Tuesday, May 30, 2006

Bazy danych.

Zebrac i uporządkowac.

Kto choc raz zaczął coś zbierac, temu nie da się już pomóc. Gorączka poszukiwania i zbierania ujawnia się niemal na każdym kroku: w pobliżu sklepów z pamiątkami, w restauracjach i barach, gdzie byc może trafi się jakaś nowa etykieta na butelce od piwa, czy na niedzielym targowisku, z którego żadnemu zbieraczowi nie jest łatwo wyjśc. Z kolei setki nastolatek szaleją za swoimi idolami, szukając okacji do zdobycia autografu lub jakiejkolwiek rzeczy, która do nich należy. Dla zbieracza kolekcja to rzecz święta. Dlatego warto otoczyc ją staranną opieką - np. skatalogowac przy użyciu komputerowej bazy danych.
Najszybciej i najwygodniej uporządkujemy nasze zbiory za pomocą programu pozwalającego na zapisanie dokładnych, podzielonych na grupy informacji dotyczących każdego z naszych skarbów. Każda pozycja powinna więc zostac opisana w pojedynczym rekordzie bazy danych. Zapisane na dysku będą w każdej chwili dostępne. Dzięki takiej bazie szybko będziemy mogli sprawdzic, czy w naszej kolekcji znajduje się już żółty hipopotam z niebieskimi łapkami z jajka-niespodzianki, czy jeszcze nie. ;)
Na scenie programów shareware'owych dostępnych jest bardzo wiele atrakcyjnych baz danych przeznaczonych dla różnego typu zbieraczy i kolekcjonerów. W wielu przypadkach ich autorami są również ludzie, którzy coś zbierają. Jeśli się dobrze rozejrzymy, z całą pewnością znajdziemy także coś dla siebie.
Nie każdy kolekcjoner potrzebuje jednak wyspecjalizowanego programu umożliwiającego porządkowanie danych tylko jednego typu. Niektórzy chcieliby bowiem miec program, za pomocą którego mogliby zbierac i katalogowac różnego rodzaju dane. Na przykład większośc z nas potrzebuje bazy adresowej. Wiele nadających się do tego programów nie spełnia jednak w pełni naszych oczekiwań, ponieważ nie oferuje wszystkich kategorii informacji, jakie chcielibyśmy przy tej okazji zachowac. Dlatego dalej przedstawię programy umożliwiające zapisywanie i przechowywanie dowolnego typu informacji na temat znajomych, kontaktów służbowych i innych im podobnych. Będzie to możliwe dzięki temu, że sami będziemy mogli zaprogramowac strukturę i maskę wprowadzania zbieranych później danych. Ponadto opiszę komputerową książkę adresową oraz program do katalogowania księgozbioru.


Teleinfo - Prosty, poręczny i łatwy w użyciu program wprowadzi w nasze życie ład i porządek. Jest przy tym bardzo tani i ma niewielkie wymagania sprzętowe, a jego instalacja jest niezwykle prosta.
W Teleinfo znajdziemy wiele przydatnych informacji, do których dostęp nie zawsze jest możliwy, zwłaszcza gdy potrzebujemy ich natychmiast. Wśród nich należy wymienic kompletny spis kodów pocztowych, telefoniczne numery kierunkowe krajowe i międzynarodowe, a także strefy czasowe obowiązujące na całym świecie. Wyszukiwanie potrzebnych danych jest proste i skuteczne. W przypadku kodów pocztowych wystarczy wpisac w odpowiednią komórkę nazwę miejscowości bądź numer kodu, a program bezbłędnie poda nam upragnioną informację. Podobna metoda wyszukiwania obowiązuje przy numerach kierunkowych.
Nas pewnie najbardziej interesuje możliwośc budowania własnej bazy danych teleadresowych. Możemy ją podzielic na dane prywatne i informacje o firmach - dysponujemy dwoma niezależnymi miniarkuszami.
W opcji Albabetyczny spis firm umieszczamy nazwę przedsiębiorstwa, jego przedstawicieli, adres, numery identyfikacyjne, informacje dodatkowe i oczywiście numery telefonów.


Amasys Pro 2.0 - Amasys to skrót od Address Management System. Program umożlliwia stworzenie bazy danych zawierających do 2 miliardów rekordów, z których każdy ma pole o pojemności ponad 65 tysięcy znaków. Wszystkie pola bazy danych można dowolnie modyfikowac. Amasys pozwala także zmieniac typy pól, jak też dodawac nowe lub usuwac już istniejące. Podczas wprowadzania i edycji danych użytkownik może korzystac z mechanizmu przeciągnij-i-upuśc, pozwalającego w prosty sposob przenosic dane lub kreowac nowe style tabel, etykietek i ustalac kryteria sortowania bazy.
Program ma funkcjonalny moduł do projektowania formularzy, w których wyświetlane są informacje adresowe. Jeśli podczas procesu tworzenia nowego formularza zabraknie nam miejsca na prezentację wszystkich danych, możemy skorzystac z zakładek pozwalających na tematyczne grupowanie informacji.
Drukowanie w Amasysie jest proste i wygodne. Program może wydrukowac listy z danymi adresowymi, etykietki adresowe lub koperty.


Books Organizer - Ten program wniesie nieco porządku do naszej biblioteki. Jest bowiem bazą danych do zarządzania naszym księgozbiorem. Jest przy tym bardzo prosty w obsłudze, co nie znaczy jednak, że nie dysponuje sporymi możliwościami. Widac w nim przede wszystkim upodobanie autorów do precyzyjnego dopracowania każdego szczegółu. Uwagę zwracają bardzo rozbudowane funkcje filtrowania, wyszukiwania i sortowania danych, ktore dzięki doskonałym algorypracują z dużą szybkością.
Books Organizer nadaje się nie tylko do użytku domowego, lecz może byc również stosowany w bibliotekach publicznych. Komplet informacji na temat każdej książki przechowywany jest w jednym pliku, do którego jednocześnie może miec dostęp wielu użytkowników sieci.
Przydatne są niezliczone opcje ustawień programu dostępne po kliknięciu przycisku Options. Mamy tu np. wybór pomiędzy dwoma poziomami układu strony. Przy tradycyjnym ustawieniu po lewej stronie otrzymujemy przegląd kolejnych pozycji biblioteki, po prawej zaś szczegółowe informacje na temat każdej z nich. Przy drugim ukłądzie możliwe jest natomiast przełączanie pomiędzy oknem prostego przeglądu a oknem zawierającym szczegóły. To ostatnie podzielone jest na cztery obszary. W pierwszym z nich mamy tytuł, dane o autorze, kategorii, ocenę danej książki, wydawcę, rok wydania i cenę. W następnej pojawia się numer ISBN i liczba stron. W trzecim obszarze mogą byc zawarte dodatkowe uwagi na temat bieżącej pozycji, a w czwartym odpowiednia, dopełniająca całości, grafika.

* źródła

- Teleinfo
Producent: ZUKOM

- Amasys Pro 2.0
Producent: G Data

- Books Organizer
Producent: PrimaSoft PC Inc.

programy antywirusowe.

Skanery antywirusowe - zwalczanie wirusów...

Dzięki programom antywirusowym uchronimy nasze dane przed zniszczeniem.

Strach przed wirusami komputerowymi przyprawia niektórych o ból głowy. Bowiem każdego dnia pojawiają się całkiem nowe wirusy lub zmutowane wersje już istniejących. Na całe szczęście istnieje na nie antidotum: skanery antywirusowe.
Są to programy służące do przeczesywania dysku twardego, zainstalowanych napędów innych nośników danych oraz pamięci operacyjnej komputera właśnie w poszukiwaniu wirusów. Ich zadaniem jest więc odnajdywanie i unieszkodliwianie niewielkich programów tworzonych przez komputerowców ogarniętych pasją niszczenia.

Wirusy są małymi programami, które dołączają się do plików w celu zniszczenia ich zawartości. W sposób niezauważalny dla użytkownika same tworzą własne kopie, które następnie są przenoszone na inne pliki - często znajdujące się na innym nośniku danych, na przykład dyskietce. W ten sposób, jeśli zarażona dyskietka trafi do innego komputera, epidemia zaczyna się rozprzestrzeniac.

Najbardziej niebezpieczne wirusy zwalcza się za pomocą skanerów antywirusowych. Programy takie zwykle są wyposażone w bazę najbardziej charakterystycznych cech różnych wirusów. Dzięki temu są w stanie rozpoznac bardzo wiele ich odmian. Bez trudu odnajdują je na dysku twardym lub dyskietce. Zarażone pliki czasami można naprawic, a więc usunąc z nich wirusa. W innych przypadkach nadają się one jedynie do wykasowania. Wówczas tracimy zawarte w nich informacje. Istotnym elementem każdego skanera antywirusowego jest specjalne narzędzie "szczepiące" pliki. Zostaje ono uruchomione w momencie startu komputera i już na samym początku wszystkie lub wskazana grupa plików zostaje sprawdzona. Przy kupowaniu skanera antywirusowego należy zwrócic uwagę na możliwośc ciągłej aktualizacji bazy zawierającej informacje na temat wirusów.


Norton Antivirus - Program antywirusowy guru komputerowego Petera Nortona zawiera wiele narzędzi dodatkowych, które podczas instalacji są automatycznie aktywowane. Moduł pracujący w trybie DOS-owym sprawdza tuż po starcie komputera, czy na bootsektorach dysku twardego nie ma wirusa. Wirusy zagnieżdżające się w nich mogą bowiem spowodowac zniszczenie zawartości całego dysku twardego. Następnie program dokonuje kontroli plików startowych - w nich także lubią się usadawiac wirusy, których głównym zadaniem jest kasowanie zawartości dysku. Kiedy bootsektory i wyznaczone pliki zostały już zaszczepione, w momencie pojawienia się wirusa, który będzie próbował zmodyfikowac zawartośc plików, program podniesie alarm. Na koniec moduł Norton Auto-Protect przejmuje rolę komputerowego policjanta. Kontroluje operacje przeprowadzane na plikach w komputerze - kopiowanie, przenoszenie, uruchamianie - i w momencie zauważenia obecności wirusa natychmiast informuje o tym użytkownika. Ponadto automatycznie i w sposób niezauważalny dla niego sprawdza wszelkie pliki kopiowane z dyskietek oraz ściągane z Internetu.
Głównym modułem pakietu Nortona jest skaner Norton Antivirus. W oknie programu mamy możliwośc wyboru napędu, który ma zostac sprawdzony. Później wystarczy jedno kliknięcie myszy - i skanowanie się rozpoczyna. W razie potrzeby program dokonuje również kontroli wszystkich plików znajdujących się na dysku twardym. Uwzględniane są przy tym także pliki wchodzące w skład skompresowanych zbiorów archiwalnych. W przypadku napotkania wirusa dany plik zostaje z niego automatycznie oczyszczony, a gdy okaże się to niemożliwe - usunięty.
Firma Symantec dokonuje aktualizacji bazy wirusów dla swego skanera co miesiąc - gratis. Aktualizowane zbiory można ściągnąc z Internetu. W obecnej wersji program ten rozpoznaje i unieszkodliwia ponad 20 000 wirusów. Norton Antivirus jest dostępny w wersjach: DOS-owej, dla Windows i funkcjonującej w sieci.
* Norton Antivirus umożliwia wybór dysków, które chcemy skanowac.

McAfee Virus Scan - Już w trakcie instalacji program tworzy dyskietkę systemową. Może ona się przydac wówczas, gdy w bootsektorach dysku twardego zagnieździ się wirus. W takim przypadku konieczne jest uruchomienie systemu nie z dysku, lecz z takiej właśnie dyskietki, by po starcie w pamięci komputera nie znajdował się wirus. Dopiero po tym można próbowac go usunąc.
Oprócz narzędzi pracujących w trybie DOS-owym program jest wyposażony w moduł przeznaczony do pracy w Windows. Po uruchomieniu go skaner sprawdza pamięc operacyjną komputera oraz wszystkie dyski twarde i napędy innych nośników danych. Użytkownik może dokonac wyboru, które z istniejących napędów mają zostac przeszukane. Ponadto kontroli są poddawane wszystkie pliki lub jedynie wybrane zbiory - te, które są najbardziej narażone na atak ze strony wirusów komputerowych. I jeszcze jedna sprawa: sprawdzane są także pliki zawarte w skompresowanych zbiorach archiwalnych. Zainfekowane pliki mogą byc automatycznie usuwane, przenoszone w wybrane miejsce, oczyszczane z wirusa lub jedynie zmieniana jest ich nazwa. Rejestr wirusów jest jednak dostępny wyłącznie za pośrednictwem Internetu.
Podobnie jak Norton Antivirus także McAfee dysponuje modułem szczepiącym i kontrolującym w tle wszystkie przeprowadzane na plikach operacje. Znacznie bardziej pożyteczny jest jednak zawarty w nim podprogram o nazwie Screen-Scan, który zostaje uaktywniony w momencie uruchomienia wygaszacza ekranu. Wówczas w sposób niezauważalny dla użytkownika wykorzystuje przerwę w jego pracy i dokonuje wprawdzenia całego systemu.
Co najmniej raz w miesiącu pojawiają się bezpłatne uaktualnienia dostępne za pośrednictwem Internetu. Virus Scan jest dostępny w wersjach dla DOS-a, Windows i OS/2, a także dla komputerów Apple Macintosh.
* McAfee Virus Scan zawiera listę najczęściej spotykanych wirusów.

MkS_Vir - To jeden z najpopularniejszych do dziś programów antywirusowych. Jego atutem jest dobrze zlokalizowana baza danych. Oznacza to, że wykrywa on wirusy faktycznie występujące na polskim rynku komputerowym. Wraz z MkS_Vir-em dostarczany jest również MkS_Aut, który pozwala generowac sumę kontrolną pojedynczego zbioru. Ciekawostką jest fakt dołączenia do pakietu minisystemu operacyjnego, który umożliwia wystartowanie komputera i załadowanie samego skanera wykrywającego obecnośc wirusów.


Anti Viren Kit 8 - Jeden z popularnych na rynku programów antywirusowych. W bazie danych umieszczono prawie 20 000 wirusów. Anti Viren Kit 8 radzi sobie dobrze również z makrowirusami z takich programów jak Word, Excel lub Fox Pro. Wyróżnia się przy tym bardzo szybkim procesem skanowania, wykorzystując w pełni możliwoścy systemu Windows, jest bowiem programem 32-bitowym. Bardzo przydatną funkcją jest możliwośc przeszukiwania plików spakowanych i archiwalnych (np. zapisanych w formacie .ZIP, .ARJ, .RAR, .LHA).
Nie zapomniano także o pracy w Sieci - Anti Viren Kit 8 kontroluje dane wysyłane i wpływające do komputera z Internetu lub sieci lokalnych. W programie umieszczono poza tym encyklopedię wirusów, w której opisano ponad 6 000 rodzin wirusów oraz sposób ich usuwania z komputera.


* źródła:

- Norton Antivirus for Windows
Producent: Symantec
http://www.symantec.com

- McAfee Virus Scan for Windows
Producent: McAfee
http://www.mcafee.com

- MkS_Vir
Producent: Apexim
http://www.mks.com.pl/

- Anti Viren Kit 8
Producent: G Data Software
http://www.gdata.de/
 

Zabawne i śmieszne filmy/filmiki