape, która stworzyła przeglądarkę o nazwie Navigator. Istnieje też wiele innych programów tego typu, lecz dwa wyżej wymienione zdecydowanie przodują w swojej kategorii. A ponieważ polska wersja dostępna jest jedynie w przypadku Internet Explorera - bliżej zajmiemy się właśnie nim.


Wpływamy na szerokie wody.
Jeśli chcemy otworzyc wybraną stronę, przede wszystkim musimy znac jej adres, który podajemy w polu adresowym. Następnie naciskamy klawisz Enter i czekamy - w zależności od szybkości naszego modemu i ruchu na łączach - krótko albo długo. Po otwarciu pierwszej strony, o jaką nam chodziło, możemy otworzyc następną na dwa sposoby: albo w polu Adres wpisac więcej informacji zawartych na otwartej stronie, kliknąc któryś z odsyłaczy. Do przechodzenia pomiędzy odwiedzonymi już stronami znacznie lepiej jest używac dwóch przycisków nad paskiem adresowym: Wstecz, przenoszącego nas do strony otwartej ostatnio, oraz Dalej, otwierającego stronę, z której ostatnio się cofnęliśmy.


Szybsze otwieranie stron.
Jeżeli bardziej zależy nam na zdobywaniu informacji niż na wrażeniach estetycznych w trakcie odwiedzania stron, z menu Widek powinniśmy wybrac pozycję Opcję, a następnie w wyświetlonym oknie przejśc do karty Zaawansowane. Na wyświetlonej liście odnajdujemy grupę o nazwie Multimedia, po czym wyłączamy cztery z jej opcji - od Pokazuj rysunki, po Odtwarzaj dźwięki. Dzięki temu w trakcie surfowania na stronach Web nie będą ani wyświetlane rysunki, ani odtwarzane animacje i dźwięki. Tym samym czas ładowania otwieranych stron znacznie się skróci.


Surfowanie dla oszczędnych.
Ponieważ rachunki za telefon i korzystanie z Internetu wiążą się wyłącznie z czasem trwania połączenia, aby zmniejszyc rachunki wystarczy go nieco skrócic. W przypadku Internet Explorera oprócz wyłączenia opcji wyświetlania rysunków i odtwarzania elementów multimedialnych są na to jeszcze dwa sposoby:

* Poprzez zapisywanie odwiedzanych stron na twardy dysk, dzięki czemu nie musimy zapoznawac się z ich treścią w trakcie trwania połączenia, lecz później, w tak zwanym trybie offline, czyli po odczytaniu ich z dysku.

* Przez szybsze docieranie do raz już otwartych stron, zwłaszcza w przypadku, kiedy od momentu ich odwiedzenia minie trochę czasu, a my już dokładnie nie pamiętamy ich adresów. Służą do tego dwa przyciski: Historia i Ulubione. Po kliknięciu pierwszego z nich po lewej stronie wyświetlona zostaje lista stron, które zdążyliśmy już raz odwiedzic, natomiast po kliknięciu drugiego pojawi się lista stron, które sami możemy wybierac i na niej umieszczac, korzystając z opcji Ulubione/Dodaj do Ulubionych.

Hiperłącza.

W przechodzeniu pomiędzy kolejnymi stronami WWW pomagają nam odsyłacze, nazywane też hiperłączami. Wskazują one inne miejsca w Sieci. Miejsca te mogą się znajdowac na tej samej stronie, którą właśnie mamy otwartą, lub na innym komputerze znajdującym się w dowolnym punkcie na Ziemi. Odsyłacze mogą byc reprezentowane na stronach WWW przez tekst - wówczas jest on podkreślony i zaznaczony innym kolorem, lub przez jakieś inne obiekty, najczęściej elementy graficzne. Hiperłącza rozpoznajemy po tym, że kiedy wskaźnik myszy umieścimy w obszarze elementu, który je reprezentuje, u dołu na pasku stanu pojawi się informacja na temat miejsca, które wskazuje.

HTML.

Każda strona WWW to w rzeczywistości dokument HTML (HyperText Markup Language). Dokumenty te, tworzone za pomocą edytorów języka HTML, przypominają swą budową zwykłe dokumenty tekstowe. Różnią się od nich jednak występowaiem znaków specjalnych i poleceń, nazywanych znacznikami (tags), za pomocą których budowana jest struktura strony.

usługi w Internecie.

Istnieje kilka rodzajów usług internetowych. Większośc przeglądarek stron WWW pozwala na dostęp do następujących usług:


* Grupy dyskusyjne ( newsgroups) służą do wymiany wiadomości na najróżniejsze tematy. Możemy je rozpoznac po znacznikach "alt.*", "sci.*" czy "talk.*".

* IRC (Internet Relay Chat) umożliwia grupom użytkowników prowadzenie sieciowych "dyskusji".

* FTP wykorzystywany jest do kopiowania plików z serwera na komputer użytkownika (adres serwera rozpoczyna się od "ftp://").

* Telnet umożliwia zdalną pracę na innym komputerze za pośrednictwem naszego własnego PC-eta.

* World Wide Web - to najbardziej interesujący obszar Internetu. Poprzez WWW możemy uzyskac dostęp do praktycznie wszystkich innych usług internetowych ("http://*").

* Gopher służy do szybkiego wyszukiwania informacji z określonej dziedziny tematycznej (adres rozpoczyna się od "gopher://").

Tuesday, October 03, 2006

szukanie za pomocą Gophera.

W World Wide Web uzyskujemy dostęp do różnych usług, obsługiwanych podczas surfowania po Internecie przez używaną przez nas przeglądarkę. Jedną z nich jest tak zwany Gopher. Na serwerze Gophera informacje są zgrupowane tematycznie w formie list. Ponadto istnieją listy słów kluczowych, które pomagają w szybkim przejściu do stron z interesującymi nas informacjami.
Jeśli na przykład chcemy ściągnąc do siebie jakiś plik, którego nazwę już znamy, wystarczy, że podamy ją Gopherowi, a on wykona za nas "czarną robotę". Jeśli poszukiwanie zakończy się sukcesem, Gopher poinformuje nas, skąd możemy ściągnąc interesujący nas plik. Jeśli natomiast poszukujemy informacji na wybrany temat, podajemy mu tylko odpowiednie słowo kluczowe, a on wyszuka wszystkie strony, na których się ono znajduje.
Proces wyszukiwania może jednak czasem nieco potrwac. To, ile czasu może on zabrac, zależy w głównej mierze od wybranej przez nas opcji wyszukiwania. A pamiętajmy, że przedłużający się czas połączenia to jednocześnie wyższa opłata u operatora Internetu, a jeśli nawet nie, to już na pewno większy rachunek za telefon. Pewnym wyjściem z tej sytuacji może byc czasem wybranie odpowiedniej pory dnia, najlepiej między 22.00 a 6.00, kiedy taryfa za opłaty telefoniczne jest niższa.

serwer i klienci.

Klientem nazywany jest w Internecie użytkownik, względnie jego komputer. Natomiast systemy lub komputery, z których ściągamy jakiekolwiek dane, czy pliki, nazywane są serwerami. Zanim jednak znajdziemy jakiekolwiek informacje, najpierw będziemy musieli wiedziec, jak i gdzie ich szukac. Zapewne przed przystąpieniem do szukania znac będziemy jeden lub kilka adresów stron poświęconych interesującemu nas tematowi. Jednak jak znaleźc dalsze informacje?

strony WWW.

Za pośrednictwem stron WWW uzyskujemy dostęp do gigantycznej masy informacji. Możliwości projektowania wyglądu i zawartości stron są niemal nieograniczone. Możemy na nich znaleźc słowa i obrazki, które po kliknięciu powodują otwarcie nowej strony zawierającej dalsze informacje. Tak więc, jeśli na aktualnie wyświetlanej stronie nie otrzymamy wyczerpujących informacji dotyczących jakiegoś tematu - z pewnością znajdziemy je w innych miejscach w WWW. Niezależnie od tego, jaka dziedzina nas interesuje: czy to oprogramowanie, informacje, zakupy, czy też rozrywka - zawsze znajdziemy jakieś strony zawierające poszukiwane treści.
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki